Том Велерс

холандски велосипедист

Том Велерс (холандски: Tom Veelers; р. 14 септември 1984) — поранешен холандски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал од 2003 до 2016 година.

Том Велерс
Том Велерс на Омлоп ван хет Хутланд 2014
Лични податоци
Цело имеТом Велерс
Роден14 септември 1984(1984-09-14)(39 г.)
Отмарсум,  Холандија
Висина1,84 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2003–2004
2005–2007
2008–2016
Левик-Тегелтоко
Континентал Рабобанк
Скил-Шимано
Последна промена
7 април 2017

Ја освоил трката Париз-Рубе за под 23 години во 2006 година. Во декември 2016 година објавил дека става крај на својата кариера поради повреди на коленото во текот на претходните две години.

Достигнувања

уреди
2004
Трка Северна Холандија (со 21 друг возач)
2006
Париз-Рубе под 23 години
Трка Олимпија
1. Краен пласман и етапите 5, 6 и 8
2007
ОЗ Вилервикенд
2008
Трка околу Езеро Кингај
1. Етапа 7
2009
Трка околу Езеро Кингај
1. Етапа 9
2011
1. Етапа 3 Трка околу Хајнан
2. Краен пласман Тур де Валони-Пикард
1. Етапа 3
2013
2. Џиро Минстерланд
4. Класик Хандзаме
6. Класик Дач Фуд Вали
6. Гран при де Фурмие
8. ГП Импанис-Ван Петегем

Надворешни врски

уреди
  •   Том Велерс на Ризницата ?
  • Матична страница   (холандски)
  • Том Велерс на Твитер
  • „Достигнувања на Том Велерс“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Том Велерс“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Том Велерс“. ProCycling.