< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

19 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 19. година пред новата ера, 19. од првиот милениум п.н.е., 19. од 1 век п.н.е. и последна од 10-тите п.н.е.

20 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар20 п.н.е.
XIX п.н.е.
Ab urbe condita734
Старогрчка ера190. олимпијада (победник
Асирски календар4731
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−612
Берберски календар931
Будистички календар525
Бурмански календар−657
Византиски календар5489–5490
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
2677 или 2617
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
2678 или 2618
Коптски календар−303 – −302
Етиопски календар−27 – −26
Еврејски календар3741–3742
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера37–38
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3081–3082
Холоценски календар9981
Ирански календар641 п.п. – 640 п.п.
Исламски календар661 п.х. – 660 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар20 п.н.е.
XIX п.н.е.
Корејски календар2314
Мингуо-календар1931 пред Р. Кина
民前1931年
Нанакшахи−1487
Селевкидски календар292/293 г.г.
Тајландски сончев календар523–524
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
107 или −274 или −1046
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
108 или −273 или −1045

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5489 и 5490 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4731 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3741 и 3742 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 734.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 19 година се протега во 2617 и 2618, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2677 и 2678 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 524. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 660 и 659 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...