Јан Вертонген

Јан Берт Ливе Вертонген (холандски: Jan Vertonghen; р. 24 април 1987) — белгиски фудбалер, играч од одбраната на Tотенхем Хотспар и белгиската репрезентација.

Јан Вертонген
JanVertonghen2018.jpg
Вертонген со Белгија во 2018
Лични податоци
Полно име Јан Берт Лиеве Вертонген[1]
Роден на 24 април 1987 (1987-04-24) (35 г.)[2]
Роден во Синт-Никлас, Белгија
Држава Белгија Белгија
Висина 1.89 m[3]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Тотенхем Тотенхем
Број 5
Младинска кариера
1997–2000 ФК Тиелроде
2000–2003 600px viola con bande giallo rosse.svg Герминал Биршот
2003–2006 Ајакс Ајакс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2012 Ајакс Ајакс 155 (23)
2006–2007600px Blu Giallo e Blu.png Валвајк 12 (3)
2012– Тотенхем Тотенхем 228 (6)
Репрезентација
2002 Белгија Белгија 16 6 (1)
2006–2009 Белгија Белгија 21 23 (0)
2007– Белгија Белгија 110 (9)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 9 May 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 20:09, 6 July 2018 (UTC)

Технички карактеристикиУреди

Главно игра како централен дефанзивец, но исто така може да игра и како лев бек.

ЖивотописУреди

Вертонген е роден во Син-Никлас, Белгија, од Риа Матеувс и Пол Вертонген.[4][5] Тој има двајца браќа, Вард и Лоде, и двајцата играат фудбал.

Клупска кариераУреди

НаводиУреди

  1. „Vol beloften: Jan Vertonghen“ [Full of promises: Jan Vertonghen] (холандски). AFC Ajax. 25 October 2005. Архивирано од изворникот на 14 July 2014.
  2. „2018 FIFA World Cup Russia: List of players: Belgium“ (PDF). FIFA. 10 June 2018. стр. 3. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-12-06. Посетено на 10 June 2018.
  3. „J. Vertonghen: Summary“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 10 June 2018.
  4. Wallace, Sam (15 December 2012). „Exclusive interview: Jan Vertonghen spurred on by Tottenham's fight“. The Independent. Посетено на 24 December 2016.
  5. Flavius, Kavan (21 December 2016). „Spurs Star's Mother Admits White Hart Lane Exit Could Be Close Due to 'Homesickness' Issues“. Посетено на 24 December 2016.