Трка ОАЕ 2019

1. издание на велосипедската трка
Трка ОАЕ 2019
Детали за трката
Издание1. Трка ОАЕ
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи7
Датуми24 февруари – 2 март
Растојание1.082 км
ДржаваUAE Обединети Арапски Емирати
ПоаѓалиштеАбу Даби
ОдредиштеДубаи
Екипи20
Возачи на почеток140
Возачи на крај131
Просечна брзина40,894 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма)
ВторопласиранESP Алехандро Валверде (Мовистар)
ТретопласиранFRA Давид Годи (Групама-ФДЖ)
БодовенITA Елија Вивијани (Судал Квик-Степ)
СпринтерскиRUS Степан Курјанов (Гаспром-РусВело)
МладинскиFRA Давид Годи (Групама-ФДЖ)
ЕкипенGER Бора-Хансгрое
2020▶
Документација

Трка ОАЕ 2019 — 1. издание на велосипедската етапна трка Обединети Арапски Емирати, која се одржала помеѓу 24 февруари и 2 март како трет настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена од Словенецот Примож Роглич од екипата Џамбо-Висма.

Екипи уреди

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2019 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите осумнаесет екипи настапиле на трката. Дополнително, две професионални континентални екипи се натпреварувале со што се заокружила главната група од 20 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (2)
  •   Гаспром-РусВело
  •   Ново Нордиск

Рута уреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  24 февОстров Ал Худајријат – Остров Ал Худајријат
 
екипен хронометар
16  Џамбо-Висма    Примож Роглич  
2  25 февЈас – Абу Даби
 
рамна етапа
184  Фернандо Гавирија    Примож Роглич  
3  26 февУниверзитет ОАЕ – Џабал Хафит
 
планинска етапа
179  Алехандро Валверде    Примож Роглич  
4  27 февПалма Џумејра – Брана Хата
 
ридеста етапа
197  Кејлеб Јуан    Примож Роглич  
5  28 февФлаг – Хаур ел Факан
 
рамна етапа
181  Елија Вивијани    Примож Роглич  
6  1 марАџман – Џебел Џејс
 
планинска етапа
180  Примож Роглич    Примож Роглич  
7  2 марСафари парк Дубаи – Дубаи
 
