< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

4 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 4. година пред новата ера, 4. од првиот милениум п.н.е., 4. од 1 век п.н.е. и четвртта од 0-тите п.н.е.

5 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар5 п.н.е.
IV п.н.е.
Ab urbe condita749
Старогрчка ера193.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4746
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−597
Берберски календар946
Будистички календар540
Бурмански календар−642
Византиски календар5504–5505
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
2692 или 2632
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
2693 или 2633
Коптски календар−288 – −287
Етиопски календар−12 – −11
Еврејски календар3756–3757
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера52–53
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3096–3097
Холоценски календар9996
Ирански календар626 п.п. – 625 п.п.
Исламски календар645 п.х. – 644 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар5 п.н.е.
IV п.н.е.
Корејски календар2329
Мингуо-календар1916 пред Р. Кина
民前1916年
Нанакшахи−1472
Селевкидски календар307/308 г.г.
Тајландски сончев календар538–539
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
122 или −259 или −1031
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
123 или −258 или −1030

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5504 и 5505 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4746 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3756 и 3757 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 749.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 4 година се протега во 2632 и 2633, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2692 и 2693 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 539. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 644 и 643 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...