< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

79 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 79. година пред новата ера, 79. од првиот милениум п.н.е., 79. од 1 век п.н.е. и последна од 70-тите п.н.е.

80 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар80 п.н.е.
LXXIX п.н.е.
Ab urbe condita674
Староегипетска ераXXXIII династија, 244
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 1
Старогрчка ера175. олимпијада (победник
Асирски календар4671
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−672
Берберски календар871
Будистички календар465
Бурмански календар−717
Византиски календар5429–5430
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
2617 или 2557
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
2618 или 2558
Коптски календар−363 – −362
Етиопски календар−87 – −86
Еврејски календар3681–3682
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−23 – −22
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3021–3022
Холоценски календар9921
Ирански календар701 п.п. – 700 п.п.
Исламски календар723 п.х. – 722 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2254
Мингуо-календар1991 пред Р. Кина
民前1991年
Нанакшахи−1547
Селевкидски календар232/233 г.г.
Тајландски сончев календар463–464
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
47 или −334 или −1106
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
48 или −333 или −1105

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5429 и 5430 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4671 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3681 и 3682 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 674.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 79 година се протега во 2557 и 2558, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2617 и 2618 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 464. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 722 и 721 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...