Килијан Мбапе

француски фудбалер

Килијан Мбапе Лотен (роден на 20 декември 1998) — француски фудбалер, напаѓач на Париз Сен Жермен и на француската репрезентација.[2]

Килијан Мбапе
Лични податоци
Полно име Килијан Мбапе Лотен
Роден на 20 декември 1998(1998-12-20)(25 г.)[1]
Роден во Бонди, Франција
Држава Франција Франција
Висина 1.78 м (5 ст 10 ин)
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
Број 7
Младинска кариера
2010–2013 АС Бонди
2011–2013 ИНФ Клерфонтејн
2013–2015 Монако Монако
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015– Монако Монако 34 (13)
2017–2018 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен (позајмица) 27 (13)
2018– Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 143 (128)
Репрезентација
2014–2015 Франција Франција 17 2 (0)
2016– Франција Франција 19 11 (7)
2017– Франција Франција 68 (38)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 15 април 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 28 март 2017

Животопис уреди

Таткото на Мбапе Вилфред е од Камерун и воедно е негов агент и тренер. Неговиот полубрат Жирес Кембо Екоко е исто така професионален фудбалер, а неговата мајка Фајза која потекнува од Алжир е поранешна ракометарка.[3][4][5]

Клупска кариера уреди

Почетоци уреди

Мбапе започнал да игра фудбал во АС Бонди, каде што неговиот татко бил тренер. Престојот во познатата Клаирфонтаин академија следи, пред импресивните обиди на бројни француски клубови, како и шпански клубови Реал Мадрид и Валенсија, обидувајќи се да потпишат со него. Мбапе на крајот заврши во Монако .[3]

Монако уреди

сезона 2015–2016 уреди

Мбапе своето деби во Лига 1 го направил на 2 декември 2015 година на домашен терен против Каен каде што го замени, Фабио Коентрао во 88 минута, со што стана најмлад дебитант во историјата на Монако со 16 години 347 дена и го собори рекордот на Тјери Анри стар 21 година.[3][6]

На 20 февруари 2016 година, Мбапе го постигна својот прв гол за клубот, на домашен терен против Троја; на возраст од 17 години и 62 дена, и стана најмладиот стрелец во историјата на Монако - со што уште еднаш го размени рекордот на Анри.[7][8] На 6 март 2016 година, Мбапе го потпиша својот прв професионален договор на три години, до 1 јуни 2019 година.[9]

сезона 2016–2017 уреди

Мбапе го постигна својот прв хет-трик во својата сениорска кариера на 14 декември 2016 година во победата од 7–0 против Рен во натпревар од францускиот Лига куп на стадионот Луи Втори[10][11] - Првиот хет трик кој бил постигнат од играч на Монако, бил Сони Андерсон во 1997 година.[12]

На 11 февруари 2017 година, Мбапе го постигна првиот, хет-трик во Лига 1 во неговата кариера во победата од 5-0 над Мец; на 18 години и два месеци, со што тој стана најмладиот играч кој постигнал хет трик во Лига 1 после Жереми Менез во 2005 година за екипата на Сошо на 17 годишна возраст.[13]

На 21 февруари, Мбапе го постигна вториот гол на Монако во 40 минута со громогласен волеј по добивањето на долга топка од страна на Фабињо преку противничката бековската линија со што тоа беше неговиот прв гол во Лигата на шампионите и тој стана вториот најмлад францускиот стрелец во историјата на Лигата на шампионите историја после Карим Бензема, во сезоната 2016-17 во Лигата на Шампионите нокаут фазата од 16 најдобри на првиот натпревар во Лигата на Шампионите против Манчестер Сити, каде што Монако го загуби натпреварот со 5-3 .[14][15] На 5 - март, Мбапе постигна два гола во првото полувреме во Лига 1 со победата од 4-0 над Нант за да ја доведе својата кариера во Лига 1 до десет постигнати голови и да стане најмладиот играч во последните 30 години кој погодил во Лига 1 десет пати со најмалку одиграна минутажа. На натпреварот против Нант на 5 март тој дојде до неговиот деветти гол во Лига 1 и пет асистенции во Лига 1 за само 822 минути понинати во Лига 1 фудбалот.[16][17] На 11 март, Мбапе постигна гол за 2–1 во Лига 1 на домашен терен против Бордо со што го забележа својот 7 гол на четвртиот настап како стартер.[18]

Во 2016-17 година во Лигата на Шампионите во нокаут фазата од 16 најдобри во вториот натпревар на стадионот Луј Втори на 15 март, тој погоди за резултат од 1-0 за Монако во 8 минута по асистенцијата на Бернардо Силва преку ниска топка со што го постигна (11-ти гол на 11 натпревари во сите натпреварувања) за да им помогне на Монако да го победат Манчестер Сити со 3-1 (вкупен резултат 6-6) и да се пласираат во четврт-финалето во Лигата на шампионите.[19]

