Серхио Агуеро

Серхио Леонел Агуеро дел Кастиљо (скратено Кун Агуеро) — аргентински фудбалер роден во Буенос Аирес на 2 јуни 1988 година. Моментално игра за Барселона во шпанската Ла Лига.Го освоил Мундијалот за играчи помлади од 20 години, во 2005 и 2007 година со тимот што во 2007 освоил и Златна топка и Златна копачка. Исто така освоил и златен медал на Олимписките игри во Пекинг во 2008 година.

Серхио Агуеро
Sergio Agüero 2018.jpg
Лични податоци
Полно име Серхио Леонел Агуеро[1][2]
Роден на 2 јуни 1988 (1988-06-02) (34 г.)[1]
Роден во Буенос Аирес,[3] Аргентина
Висина 1.72 m[4]
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона
Младинска кариера
1997–2003 Индепендиенте
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2006 Индепендиенте 54 (23)
2006–2011 ФК Атлетико Мадрид 175 (74)
2011–2021 Манчестер Сити 275 (184)
2021– Барселона 0 (0)
Репрезентација
2004 Аргентина под 17 5 (3)
2005–2007 Аргентина под 20 7 (6)
2008 Аргентина 23 5 (2)
2006– Аргентина 101 (41)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 03
51, 8 April 2018 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 26 June 2018

Најголеми успесиУреди

Атлетико МадридУреди

Манчестер ситиУреди

Репрезентација на АргентинаУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Ficha“ [Fact Sheet]. Official Site. Архивирано од изворникот на 28 January 2016. Посетено на 14 January 2016.
  2. „Champions League – Eight fantastic facts about Sergio Aguero“. Yahoo Sport. Press Association. 26 November 2014. Архивирано од изворникот на 15 February 2016. Посетено на 14 January 2016.
  3. „Bio“. sergioaguero.com. Sergio Aguero's Official Site. Посетено на 11 May 2016.
  4. „2018 FIFA World Cup Russia – List of Players“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 4 June 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-19. Посетено на 10 June 2018. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)