Трка ОАЕ 2020

2. издание на велосипедската трка
Трка ОАЕ 2020 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание2. Трка ОАЕ
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2020 2.UWT
Етапи7
Датуми23 – 27 февруари 2020
Растојание1.122 км
ДржаваUAE Обединети Арапски Емирати
ПоаѓалиштеПалма Џумејра
ОдредиштеАл Марџан
Екипи20
Возачи на почеток140
Возачи на крај132
Просечна брзина54,507 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникGBR Адам Јејтс (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранKAZ Алексеј Луценко (Астана) Wikidata-logo S.svg
БодовенAUS Кејлеб Јуан (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиSRB Вељко Стојниќ (Вини Забу-КТМ) Wikidata-logo S.svg
МладинскиSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенUAE ОАЕ Емирати Wikidata-logo S.svg
◀ 2019
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка ОАЕ 2020 — 2. издание на велосипедската етапна трка Обединети Арапски Емирати, која се одржала помеѓу 23 и 27 февруари како трет настан во сезоната на Светската турнеја.[1] Трката првично требало да се одржи помеѓу 23 и 29 февруари.[заб. 1]

Трката била одржана во моментот на избувнувањето на коронавирусот САРС-КоВ-2 и по петтата етапа, двајца членови на персоналот од една од екипите биле позитивни на вирусот.[2] Поради тоа, локалните власти наредиле карантин и тестирање на сите учесници, вклучувајќи ги и возачите, организаторите и членовите на екипите и ги откажале преостанатите две етапи.[2][3] До 3 март 2020 година, повеќето екипи ја напуштиле земјата и се вратиле на нивните нормални распореди во сезоната, не некои екипи биле сѐ уште држени во Обединетите Арапски Емирати со многу мали разјаснувања. На крајот им било кажано дека ќе го напуштат нивниот хотел на 14 март.[4][5]

Трката на крајот била освоена од Британецот Адам Јејтс од Мичелтон-Скот, кој ја предводел трката пред откажувањето. Јејтс ја презел водечката маичка по третата етапа, една од двете планински завршници, освојувајќи чиста етапна победа со предност од над минута пред Тадеј Погачар (ОАЕ Тим Емирати) и го одржал неговото водство на втората планинска етапа, освоена од Погачар, кој на крајот бил втор во генералниот пласман и ја освоил белата маичка во пласманот за млад возач. Алексеј Луценко од Астана го заокружил подиумот со над минута и половина зад Јејтс, благодарение на силните завршници на двете планински етапи.

Во другите пласмани, покрај освојувањето на Погачар на пласманот за млад возач, Кејлеб Јуан од Лото-Судал освоил најмногу бодови во бодовниот пласман благодарение на победата на втората етапа и постојаните високи места на другите рамни етапи. Спринтерскиот пласман бил освоен од Вељко Стојниќ од Вини Забу-КТМ, додека благодарение на високите пласмани на Погачар, Диего Улиси и Давиде Формоло, ОАЕ Тим Емирати го освоиле екипниот пласман, завршувајќи три минути пред второпласираната екипа, Астана.

ЕкипиУреди

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2019 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Осумнаесет од деветнаесетте екипи настапиле на трката. Дополнително, две професионални континентални екипи се натпреварувале со што се заокружила главната група од 20 екипи. Секоја екипа имала седум возачи, со што вкупно настапиле 140 возачи, од кои 133 завршиле.[6]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин Мекларен
 4.   Бора-Хансгрое
 5.   ССС Тим
 6.   Кофидис
 7.   Декојнинк-Квик Степ
 8.   Групама-ФДЖ
 9.   Израел старт-ап нејшн
 10.   Лото Судал
 11.   Мичелтон-Скот
 12.   Мовистар
 13.   НТТ Про Сајклинг
 14.   Инеос
 15.   Џамбо-Висма
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
ProTeams (2)
 1.   Гаспром-РусВело
 2.   Вини Забу-КТМ

РутаУреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  23 февПалма Џумејра – Силиконска оаза Дубаи148  Паскал Акерман    Паскал Акерман  
2  24 февХата – Брана Хата168  Кејлеб Јуан    Кејлеб Јуан  
3  25 февАл Кудра – Џабал Хафит184  Адам Јејтс    Адам Јејтс  
4  26 февПарк Забел – Дубаи173  Дилан Груневеген    Адам Јејтс  
5  27 февЕл Ајн – Џабал Хафит162  Тадеј Погачар    Адам Јејтс  
6  28 февАр Рувајс – Ал Мирфа158откажување на етапата  откажување на етапата  
7  29 февМарјах – Абу Даби127откажување на етапата  откажување на етапата  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое3ч 29' 19
2.   Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
3.   Руди Барбје Израел старт-ап нејшн+ 0
4.   Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 0
5.   Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
6.   Алберто Даинесе Санвеб+ 0
7.   Јакуб Маречко ССС+ 0
8.   Макс Валшајд НТТ Про Сајклинг+ 0
9.   Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 0
10.   Андреа Вендраме АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман   Бора-Хансгрое3ч 29' 19
2.   Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 4
3.   Вељко Стојниќ  Вини Забу-КТМ+ 5
4.   Руди Барбје Израел старт-ап нејшн+ 6
5.   Леонардо Тортомаси Вини Забу-КТМ+ 6
6.   Николај Черкасов Гаспром-РусВело+ 7
7.   Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 10
8.   Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 10
9.   Алберто Даинесе Санвеб+ 10
10.   Јакуб Маречко ССС+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан Лото-Судал4ч 18' 16
2.   Сем Бенет Декојнинк-Квик Степ+ 2
3.   Арно Демар Групама-ФДЖ+ 4
4.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 4
5.   Рик Цабел Израел старт-ап нејшн+ 4
6.   Андреа Вендраме АГ2Р Ла Мондијал+ 4
7.   Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 4
8.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 4
9.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 4
10.   Давид Годи Групама-ФДЖ+ 4
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан   Лото-Судал7ч 47' 19
2.   Сем Бенет Декојнинк-Квик Степ+ 12
3.   Арно Демар Групама-ФДЖ+ 16
4.   Николај Черкасов  Гаспром-РусВело+ 17
5.   Алексеј Луценко Астана+ 19
6.   Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 20
7.   Андреа Вендраме АГ2Р Ла Мондијал+ 20
8.   Рик Цабел Израел старт-ап нејшн+ 20
9.   Вилко Келдерман Санвеб+ 20
10.   Давид Годи Групама-ФДЖ+ 20
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот4ч 42' 33
2.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 1' 03
3.   Алексеј Луценко Астана+ 1' 30
4.   Давид Годи Групама-ФДЖ+ 1' 30
5.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 30
6.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 1' 56
7.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1' 56
8.   Горка Исагире Астана+ 1' 56
9.   Хесус Ерада Кофидис+ 1' 56
10.   Едвард Данбар Инеос+ 1' 56
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Адам Јејтс  Мичелтон-Скот12ч 30' 02
2.   Тадеј Погачар  ОАЕ Емирати+ 1' 07
3.   Алексеј Луценко Астана+ 1' 35
4.   Давид Годи Групама-ФДЖ+ 1' 40
5.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 40
6.   Вилко Келдерман Санвеб+ 2' 06
7.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 2' 06
8.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 2' 06
9.   Хесус Ерада Кофидис+ 2' 06
10.   Едвард Данбар Инеос+ 2' 06
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Груневеген Џамбо-Висма4ч 16' 13
2.   Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
4.   Сем Бенет Декојнинк-Квик Степ+ 0
5.   Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
6.   Кејден Гровс Мичелтон-Скот+ 0
7.   Јакуб Маречко ССС+ 0
8.   Атилио Вивијани Кофидис+ 0
9.   Руди Барбје Израел старт-ап нејшн+ 0
10.   Макс Валшајд НТТ Про Сајклинг+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Адам Јејтс  Мичелтон-Скот16ч 46' 15
2.   Тадеј Погачар  ОАЕ Емирати+ 1' 07
3.   Алексеј Луценко Астана+ 1' 35
4.   Давид Годи Групама-ФДЖ+ 1' 40
5.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 40
6.   Хесус Ерада Кофидис+ 2' 05
7.   Вилко Келдерман Санвеб+ 2' 06
8.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 2' 06
9.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 2' 06
10.   Едвард Данбар Инеос+ 2' 06
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати3ч 48' 53
2.   Алексеј Луценко Астана+ 0
3.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 0
4.   Давид Годи Групама-ФДЖ+ 4
5.   Илнур Закарин ССС+ 7
6.   Давиде Формоло ОАЕ Емирати+ 23
7.   Алехандро Валверде Мовистар+ 23
8.   Вилко Келдерман Санвеб+ 24
9.   Виктор де ла Парте ССС+ 24
10.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 27
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Адам Јејтс  Мичелтон-Скот20ч 35' 04
2.   Тадеј Погачар  ОАЕ Емирати+ 1' 01
3.   Алексеј Луценко Астана+ 1' 33
4.   Давид Годи Групама-ФДЖ+ 1' 48
5.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2' 11
6.   Вилко Келдерман Санвеб+ 2' 34
7.   Илнур Закарин ССС+ 2' 34
8.   Давиде Формоло ОАЕ Емирати+ 2' 39
9.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 2' 47
10.   Виктор де ла Парте ССС+ 2' 51
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