рамна етапа
145  Сем Бенет    Примож Роглич  

Етапи уреди

Етапа 1 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. Џамбо-Висма 2019 16' 49
2. Санвеб 2019 + 7
3. Бахреин-Мерида 2019 + 9
4. Инеос 2019 + 14
5. Мовистар 2019 + 18
6. ССС Тим 2019 + 24
7. Декојнинк-Квик Степ 2019 + 26
8. ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг 2019 + 26
9. Бора-Хансгрое 2019 + 28
10. Дименжн Дата 2019 + 28
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Џамбо-Висма16' 49
2.   Лауренс де Плус  Џамбо-Висма+ 0
3.   Јос ван Емден Џамбо-Висма+ 0
4.   Кун Бауман Џамбо-Висма+ 0
5.   Макс Валшајд Тим ДСМ+ 7
6.   Чад Хејга Тим ДСМ+ 7
7.   Том Димулен Тим ДСМ+ 7
8.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 7
9.   Никијас Арнт Тим ДСМ+ 7
10.   Роан Денис Бахреин Викториус+ 8
11.   Дамијано Карузо Бахреин Викториус+ 8
12.   Винченцо Нибали Бахреин Викториус+ 8
13.   Јан Тратник Бахреин Викториус+ 8
14.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 14
15.   Кристофер Халворсен Инеос Гренадиерс+ 14
16.   Салваторе Пучо Инеос Гренадиерс+ 14
17.   Павел Сиваков Инеос Гренадиерс+ 14
18.   Џани Москон Инеос Гренадиерс+ 14
19.   Кени Елисонд Инеос Гренадиерс+ 14
20.   Јаша Зитерлин Мовистар+ 18
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати4ч 36' 32
2.   Елија Вивијани Судал Квик-Степ+ 0
3.   Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
4.   Кристофер Халворсен Инеос Гренадиерс+ 0
5.   Ерик Башка Бора-Хансгрое+ 0
6.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
7.   Саша Модоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
8.   Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 0
9.   Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
10.   Јакуб Маречко ССС Team+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Џамбо-Висма4ч 53' 21
2.   Јос ван Емден Џамбо-Висма+ 0
3.   Лауренс де Плус  Џамбо-Висма+ 0
4.   Кун Бауман Џамбо-Висма+ 0
5.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 6
6.   Макс Валшајд Тим ДСМ+ 7
7.   Том Димулен Тим ДСМ+ 7
8.   Никијас Арнт Тим ДСМ+ 7
9.   Винченцо Нибали Бахреин Викториус+ 9
10.   Дамијано Карузо Бахреин Викториус+ 9
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде Мовистар4ч 44' 50
2.   Примож Роглич  Џамбо-Висма+ 0
3.   Давид Годи Групама-ФДЖ+ 0
4.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 4
5.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 12
6.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 33
7.   Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 33
8.   Џејмс Нокс Судал Квик-Степ+ 35
9.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 35
10.   Јан Хирт Астана Казахстан Тим+ 35
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Џамбо-Висма9ч 38' 05
2.   Алехандро Валверде Мовистар+ 14
3.   Давид Годи  Групама-ФДЖ+ 31
4.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 39
5.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 47
6.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 54
7.   Том Димулен Тим ДСМ+ 57
8.   Виктор де ла Парте ССС Team+ 1' 05
9.   Џејмс Нокс Судал Квик-Степ+ 1' 07
10.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 1' 08
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан Лото-Судал4ч 27' 07
2.   Матео Москети Трек-Сегафредо+ 2
3.   Примож Роглич  Џамбо-Висма+ 2
4.   Кантен Жорги АГ2Р Ситроен Тим+ 5
5.   Лука Мезгец Тим Џејко АИУла+ 5
6.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 5
7.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 5
8.   Алехандро Валверде Мовистар+ 5
9.   Марко Халер Катјуша-Алпесин+ 5
10.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 5
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Џамбо-Висма14ч 05' 10
2.   Алехандро Валверде Мовистар+ 21
3.   Давид Годи  Групама-ФДЖ+ 38
4.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 46
5.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 54
6.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 01
7.   Том Димулен Тим ДСМ+ 1' 04
8.   Виктор де ла Парте ССС Team+ 1' 12
9.   Џејмс Нокс Судал Квик-Степ+ 1' 14
10.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 1' 15
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Елија Вивијани Судал Квик-Степ4ч 48' 59
2.   Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3.   Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 0
4.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
5.   Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
6.   Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 0
7.   Кристофер Халворсен Инеос Гренадиерс+ 0
8.   Јакуб Маречко ССС Team+ 0
9.   Кес Бол Тим ДСМ+ 0
10.   Макс Валшајд Тим ДСМ+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Џамбо-Висма18ч 54' 09
2.   Алехандро Валверде Мовистар+ 21
3.   Давид Годи  Групама-ФДЖ+ 38
4.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 46
5.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 54
6.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 01
7.   Том Димулен Тим ДСМ+ 1' 04
8.   Виктор де ла Парте ССС Team+ 1' 12
9.   Џејмс Нокс Судал Квик-Степ+ 1' 14
10.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 1' 15
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Џамбо-Висма4ч 15' 39
2.   Том Димулен Тим ДСМ+ 0
3.   Давид Годи  Групама-ФДЖ+ 0
4.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 0
5.   Алехандро Валверде Мовистар+ 0
6.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 0
7.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 0
8.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 0
9.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
10.   Џејмс Нокс Судал Квик-Степ+ 5
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Џамбо-Висма23ч 09' 38
2.   Алехандро Валверде Мовистар+ 31
3.   Давид Годи  Групама-ФДЖ+ 44
4.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 56
5.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 1' 04
6.   Том Димулен Тим ДСМ+ 1' 08
7.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 11
8.   Џејмс Нокс Судал Квик-Степ+ 1' 29
9.   Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 1' 45
10.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 1' 49
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет Бора-Хансгрое3ч 17' 51
2.   Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3.   Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
4.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
5.   Елија Вивијани Судал Квик-Степ+ 0
6.   Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 0
7.   Макс Валшајд Тим ДСМ+ 0
8.   Лука Мезгец Тим Џејко АИУла+ 0
9.   Матео Москети Трек-Сегафредо+ 0
10.   Кристофер Халворсен Инеос Гренадиерс+ 0
Извор: ProCyclingStats

Поредок уреди

Завршен пласман уреди

[2]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Џамбо-Висма26ч 27' 29
2.   Алехандро Валверде Мовистар+ 31
3.   Давид Годи  Групама-ФДЖ+ 44
4.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 56
5.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 1' 04
6.   Том Димулен Тим ДСМ+ 1' 08
7.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 11
8.   Џејмс Нокс Судал Квик-Степ+ 1' 29
9.   Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 1' 45
10.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 1' 49
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници уреди

Наводи уреди

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „Трка ОАЕ 2019“. ProCycling.

Надворешни врски уреди