Ренато Аугусто во 2010 година

Ренато Соареш де Оливеира Аугусто (португалски: Renato Soares de Oliveira Augusto), или едноставно Ренато Аугусто (8 февруари 1988), е бразилски професионален фудбалер кој игра како играч од средниот ред за Кинески клуб Пекинг Гуоан.

Клубска кариераУреди

ФламенгоУреди

Аугусто бил претставен како еден од најдобрите производи на младинската академија Фламенго  во последниве години,[1][2] и бил блиску до договор со Палермо во 2007 година.[3]

Баер ЛеверкузенУреди

Аугусто потпишал за германскиот бундеслигаш  Бајер Леверкузен за непозната цена, иако се сметало дека се €10 милиони, од кои 60% задржани од страна на Фламенго,[4] И покрај тоа што се соочува со повреда во сезоната 2010-11, исто како и на претходните во Германија, Аугусто одржувал исклучителната форма.

КоринтијансУреди

На 20 декември 2012 година, Баер Леверкузен потврдил дека Аугусто ќе замине за Ерусалим за пријавена такса од 3,5 милиони евра.[5]

Пекинг ГуоанУреди

На 6 јануари 2016 година, Аугусто се приклучил на кинескиот клуб Пекинг Гуоан за пријавена такса од €8 милиони.[6][7]

Меѓународна кариераУреди

 
Ренато Аугусто игра за Бразил во 2016 година

На 17 ноември, 2015 година, Аугусто го постигнал својот прв гол за Бразил во победата со 3-0 против Перу.[8] Тој бил дел од бразилската репрезентација во 2016 година за време на Копа Америка и 2016 година Олимписките Игри.

НаводиУреди

  1. „Família e perfil torcedor 'blindam' revelação do Flamengo“ (Portuguese). Pele.net. Архивирано од изворникот на 14 February 2012. 
  2. „Zico torce para revelação decidir na final“ (Portuguese). Terra.com.br. 5 May 2007. конс. 13 February 2010. 
  3. „Palermo confirma que quer Renato Augusto“ (Portuguese). Globoesporte.com. 11 August 2007. конс. 13 February 2010. 
  4. „Venda de Renato Augusto renderá cerca de R$ 15 milhões aos cofres do Fla“ (Portuguese). Globoesporte.com. 9 July 2008. конс. 13 February 2010. 
  5. „Bayer Leverkusen confirma acerto de Renato Augusto com o Corinthians“ (Portuguese). gazetaesportiva.net. 20 December 2012. конс. 27 January 2013. 
  6. „Renato Augusto accepts offer from Chinese side Beijing Guoan, and is close to leaving Corinthians - Sambafoot.com, all About Brazilian Football“. конс. 22 March 2016. 
  7. „Former Corinthians man Renato Augusto hopeful China switch won’t end Brazil career - Goal.com“. конс. 22 March 2016. 
  8. „Família e perfil torcedor 'blindam' revelação do Flamengo“ (Portuguese). Pele.net. Архивирано од изворникот на 14 February 2012. 

Надворешни врскиУреди