Етапата била откажана од локалните власти по позитивните тестови на двајца членови од персоналот на една од екипите на коронавирусот САРС-КоВ-2.[7]

Етапа 7Уреди

Етапата била откажана од локалните власти по позитивните тестови на двајца членови од персоналот на една од екипите на коронавирусот САРС-КоВ-2.[7]

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[8]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Адам Јејтс  Мичелтон-Скот20ч 35' 04
2.   Тадеј Погачар  ОАЕ Емирати+ 1' 01
3.   Алексеј Луценко Астана+ 1' 33
4.   Давид Годи Групама-ФДЖ+ 1' 48
5.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2' 11
6.   Вилко Келдерман Санвеб+ 2' 34
7.   Илнур Закарин ССС+ 2' 34
8.   Давиде Формоло ОАЕ Емирати+ 2' 39
9.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 2' 47
10.   Виктор де ла Парте ССС+ 2' 51
Извор: ProCyclingStats


ПласманиУреди

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Спринтерски пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
1 Паскал Акерман Паскал Акерман Паскал Акерман Вељко Стојниќ Вељко Стојниќ Израел старт-ап нејшн
2 Кејлеб Јуан Кејлеб Јуан Кејлеб Јуан Николај Черкасов Декојнинк-Квик Степ
3 Адам Јејтс Адам Јејтс Тадеј Погачар ОАЕ Тим Емирати
4 Дилан Груневеген
5 Тадеј Погачар
6 откажана
7 откажана
На крај Адам Јејтс Кејлеб Јуан Вељко Стојниќ Тадеј Погачар ОАЕ Тим Емирати

Список на учеснициУреди

ЗабелешкиУреди

 1. Трката првично било предвидено да се одржи во периодот 23-29 февруари, но била скратена поради позитивни тестови на вирусот САРС-КоВ-2 на двајца членови на персоналот од една од екипите.

НаводиУреди

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. 2,0 2,1 „Final UAE Tour stages called off over coronavirus fears“. CyclingNews. 27 февруари 2020. Посетено на 28 февруари 2020.
 3. „Chris Froome among riders being tested for coronavirus at cancelled UAE Tour“. CyclingNews. 28 февруари 2020. Посетено на 28 февруари 2020.
 4. {{нмс|url=https://www.cyclingnews.com/news/cofidis-please-dont-forget-us-as-coronavirus-quarantine-continues/
 5. {{наведени вести|url=https://www.cyclingnews.com/news/four-riders-reported-to-be-positive-for-coronavirus-at-uae-tour/
 6. „UAE Tour start list: Sam Bennett, Chris Froome and Alejandro Valverde due to ride“. Cycling Weekly. Посетено на 28 февруари 2020.
 7. 7,0 7,1 „UAE Tour cancelled after 'two team members infected with coronavirus', authorities confirm“. Cycling Weekly. 27 февруари 2020. Посетено на 28 февруари 2020.
 8. „Трка ОАЕ 2020“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди