Кристијан Ериксен

Кристијан Данеман Ериксен (дански: Christian Dannemann Eriksen, 14 февруари 1992 година) е дански професионален фудбалер кој настапува за премиерлигашот Тотенхем, како офанзивен средишен играч, но исто така и за данската фудбалска репрезентација. Своето деби за Данска го имаше во март 2010- та година како најмлад фудбалер на Светското првенство во фудбал во Јужна Африка.[3][4]

Кристијан Ериксен
20140904 - Christian Eriksen.jpg
Ериксен на тренинг за Данска во 2014
Лични податоци
Полно име Кристијан Данеман Ериксен[1]
Роден на 14 февруари 1992 (1992-02-14) (28 г.)
Роден во Миделфарт, Данска
Висина 1.82 м (6 ст 0 ин)[2]
Позиција Офанзивен средишен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Тотенхем
Број 23
Младинска кариера
1995–2005 Миделфарт
2005–2008 ОБ
2008–2010 Ајакс млади
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2013 Ајакс 113 (25)
2013–2020 Тотенхем 226 (51)
2020- Интер 2 (0)
Репрезентација
2007–2009 Данска 17 27 (9)
2009 Данска 18 5 (1)
2009–2010 Данска 19 3 (1)
2011 Данска 21 3 (1)
2010– Данска 83 (25)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 14
50, 22 April 2017 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 11 November 2016

Во 2011 година, Ериксен бил избран за дански фудбалер на годината, играјќи за Ајакс, и ја доби наградата Марко ван Бастен за најтелентиран млад фудбалер.[5] Тој ја освои холандската Ердивејс лига со Ајакс во сезоната 2010–11, 2011–12 и во 2012–13 година пред да пристигне во англискиот Тотенхем во август 2013 година, за сума од 11,5 милиони фунти.[6] Тој ја добил наградата,играч на годината на Тотенхем во сезоната 2013–14 и во 2015 година, и исто така ja освоил наградата за дански играч на годината три пати по ред.

НаводиУреди

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име stats.
  2. Christian Eriksen Statistics“, „Premier League“, 8 јули 2016.
  3. „World Cup squads: The story of the stats | FIFA World Cup 2010 | STV Sport“. Sport.stv.tv. 2 June 2010. конс. 2 June 2010. 
  4. Berend Scholten (23 May 2011). „Eriksen: I've got a lot to learn“. Uefa.com. конс. 22 January 2013. 
  5. „Eriksen selected as Danish "Player of the Year". xinhuanet. 8 November 2011. 
  6. Tottenham confirm the signing of midfielder Christian Eriksen from Ajax“, „Sky Sports“. (на en)

Надворешни врскиУреди