Јарослављ

град во Јарославската област, Русија

Јарослављ (руски: Яросла́вль) — град во Јарославската област, Русија.

Јарослављ
Ярославль
Град[1]
Знаме на ЈарослављГрб на Јарослављ
ДржаваРусија
Федерален субјектЈарославска област[1]
Основан во1010[2]
Управа
 • ОрганГрадска дума[3]
 • Градоначалник[3]Владимир Волков
Површина[4]
 • Вкупна205,80 км2 (7,950 ми2)
Надм. вис.&10000000000000100000000100 м
Население (попис 2010)[5]
 • Вкупно591.486
 • проц. од (2018)[6]608.722 (+2,9%)
 • Ранг23ти во 2010
 • Густина29/км2 (74/ми2)
 • Подреден наcity of oblast significance of Yaroslavl[1]
 • Седиште наЈарославска област[1], Јарославски реон[1]
 • Градски округYaroslavl Urban Okrug[7]
 • Седиште наYaroslavl Urban Okrug[7], Yaroslavsky Municipal District
Час. појасмосковско време Уреди википодатоци[8] (UTC+3)
Поштенски бр.[9]150000—150066
Повик. број.+7 4852[10]
Мреж. местоcity-yaroslavl.ru

Клима

уреди
 
Целосно замрзната река во Јарослављ (зима 2006)

Градот има типична континентална клима. Најладниот месец во годината е јануари со просечна температура од −8.2 °C (17.2 °F).

Климатски податоци за Yaroslavl
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) −8.2
(17.2)
−5.8
(21.6)
0.1
(32.2)
9.0
(48.2)
17.8
(64)
21.4
(70.5)
23.3
(73.9)
21.5
(70.7)
14.9
(58.8)
7.2
(45)
−0.2
(31.6)
−5.2
(22.6)
8
(46)
Прос. ниска °C (°F) −15.8
(3.6)
−14.2
(6.4)
−8.6
(16.5)
0.0
(32)
6.2
(43.2)
10.1
(50.2)
12.5
(54.5)
10.7
(51.3)
5.9
(42.6)
0.9
(33.6)
−5.2
(22.6)
−11.6
(11.1)
−0.8
(30.6)
Прос. врнежи мм (ин) 37
(1.46)
27
(1.06)
26
(1.02)
40
(1.57)
52
(2.05)
65
(2.56)
84
(3.31)
64
(2.52)
55
(2.17)
52
(2.05)
46
(1.81)
43
(1.69)
591
(23.27)
Извор: [11]

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Ref154.
 2. История (руски). Yaroslavl City Administration. Архивирано од изворникот на септември 3, 2011. Посетено на септември 8, 2011.
 3. 3,0 3,1 Устав города Ярославля (руски). Yaroslavl City Administration. Архивирано од изворникот на ноември 23, 2011. Посетено на септември 8, 2011.
 4. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на февруари 5, 2015. Посетено на февруари 5, 2014.
 5. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
 6. „26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года“. Федерална служба за државна статистика. Посетено на 23 јануари 2019.
 7. 7,0 7,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Ref269.
 8. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
 9. „List of postal codes“ (руски). Russian Post. Архивирано од изворникот на December 12, 2006. Посетено на September 8, 2011.
 10. Коды областных центров (PDF) (руски). Beeline. Архивирано од изворникот (PDF) на ноември 23, 2011. Посетено на септември 8, 2011.
 11. „Russian Federal Meteorological Service“. Посетено на March 5, 2010.