Трка ОАЕ

велосипедска трка во Обединетите Арапски Емирати

Трка ОАЕвелосипедска трка во Обединети Арапски Емирати, која се одржува секоја година од 2019 година.

Трка ОАЕ
За трката
Датумфевруари
РегионОбединети Арапски Емирати
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI
ВидЕтапна трка
ОрганизаторRCS Sport
Историја
Прво одржување2019 (2019)
Одржувања5 (2023)
Прв победник Примож Роглич (СЛО)
Неодамнешен победник Ремко Евенепул (БЕЛ)

Историја

уреди

Првото издание на Трката ОАЕ е предвидено да се одржи помеѓу 24 февруари и 2 март 2019 година како дел од Светската турнеја.[1]

Победници

уреди
ГодинаПобедникВторопласиранТретопласиран
2019    Примож Роглич    Алехандро Валверде    Давид Годи  
2020    Адам Јејтс    Тадеј Погачар    Алексеј Луценко  
2021    Тадеј Погачар    Адам Јејтс    Жоао Педро Алмеида  
2022    Тадеј Погачар    Адам Јејтс    Пељо Билбао  
2023    Ремко Евенепул    Лукас Плап    Адам Јејтс  
2024    Ленерт ван Етвелт    Бен О’Конор    Пељо Билбао  
2025  

Наводи

уреди
  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.

Надворешни врски

уреди