< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

76 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 76. година пред новата ера, 76. од првиот милениум п.н.е., 76. од 1 век п.н.е. и седма од 70-тите п.н.е.

77 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар77 п.н.е.
LXXVI п.н.е.
Ab urbe condita677
Староегипетска ераXXXIII династија, 247
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 4
Старогрчка ера175.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4674
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−669
Берберски календар874
Будистички календар468
Бурмански календар−714
Византиски календар5432–5433
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
2620 или 2560
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
2621 или 2561
Коптски календар−360 – −359
Етиопски календар−84 – −83
Еврејски календар3684–3685
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−20 – −19
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3024–3025
Холоценски календар9924
Ирански календар698 п.п. – 697 п.п.
Исламски календар719 п.х. – 718 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2257
Мингуо-календар1988 пред Р. Кина
民前1988年
Нанакшахи−1544
Селевкидски календар235/236 г.г.
Тајландски сончев календар466–467
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
50 или −331 или −1103
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
51 или −330 или −1102

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5432 и 5433 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4674 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3684 и 3685 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 677.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 76 година се протега во 2560 и 2561, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2620 и 2621 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 467. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 718 и 717 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...