< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

84 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 84. година пред новата ера, 84. од првиот милениум п.н.е., 84. од 1 век п.н.е. и петта од 80-тите п.н.е.

85 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар85 п.н.е.
LXXXIV п.н.е.
Ab urbe condita669
Староегипетска ераXXXIII династија, 239
- ФараонПтоломеј IX Сотер, 4
Старогрчка ера173.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4666
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−677
Берберски календар866
Будистички календар460
Бурмански календар−722
Византиски календар5424–5425
Кинески календар乙未(дрв. коза)
2612 или 2552
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
2613 или 2553
Коптски календар−368 – −367
Етиопски календар−92 – −91
Еврејски календар3676–3677
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−28 – −27
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3016–3017
Холоценски календар9916
Ирански календар706 п.п. – 705 п.п.
Исламски календар728 п.х. – 727 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2249
Мингуо-календар1996 пред Р. Кина
民前1996年
Нанакшахи−1552
Селевкидски календар227/228 г.г.
Тајландски сончев календар458–459
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
42 или −339 или −1111
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
43 или −338 или −1110

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5424 и 5425 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4666 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3676 и 3677 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 669.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 84 година се протега во 2552 и 2553, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2612 и 2613 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 459. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 727 и 726 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...