Такаши Инуи (роден 2 јуни 1988) — јапонски фудбалер.

Јапонија Такаши Инуи
Takashi Inui IAA September 2013.JPG
Лични податоци
Роден на 2 јуни 1988 (1988-06-02) (34 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Eibar
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2008 Yokohama F. Marinos
2008–2011 Cerezo Osaka
2011–2012 Bochum
2012–2015 Ајнтрахт Франкфурт
2015– Eibar
Репрезентација
2009– Јапонија Јапонија 19 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

СтатистикаУреди

  Јапонија
Сезона Настапи Голови
2009 1 0
2010 2 0
2011 0 0
2012 3 0
2013 6 0
2014 2 2
2015 5 0
Вкупно 19 2

Надворешни врскиУреди