< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

91 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 91. година пред новата ера, 91. од првиот милениум п.н.е., 91. од 1 век п.н.е. и втора од 90-тите п.н.е.

92 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар92 п.н.е.
XCI п.н.е.
Ab urbe condita662
Староегипетска ераXXXIII династија, 232
- ФараонПтоломеј X Александар, 16
Старогрчка ера172. олимпијада (победник
Асирски календар4659
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−684
Берберски календар859
Будистички календар453
Бурмански календар−729
Византиски календар5417–5418
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
2605 или 2545
    — до —
己丑年 (зем. вол)
2606 или 2546
Коптски календар−375 – −374
Етиопски календар−99 – −98
Еврејски календар3669–3670
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−35 – −34
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3009–3010
Холоценски календар9909
Ирански календар713 п.п. – 712 п.п.
Исламски календар735 п.х. – 734 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2242
Мингуо-календар2003 пред Р. Кина
民前2003年
Нанакшахи−1559
Селевкидски календар220/221 г.г.
Тајландски сончев календар451–452
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
35 или −346 или −1118
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
36 или −345 или −1117

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5417 и 5418 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4659 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3669 и 3670 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 662.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 91 година се протега во 2545 и 2546, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2605 и 2606 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 452. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 734 и 733 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...