Едмонд Халеј

Едмонд Халеј (англиски: Edmond Halley; 8 ноември 165614 јануари 1742) — англиски астроном, геофизичар, математичар и физичар. Меѓу другото, прв открил дека ѕвездите се движат. Најмногу набљудувана и најпозната е според него наречената Халеева комета.

Едмонд Халеј
Edmond Halley
Edmund Halley.gif
Портрет од Томас Мјуреј, о. 1687
Роден(а)8 ноември 1656
Лондон, Англија
Починал(а)14 јануари 1742
Гринич, Лондон, Англија
НационалностВелика Британија
ПолињаАстрономија, геофизика, математика, метеорологија, физика
УстановиОксфордски универзитет
ОбразованиеОксфордски универзитет
Докторски менторЏон Флемстид
Познат поХалеевата комета
Едмонд Халеј

ПоврзаноУреди

  • Халеј — британска антарктичка станица наречена по научникот