Сандер Сагосен

норвешки ракометар

Сандер Сагосен (роден на 14 септември 1995 г.) — норвешки ракометар кој игра за Кил и за норвешката репрезентација.[1]

Сандер Сагосен
Сагосен во дресот на ПСЖ во 2017 година
Лични податоци
Роден(а) 14 септември 1995(1995-09-14)(28 г.)
Ставангер, Норвешка
Националност Норвешка Норвежанец
Спорт Ракомет
Висина 1.95 м
Позиција Среден бек
Клупски податоци
Тековен клуб Кил
Број 5
Сениорски клубови
2012–2013
2013–2014
2014–2017
2017–2020
2020–2023
2023–
Норвешка Колштад
Норвешка Хаслум
Данска Алборг
Франција Париз Сен-Жермен
Германија Кил
Норвешка Колштад
Репрезентација
2013– Норвешка Норвешка 127 (644)

Тој претходно играл за Колштад, Хаслум, Алборг и Париз Сен-Жермен.[2]

Сагосен е сопственик на рекордот за најмногу постигнати голови на едно Европско првенство. Тој на Европското првенство 2020 постигнал 65 голови, со што го надминал рекордот на Кирил Лазаров од 61 гол постигнат на Европското првенство 2012.[3]

Трофеи уреди

Индивидуални награди уреди

 • Handball-Planet – Најдобар светски ракометар: 2018[4]
 • Најдобар лев бек на Светско првенство: 2017,[5] 2019
 • Најдобар лев бек на Европско првенство: 2020
 • Најдобар среден бек на Европско првество: 2016,[6] 2018
 • Најдобар стрелец на Европско првенство: 2020 (65 голови)
 • Најдобар лев бек во Лигата на шампионите: 2019–20
 • Најдобар среден бек во Лигата на шампионите: 2017–18
 • Најдобар стрелец во данското првенство: 2016–17
 • Најдобар млад светски ракометар во сезоната 2014/2015 (од страна на порталот Handball-Planet.com)[7]
 • Најдобар млад светски ракометар во сезоната 2015/2016 (од страна на порталот Handball-Planet.com)[8][9]
 • Најдобар млад светски ракометар во сезоната 2016/2017 (од страна на порталот Handball-Planet.com)[10]

Личен живот уреди

Тој е во врска со поранешната норвешка ракометарка Хана Бредал Офтедал.[11]

Наводи уреди

 1. EHF profile
 2. Aune, Thomas; Bryhn, Rolf (29 December 2020), „Sander Sagosen“, Store norske leksikon (норвешки букмол), Посетено на 17 March 2021
 3. Норвешка го освои третото место, Сагосен го урна рекордот на Кире Лазаров Архивирано на 19 јануари 2022 г. mkd.mk; 25 јануари 2020
 4. „Sander Sagosen is WORLD HANDBALL PLAYER 2018“. Handball-Planet.com.
 5. „France 2017 All-star Team“. ИХФ. 29 January 2017. Посетено на 29 January 2017.
 6. „EHF EURO 2016 All-Stars named“. EHF EURO 2016 official website. 31 January 2016. Архивирано од изворникот на 31 January 2016. Посетено на 31 January 2016.
 7. „Sander Sagosen is the World Young Handball Player 2014/2015!“. handball-planet.com. Посетено на 27 May 2015.
 8. „Sagosen best i verden – igjen“. tv2.no. Посетено на 27 June 2016.
 9. „ADRIATIC World's Young Player 2015/16 – Sander Sagosen!“. handball-planet.com. Посетено на 27 June 2016.
 10. „HAT-TRICK: Sander Sagosen is SportHero Young World Player 2016/2017“. handball-planet.com. Посетено на 27 June 2017.
 11. „Sagosen ladet opp med kjæresten: -Gir meg veldig energi“ (норвешки). Verdens Gang. Посетено на 16 January 2020.

Надворешни врски уреди