Монтана пренасочува тука. За други поими видете Монтана (појаснување)

Монтана или официјално Држава Монтана (англиски: Montana или State of Montana) е една од педесетте сојузни држави на САД. Монтана се наоѓа во северни САД. Источните предели на државата се планински, но исто така може да се видат и планински масиви и во останатите делови на Монтана, од кои најголем број се дел од планинскиот масив Карпести планини. Оваа географска слика придонела и кон името на државата, бидејќи името „Монтана“ доаѓа од шпанскиот назив montaña значи планина.

Монтана
State of Montana
Знаме на Монтана Печат на Монтана
Знаме Печат
Прекар(и): Treasure State
Гесло: Oro y plata (Злато и сребро)
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиНово МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајоминг
Службен јазик англиски
Главен град Хелена
Најголем град Билингс
Површина  4. место
 - Вкупно 381.156 км²
 - Широчина 410 км км
 - Должина 1.015 км км
 - % вода 1
 - Гео. ширина 44° 21′ N to 49° N
 - Гео. должина 104° 2′ W to 116° 3′ W
Население  44. место
 - Вкупно 967.440
 - Густина 2.51/км² (48. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Гранит Пик
3.904 м
 - Најниска точка Кутенаи Ривер
549 м
Влез во сојузот  8 ноември, 1889 (41)
Гувернер Брајан Швајцер
Сенатори Макс Бокус
Џон тестер (Р)
Делегација на конгресот
Часовен појас {{{часовен појас}}}
Кратенки MT US-MT
Портал www.mt.gov

Државата има неколку прекари со кои се именува во САД, од кои државното е „држава на богатство“, но се користат и „земја на блескави планини“, „држава на големо небо“ и се користи слоганот „последното најдобро место“. Според површина, Монтана е на четврто место во САД, но на 44 место според население и важи за една од најслабо населените држави во САД. Економијата на Монтана е заснована на сточарството, одгледување на житни култури, производство на нафта и јаглен, туризам и рударство. Монтана се граничи со Ајдахо на запад, Вајоминг на југ, Северна Дакота и Јужна Дакота на исток. Главен град е Хелена, а најголем град е Билингс.

Монтана во популарната култура

уреди

Дополнителна литература

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди