< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

50 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 50. година пред новата ера, 50. од првиот милениум п.н.е., 50. од 1 век п.н.е. и прва од 50-тите п.н.е.

51 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар51 п.н.е.
L п.н.е.
Ab urbe condita703
Староегипетска ераXXXIII династија, 273
- ФараонКлеопатра VII, 1
Старогрчка ера182.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4700
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−643
Берберски календар900
Будистички календар494
Бурмански календар−688
Византиски календар5458–5459
Кинески календар己巳(зем. змија)
2646 или 2586
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
2647 или 2587
Коптски календар−334 – −333
Етиопски календар−58 – −57
Еврејски календар3710–3711
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера6–7
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3050–3051
Холоценски календар9950
Ирански календар672 п.п. – 671 п.п.
Исламски календар693 п.х. – 692 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2283
Мингуо-календар1962 пред Р. Кина
民前1962年
Нанакшахи−1518
Селевкидски календар261/262 г.г.
Тајландски сончев календар492–493
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
76 или −305 или −1077
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
77 или −304 или −1076

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5458 и 5459 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4700 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3710 и 3711 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 703.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 50 година се протега во 2586 и 2587, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2646 и 2647 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 493. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 692 и 691 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...