< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

72 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 72. година пред новата ера, 72. од првиот милениум п.н.е., 72. од 1 век п.н.е. и трета од 70-тите п.н.е.

73 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар73 п.н.е.
LXXII п.н.е.
Ab urbe condita681
Староегипетска ераXXXIII династија, 251
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 8
Старогрчка ера176.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4678
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−665
Берберски календар878
Будистички календар472
Бурмански календар−710
Византиски календар5436–5437
Кинески календар丁未(огн. коза)
2624 или 2564
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
2625 или 2565
Коптски календар−356 – −355
Етиопски календар−80 – −79
Еврејски календар3688–3689
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−16 – −15
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3028–3029
Холоценски календар9928
Ирански календар694 п.п. – 693 п.п.
Исламски календар715 п.х. – 714 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2261
Мингуо-календар1984 пред Р. Кина
民前1984年
Нанакшахи−1540
Селевкидски календар239/240 г.г.
Тајландски сончев календар470–471
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
54 или −327 или −1099
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
55 или −326 или −1098

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5436 и 5437 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4678 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3688 и 3689 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 681.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 72 година се протега во 2564 и 2565, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2624 и 2625 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 471. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 714 и 713 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...