Јусуп Абдусаломов

Јусуп Абдусаломов (роден на 8 ноември 1977) е таџикистански борач кој на Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг го освои сребрениот медал во дисциплината слободен стил до 84 кг.

Олимписки медали
Натпреварувач за Таџикистан Таџикистан
Машко борење во слободен стил
Сребрен медал – второ место 2008 Пекинг слободен стил до 84kg

Надворешни врскиУреди