< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

3 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 3. година пред новата ера, 3. од првиот милениум п.н.е., 3. од 1 век п.н.е. и трета од 0-тите п.н.е.

4 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар4 п.н.е.
III п.н.е.
Ab urbe condita750
Старогрчка ера194. олимпијада (победник
Асирски календар4747
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−596
Берберски календар947
Будистички календар541
Бурмански календар−641
Византиски календар5505–5506
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
2693 или 2633
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
2694 или 2634
Коптски календар−287 – −286
Етиопски календар−11 – −10
Еврејски календар3757–3758
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера53–54
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3097–3098
Холоценски календар9997
Ирански календар625 п.п. – 624 п.п.
Исламски календар644 п.х. – 643 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар4 п.н.е.
III п.н.е.
Корејски календар2330
Мингуо-календар1915 пред Р. Кина
民前1915年
Нанакшахи−1471
Селевкидски календар308/309 г.г.
Тајландски сончев календар539–540
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
123 или −258 или −1030
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
124 или −257 или −1029

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5505 и 5506 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4747 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3757 и 3758 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 750.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 3 година се протега во 2633 и 2634, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2693 и 2694 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 540. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 643 и 642 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...