Саранск (руски: Сара́нск; мокшански: Саранош; ерзјански: Саран ош) — град во централна Европска Русија и главен град на Република Мордовија. Се наоѓа на реката Волга околу 630 km источно од Москва. Вкупното население е преку 300.000 жители. Населението на градот претставува 34,3% од вкупното населени на републиката (2002). Преку 85% од населението се руси.

Саранск
-  Населено место  -
Missing map.svg
Админ. статус
ЗемјаРусија
Фед. субјектЗадолжителен параметар. Не може да стои празен.
Статистики

Збратимени градовиУреди

Саранск е збратимен со:[1]

НаводиУреди

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-08-13. Посетено на 2009-08-24.
 
Споменикот Ушаков пред Катедралата на Св. Апостол Јован