< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

78 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 78. година пред новата ера, 78. од првиот милениум п.н.е., 78. од 1 век п.н.е. и деветта од 70-тите п.н.е.

79 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар79 п.н.е.
LXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita675
Староегипетска ераXXXIII династија, 245
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 2
Старогрчка ера175.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4672
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−671
Берберски календар872
Будистички календар466
Бурмански календар−716
Византиски календар5430–5431
Кинески календар辛丑(мет. вол)
2618 или 2558
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
2619 или 2559
Коптски календар−362 – −361
Етиопски календар−86 – −85
Еврејски календар3682–3683
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−22 – −21
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3022–3023
Холоценски календар9922
Ирански календар700 п.п. – 699 п.п.
Исламски календар722 п.х. – 720 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2255
Мингуо-календар1990 пред Р. Кина
民前1990年
Нанакшахи−1546
Селевкидски календар233/234 г.г.
Тајландски сончев календар464–465
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
48 или −333 или −1105
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
49 или −332 или −1104

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5430 и 5431 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4672 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3682 и 3683 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 675.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 78 година се протега во 2558 и 2559, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2618 и 2619 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 465. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 721 и 719 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...