Ѓорѓе Марјановиќ (30 октомври 1931 – 15 мај 2021 година) бил српски и југословенски пејач.

Марјановиќ ја започна својата кариера во средината на 1950-тите, достигнувајќи слава во доцните 1950-ти со неговата театарска изведба на сцената. Во текот на 1960-тите снимил голем број хит песни и станал првата суперѕвезда на југословенската популарна музика[1], но исто така постигнал голема популарност во Советскиот Сојуз. Поради неговата изведба на сцената и вклучувањето на странски рокенрол хитови во неговиот репертоар, Марјановиќ често беше опишуван како еден од пионерите на југословенската рок-сцена.[1][2][3] Во текот на 1970-тите и 1980-тите тој успеа да одржи лојална база на обожаватели. Во 1990 година на сцената доживеа мозочен удар, од кој делумно се опорави, но реши да се повлече од сцената. Тој почина во 2021 година, на 89-годишна возраст.

Биографија

уреди

Таткото на Ѓорѓе Марјановиќ, Света Марјановиќ, е роден во селото Дубоко, во близина на градот Кучево во Источна Србија.[4] Гимназијата ја посетувал во Пожаревац, а кога имал петнаесет години бил меѓу цивилите кои ја следеле српската војска при нејзиното повлекување низ Албанија.[4] Тој беше меѓу младите што српската влада во егзил во Грција ги испрати во Обединетото Кралство за да се школуваат.[4] Дипломирал на школата на Џорџ Хериот и ги започнал студиите на Универзитетот Манчестер Метрополитен, но се вратил дома без да дипломира.[4] Дипломирал на Академијата за извоз во Загреб и се вратил во Кучево, каде што почнал да работи како банкарски службеник.[5]

Ѓорѓе Марјановиќ е роден на 30 октомври 1931 година во Кучево.[1] Неговата мајка починала кога тој имал само девет месеци.[6] По смртта на сопругата, таткото на Марјановиќ го оставил детето кај мајката на неговата сопруга, која ќе го воспитува.[6] Марјановиќ од вториот брак на татко му Воислав имал сестра Љиљана и полубрат.[6]

Марјановиќ учел гимназија во Пожаревац.[1] Во средношколските години пројавува интерес за театар, режија и глума во свои претстави.[6] По завршувањето на гимназијата се преселил во Белград, каде што во 1950 година, по желба на баба, ги започнал студиите по фармација.[6] Но, неговата баба починала, а Марјановиќ останал без средства за продолжување на студиите.[6] За да заработи, тој работеше разни работи: истоваруваше товарни вагони на железничките станици, работеше како инкасатор на претплати за Радио Белград, работеше како млекар и се појавува како глумец во заднина во Југословенскиот драмски театар и во неколку југословенски филмови: Сви на повеќе (Сите на море), Аникина време (Времето на Аника), Сумњиво вошки (Сомнително лице ), Песма са Кумбаре (Песната од Кумбара).[1][6] И покрај неговите напори, тој никогаш не ги завршил студиите.[6]

Приватен живот и смрт

уреди

Марјановиќ се оженил двапати. Со првата сопруга Злата немал деца, а со втората сопруга Ели Николајевна Борисенко имал три деца: ќерките Наталија и Невена и синот Марко.[7] И двете негови ќерки дипломирале на белградскиот Факултет за музичка уметност.[7]

По неговото пензионирање од местото на настанот, Марјановиќ живеел во Белград, а повремено престојувал во Кучево.[7] Починал на 15 мај 2021 година, на 89-годишна возраст, во Белград. Првично, српските медиуми објавиле дека тој починал поради компликации предизвикани од КОВИД-19, иако една од неговите ќерки подоцна изјавила дека тој всушност починал од старост.[8][9][10] Погребан е во Алејата на угледните граѓани на белградските Нови гробишта.[11] На 28 јуни (српскиот национален празник Видовден) 2021 година, од претседателот на Србија, Александар Вучиќ, постхумно е одликуван со Орден Караѓорѓева ѕвезда од 1-ви степен.[12]

Награди и признанија

уреди
 • Почесен член на Комсомол (1968) [13]
 • Златен прстен од Сисак (1971) [14]
 • Орден на трудот со сребрен венец (1972) [13]
 • Сребрена плоча на Кучево (1978) [14]
 • Гран при на фестивалот МЕСАМ (1989) [13]
 • Орден за пријателство на народите (1990) [13]
 • Награда за животно дело на Славјански чаршија (1996) [13]
 • Награда за животно дело на Здружението на музичари на Србија (1988) [14]
 • Награда за животно дело „Златна сирена“ „ Сунчане скале “ (2000) [14]
 • Орден на Караѓорѓевата ѕвезда од 1-ви степен (постхумно, 2021 година) [12]

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Janjatović, Petar (2007). EX YU ROCK enciklopedija 1960–2006. Belgrade: self-released. стр. 141.
 2. Kajlovic, Vladimir (2003). Đorđe Marjanović. Čačak: Legenda. стр. 40.
 3. „Rockovnik, Strana II, "Ljubav i moda" Beograd 1958-63“.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Kajlovic, Vladimir (2003). Đorđe Marjanović. Čačak: Legenda. стр. 62.
 5. Kajlovic, Vladimir (2003). Đorđe Marjanović. Čačak: Legenda. стр. 62–63.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 6,7 Kajlovic, Vladimir (2003). Đorđe Marjanović. Čačak: Legenda. стр. 35.
 7. 7,0 7,1 7,2 Kajlovic, Vladimir (2003). Đorđe Marjanović. Čačak: Legenda. стр. 63.
 8. „UMRO ĐORĐE MARJANOVIĆ Izgubio bitku sa korona virusom“. blic.rs (Serbian). Blic. 15 May 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. „Umro legendarni Đorđe Marjanović“. nova.rs (Serbian). Nova S. 15 May 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. „ĐORĐE MARJANOVIĆ NIJE UMRO OD KORONE: Ćerka otkrila od čega je preminuo legendarni pevač“. novosti.rs (Serbian). Novosti. 17 May 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. "Sahranjen Đorđe Marjanović", B92.net
 12. 12,0 12,1 "Vučić odlikovao i Sijarta, Mandića, umetnike preminule od korone…", N1info.com
 13. 13,0 13,1 13,2 13,3 13,4 Janjatović, Petar (2007). EX YU ROCK enciklopedija 1960–2006. Belgrade: self-released. стр. 142.
 14. 14,0 14,1 14,2 14,3 „Đorđe Marjanović – Nagrade“. Архивирано од изворникот на 2013-12-13. Посетено на 2022-02-17.

Надворешни врски

уреди