< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

87 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 87. година пред новата ера, 87. од првиот милениум п.н.е., 87. од 1 век п.н.е. и осма од 80-тите п.н.е.

88 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар88 п.н.е.
LXXXVII п.н.е.
Ab urbe condita666
Староегипетска ераXXXIII династија, 236
- ФараонПтоломеј IX Сотер, 1
Старогрчка ера173. олимпијада (победник
Асирски календар4663
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−680
Берберски календар863
Будистички календар457
Бурмански календар−725
Византиски календар5421–5422
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
2609 или 2549
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
2610 или 2550
Коптски календар−371 – −370
Етиопски календар−95 – −94
Еврејски календар3673–3674
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−31 – −30
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3013–3014
Холоценски календар9913
Ирански календар709 п.п. – 708 п.п.
Исламски календар731 п.х. – 730 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2246
Мингуо-календар1999 пред Р. Кина
民前1999年
Нанакшахи−1555
Селевкидски календар224/225 г.г.
Тајландски сончев календар455–456
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
39 или −342 или −1114
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
40 или −341 или −1113

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5421 и 5422 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4663 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3673 и 3674 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 666.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 87 година се протега во 2549 и 2550, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2609 и 2610 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 456. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 730 и 729 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...