< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

93 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 93. година пред новата ера, 93. од првиот милениум п.н.е., 93. од 1 век п.н.е. и четвртта од 90-тите п.н.е.

94 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар94 п.н.е.
XCIII п.н.е.
Ab urbe condita660
Староегипетска ераXXXIII династија, 230
- ФараонПтоломеј X Александар, 14
Старогрчка ера1711.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4657
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−686
Берберски календар857
Будистички календар451
Бурмански календар−731
Византиски календар5415–5416
Кинески календар丙戌(огн. куче)
2603 или 2543
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
2604 или 2544
Коптски календар−377 – −376
Етиопски календар−101 – −100
Еврејски календар3667–3668
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−37 – −36
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3007–3008
Холоценски календар9907
Ирански календар715 п.п. – 714 п.п.
Исламски календар737 п.х. – 736 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2240
Мингуо-календар2005 пред Р. Кина
民前2005年
Нанакшахи−1561
Селевкидски календар218/219 г.г.
Тајландски сончев календар449–450
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
33 или −348 или −1120
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
34 или −347 или −1119

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5415 и 5416 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4657 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3667 и 3668 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 660.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 93 година се протега во 2543 и 2544, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2603 и 2604 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 450. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 736 и 735 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...