Отвори го главното мени
UTC+04:00 - 2010: Жолто (цела година), Сино (летно време северна хемисфера), Светлосино - морски области


UTC+04:00 — назнака на временско отстапување за четири часа понапред (+04) од UTC. По стандардот ISO 8601, истото се запишува како 2019-09-27UTC11:04:38+04:00. Ова време се користи во:

Како стандардно време (преку целата година)Уреди

ЕвропаУреди

Западна АзијаУреди

АфрикаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Русија го укинува зимното време“, 8 февруари 2011 (посет. 26 март 2011 г).
  2. Времињата се менуваат во Грузија“, „BBC“, 27 јуни 2004 (посет. 11 јуни 2007 г).
  3. Armenia scraps daylight saving time for good
  4. „Временски појас на Сејшели“. TimeTemperature.com. конс. 13 јули 2012. 
  5. Mauritius will not repeat daylight saving time