Париз Сен Жермен уреди

На 31 август 2017 година, Париз Сен Жермен објавил дека Мбапе потпишал едногодишен договор за појзамица, со опција на откуп на неговиот договор на крајот од сезоната.[20]

Репрезентативна кариера уреди

Младински репрезентации уреди

Мбапе се здоби со парична казна, но во сезоната за Монако постигнувајќи пет пати бил повикан за Фудбалска репрезентација на Франција под-20 години со што го освои УЕФА Европската првенство Под-19 ,во 2016 година, а напаѓачот речиси самостојно го обезбедил нивното место во финалето со пенливите перформанси победувајќи ја Португалија со 3-1 во полуфиналето.[3]

Сениорска репрезентација уреди

Мбапе беше повикан за најдобрата Франција за натпреварот со репрезентацијата на Луксембург и Шпанија во март 2017 година.[21] Тој го оствари своето деби за репрезентацијата на 25 март 2017 година заменувајќи го Димитри Паје во 78та минута во победата од 3–1 против Луксембург.[22] Притоа, тој стана вториот најмлад играч (само зад Маријан Вишниевски) со 18 години, 3 месеци и 5 дена.

Наводи уреди

 1. „MBAPPE LOTTIN KYLIAN“. Архивирано од изворникот на 2017-07-10. Посетено на 24 February 2016.
 2. „France - K. Mbappe Lottin - Profile with news, career statistics and history - Soccerway“. soccerway.com. Посетено на 2015-11-02.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Kylian Mbappe: the Monaco teen who might be Europe's most wanted youngster“. FourFourTwo. 3 September 2016. Архивирано од изворникот на 2017-02-05. Посетено на 2017-04-20.
 4. „Ligue 1 Wonder Boy Kylian Mbappe is the latest star of French football ready to rip Tottenham apart after comparisons to Thierry Henry and Anthony Martial“. The Sun. 21 November 2016.
 5. „Coupe de la Ligue: Un joueur avec des origines Algériennes marque un triplé“. Dzballon. 15 December 2016.
 6. „Monaco vs. Caen - 2 December 2015 - Soccerway“. soccerway.com. Посетено на 2015-11-02.
 7. „European round-up: What you might have missed“. BBC Sport. Посетено на 2016-02-23.
 8. „Kylian Mbappe offered Monaco contract amid Arsenal, Liverpool links“. ESPNFC.com. Посетено на 2016-02-24.
 9. „First professional contract for Kylian Mbappé | News | AS Monaco FC“. www.asmonaco.com. Архивирано од изворникот на 2016-03-08. Посетено на 2016-03-07.
 10. „Monaco vs. Rennes - 14 December 2016 - Soccerway“. soccerway.com. Посетено на 2016-12-15.
 11. „Monaco mash Rennes“. www.ligue1.com. 14 Dec 2016. Архивирано од изворникот на 2017-02-02. Посетено на 2017-04-20.
 12. „Reported Arsenal target Kylian Mbappe smashes 21-year-old record for Monaco“. HITC Sport. 15 Dec 2016.
 13. „Wonderkid Mbappé nets hat-trick as Monaco march on“. www.ligue1.com. 11 February 2017. Архивирано од изворникот на 2017-03-17. Посетено на 2017-04-20.
 14. 'The new Thierry Henry' - how Arsenal transfer target Kylian Mbappe played for Monaco vs Man City“. The Evening Standard. 22 February 2017.
 15. „Monaco vs Manchester City“. Manchester City official website. 24 February 2017. Архивирано од изворникот на 2017-03-16. Посетено на 2017-04-20.
 16. „Monaco pull three points clear with Nantes rout“. www.ligue1.com. 5 March 2017.
 17. „Monaco, le nouveau record de précocité de Mbappé“. www.goal.com. 5 March 2017.
 18. „Mbappé and Moutinho help Monaco move clear“. www.ligue1.com. 11 March 2017. Архивирано од изворникот на 2018-12-11. Посетено на 12 March 2017.
 19. „Monaco 3 Manchester City 1 (agg 6-6): Pep Guardiola's side crash out on away goals as attacking approach backfires“. The Daily Telegraph. 15 March 2017.
 20. „Kylian Mbappé au Paris Saint-Germain !“. Paris Saint-Germain. 31 August 2017. Архивирано од изворникот на 2017-09-04. Посетено на 2017-08-31.
 21. „Monaco star Mbappé given maiden France call-up“. goal.com. Посетено на 16 March 2017.
 22. „Luxembourg vs. France - 25 March 2017 - Soccerway“. soccerway.com. Посетено на 2017-03-25.

Надворешни врски уреди