Костас Караманлис

Костас Караманлис (14 септември 1956 е грчки политичар и поранешен премиер на Грција од изборите во 2000 до 2009. Тој бил претседател на конзервативната партија Нова Демократија од 1997 до 2009.

Костас Караманлис
Κωνσταντίνος Καραμανλής


Пратеник
Kostas Karamanlis Apr 29 08.jpg
181-ви Премиер на Грција
На должноста
10 март 2004 – 6 октомври 2009
Претседател Константинос Стефанопулос
Каролос Папуљас
Претходник Костас Симитис
Наследник Јоргос Папандреу
Министер за култура
На должноста
10 март 2004 – 15 февруари 2006
Претходник Евангелос Венизелос
Наследник Јоргос Вулгаракис
6-ти Претседател на Нова Демократија
На должноста
21 март 1997 – 30 ноември 2009
Претходник Милтијадис Еверт
Наследник Антонис Самарас
Водач на опозиција
На должноста
21 март 1997 – 10 март 2004
Претходник Милтијадис Еверт
Наследник Јоргос Папандреу
Лични податоци
Роден(а) 14 септември 1956 (1956-09-14) (66 г.)
Атина, Грција
Партија 6Нова Демократија
Сопружник Наташа Пацијати
Деца Александрос и Алики
Живеалиште Атина
Професија Правник
Експерт по меѓународни односи
Вероисповед Православен христијанин