< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

56 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 56. година пред новата ера, 56. од првиот милениум п.н.е., 56. од 1 век п.н.е. и седма од 50-тите п.н.е.

57 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар57 п.н.е.
LVI п.н.е.
Ab urbe condita697
Староегипетска ераXXXIII династија, 267
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 24
Старогрчка ера180.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4694
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−649
Берберски календар894
Будистички календар488
Бурмански календар−694
Византиски календар5452–5453
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
2640 или 2580
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
2641 или 2581
Коптски календар−340 – −339
Етиопски календар−64 – −63
Еврејски календар3704–3705
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера0–1
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3044–3045
Холоценски календар9944
Ирански календар678 п.п. – 677 п.п.
Исламски календар699 п.х. – 698 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2277
Мингуо-календар1968 пред Р. Кина
民前1968年
Нанакшахи−1524
Селевкидски календар255/256 г.г.
Тајландски сончев календар486–487
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
70 или −311 или −1083
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
71 или −310 или −1082

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5452 и 5453 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4694 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3704 и 3705 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 697.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 56 година се протега во 2580 и 2581, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2640 и 2641 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 487. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 698 и 697 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...