Трка ОАЕ

велосипедска трка во Обединетите Арапски Емирати

Трка ОАЕвелосипедска трка во Обединети Арапски Емирати, која се одржува секоја година од 2019 година.

Трка ОАЕ
Датумфевруари
РегионОбединети Арапски Емирати
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
ВидЕтапна трка
ОрганизаторRCS Sport
Прво издание2019 (2019)
Изданија2 (2020)
Прв победник Примож Роглич (СЛО)
Неодамнешен победник Адам Јејтс (ВБР)

ИсторијаУреди

Првото издание на Трката ОАЕ е предвидено да се одржи помеѓу 24 февруари и 2 март 2019 година како дел од Светската турнеја.[1]

ПобеднициУреди

ГодинаПобедникВторопласиранТретопласиран
2019    Примож Роглич    Алехандро Валверде    Давид Годи  
2020    Адам Јејтс    Тадеј Погачар    Алексеј Луценко  

НаводиУреди

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. конс. 23 октомври 2018. 

Надворешни врскиУреди