Олга Спиридоновиќ

Олга Спиридоновиќ (Сплит, 29 мај 1923 - Белград, 15 мај 1994), една од најпознатите театарски и филмски актерки во поранешна Југославија. За улогата во Мис Стон во истоимениот македонски филм и е доделена Златна арена на Пулскиот филмски фестивал.

Олга Спиридоновиќ
Роденa 11 јуни 1923(1923-06-11)
Сплит,  Кралство Југославија
Починалa мај 15, 1994(1994-05-15)
Белград,  Сојузна Република Југославија
Занимање глумица