Ратомир Грозданоски


Ратомир Грозданоски (Брест, Македонски Брод, 15 мај 1959) — македонски теолог, професор и протоѓакон[1].

Ратомир Грозданоски
Ратомир Грозданоски.jpg
Роден 15 мај 1959
Брест (Порече)

Завршил Богословија и Богословски факултет во Скопје. Бил на студии и во Солун, Атина и Даблин. Докторирал на Филолошкиот факултет во Скопје. Бил секретар на САС на МПЦ, професор и декан на Православниот богословски факултет „Св. Климент Охридски“ - Скопје. Бил близок соработник на поглаварите: Ангелариј, Гаврил, Михаил и Стефан. Членувал во разни синодски комисии и црковни делегации. Живее во Скопје.

БиблиографијаУреди

Учествувал на научни симпозиуми и медиумски настапи и има над 300 свои написи, статии и научни трудови. Редактирал, рецензирал, уредувал и лекторирал книги и списанија со богословска содржина. Посебно ги обработувал егзегетиката и исагогиката на Новиот завет. Во оваа област има дадено значаен придонес.

 • Евангелие според Матеј;
 • Господовата молитва;
 • Михаил А. О. и М.;
 • Декалог;
 • Стефан А. О. и М.;
 • Библијата во делата на свети Климент Охридски;
 • Евангелие според Марко;
 • Послание до Римјаните;
 • Географска карта на МПЦ;
 • Блаженствата;
 • Свети апостол Павле и Македонија;
 • Веронаука;
 • Вовед во Новиот завет.
 • „Блаженствата земнонебесни скалила“, Скопје, 2009[2]
 • „Вовед во светото писмо на новиот завет“ Скопје, 2009,[2]
 • „Прво послание на Светиот Апостол Павле до Коринтјаните“ Скопје, 2009[2]
 • Православна христијанска веронаука (Скопје)

НаводиУреди

 1. „Протоѓаконот проф. д-р Ратомир Грозданоски- СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ И МАКЕДОНИЈА“. Премин. Посетено на 2009-11-23.
 2. 2,0 2,1 2,2 Т, Д (27 ноември 2009). „НОВИ ТРИ КНИГИ НА ПРОТОЃАКОНОТ ПРОФ. Д-Р РАТОМИР ГРОЗДАНОСКИ“. Вечер. Посетено на 2009-11-27.

Надворешни врскиУреди