Тибо Куртоа (роден на 11 мај 1992 во Бре, Белгија) — белгиски фудбалер, голман на Реал Мадрид и на белгиската репрезентација .

Тибо Куртоа
Courtois aug 2014.jpg
Лични податоци
Полно име Тибо Никола Марк Куртоа[1]
Роден на 11 мај 1992 (1992-05-11) (30 г.)
Роден во Бре, Белгија
Држава Белгија Белгија
Висина &100000000000001990000001,99 м[2]
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Реал Мадрид Реал Мадрид
Број 13
Младинска кариера
Билзен
Генк Генк
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2011 Генк Генк 41 (0)
2011-2018 Челси Челси 126 (0)
2011-2014Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 111 (0)
2018- Реал Мадрид Реал Мадрид 51 (0)
Репрезентација
2009–2010 Белгија Белгија 18 4 (0)
2011– Белгија Белгија 79 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

ТрофеиУреди

  ГенкУреди

2010-2011
2008-2009

  Атлетико МадридУреди

2013-2014
2012-2013
2011-2012
2012

останато

  ЧелсиУреди

2014-2015
2014-2015

  Реал МадридУреди

2019-2020
2018

НаводиУреди

  1. Acta del Partido celebrado el 28 de август de 2011, en Madrid – Atlético Madrid vs Osasuna; RFEF, 28 August 2011 (шпански)
  2. „Player Profile: Thibaut Courtois“. chelseafc.com.

Надворешни врскиУреди