Фудбалска репрезентација на Перу

Фудбалската репрезентација на Перу го претставува Перу на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на Фудбалската федерација на Перу (ФПФ). Таа претставува една од 10-те членки на ФИФА кој доаѓаат од Јужноамериканска фудбалска конфедерација (КОНМЕБОЛ).

 Перу
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)La Blanquirroja (Бело-црвени)
СојузФПФ
КонфедерацијаКОНМЕБОЛ
СелекторАргентина Рикардо Гарека
КапитенПаоло Гереро[1]
Најмногу настапиРоберто Паласиос (128)[2]
Најдобар стрелецПаоло Гереро (35)[3]
Домашен стадионНасионал
ФИФА кодPER
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално20 (25 октомври 2018)
Највисок10 (октомври 2007)
Најнизок91 (септември 2009)
Прв меѓународен натпревар
Перу Перу 0 - 4 Уругвај Уругвај
(Лима, Перу; 1 ноември, 1927)
Најголема победа
Перу Перу 9 - 1 Еквадор Еквадор
(Богота, Колумбија; 11 август, 1938)
Најлош пораз
Бразил Бразил 7 - 0 Перу Перу
(Санта Крус де ла Сиера, Боливија; 26 јуни, 1997)
Светско првенство
Учества5 (првпат во 1930)
Најдобар резултатчетвртфинале, 1970 и 1978
Копа Америка
Учества29
Најдобар резултатшампиони, 1939 и 1975
КОНКАКАФ Голд куп
Учества1 (Прво во2000)
Најдобар резултатполуфинале, 2000

Перу бил победник на Копа Америка двапати и се квалификувал на завршницата на Светските првенства пет пати (последно во 2018); исто така, учествувале на Летните олимписки игри 1936 и се пласирале во полуфиналето на КОНКАКАФ Голд купот во 2000 година.

Перуанската фудбалска репрезентација е добро позната по своите бели дресови украсени со дијагонална црвена лента, која ги комбинира националните бои на земјата. Овој основен дизајн се користи континуирано од 1936 година и на репрезентацијата и го донел прекарот од шпански јазик "la Blanquirroja" или во превод "бело-црвените".[4] Перуанските фудбалски навивачи се познати по нивната препознатливо извикување "¡Arriba Perú!" (превод на мак. "Напред Перу!").[4] Најголемиот дел од својте домашни натпревари, репрезентацијата ги игра на Стадион Насионал во главниот град Лима. Перу има долгогодишни соперништва со репрезентациите на Чиле и Еквадор.

Најдобриот стрелец на репрезентацијата на сите времиња е Паоло Гереро, со 35 гола,[3] а играчот со најмногу настапи е Роберто Паласиос, со 128 настапи.[2] Моментален селектор на репрезентацијата е Рикардо Гарека, под чије водство Перу го освоил третото место на Копа Америка 2015, стигнал до четвртфиналето на Копа Америка Сентенарио и учествувал во групната фаза на завршницата на Светското првенство 2018.

Историја

уреди

Настапи на турнирите

уреди

Светско првенство

уреди
Светско првенство Квалификации за Светско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ ОН П Н И ДГ ПГ
  1930 Прва фаза 10. 2 0 0 2 1 4 Повикани
  1934 Се повлекле Се повлекле
  1938 Не учествувале Не учествувале
  1950 Се повлекле Се повлекле
  1954
  1958 Не се квалификувале 2 0 1 1 1 2
  1962 2 0 1 1 1 2
  1966 4 2 0 2 8 6
  1970 Четвртфинале 7. 4 2 0 2 9 9 4 2 1 1 7 4
  1974 Не се квалификувале 3 1 0 2 3 4
  1978 Втора фаза 8. 6 2 1 3 7 12 6 3 2 1 13 3
  1982 Прва фаза 20. 3 0 2 1 2 6 4 2 2 0 5 2
  1986 Не се квалификувале 8 3 2 3 10 9
  1990 4 0 0 4 2 8
  1994 6 0 1 5 4 12
  1998 16 7 4 5 19 20
    2002 18 4 4 10 14 25
  2006 18 4 6 8 20 28
  2010 18 3 4 11 11 34
  2014 16 4 3 9 17 26
  2018 Прва фаза 20. 3 1 0 2 2 2 20 8 6 6 29 26
  2022 Ќе учествуваат во квалификациите Ќе учествуваат во квалификациите
Вкупно Четвртфинале 5/17 15 4 3 8 19 31 149 43 37 69 164 211

Копа Америка

уреди
Копа Америка/Јужноамериканско првенство
Вкупно: 2 титули
Година Рунда Година Рунда Година Рунда Година Рунда
19161926 Не учествувале   1949 3. место   1987 Прва фаза  
2015
3. место
  1927 3. место   1953 5. место   1989 Прва фаза  
Сенатарио
2016
Четвртфинале
  1929 4. место   1955 3. место   1991 Прва фаза  
2019
  1935 3. место   1956 6. место   1993 Четвртфинале  
2023
  1937 6. место   1957 4. место   1995 Прва фаза
  1939 Шампиони   1959 4. место   1997 4. место
  1941 4. место   1963 5. место   1999 Четвртфинале
  1942 5. место   1967 Се повлекле   2001 Четвртфинале
  1945 Се повлекле 1975 Шампиони   2004 Четвртфинале
  1946 Се повлекле 1979 Полуфинале   2007 Четвртфинале
  1947 5. место 1983 Полуфинале   2011 3. место

КОНКАКАФ Голд куп

уреди

Летни олимписки игри

уреди
Летни олимписки игри
Година Рунда Позиција ОН П Н* И ДГ ПГ
1900–1928 Не се квалификувале - - - - - - -
  1936 Четвртфинале 5/16 2 2 0 0 11 5
1948–1956 Не се квалификувале - - - - - - -
  1960 Прва фаза 11/16 3 1 0 2 6 9
1964–2012 Не се квалификувале - - - - - - -
Вкупно 2/24 5 3 0 2 17 14

Играчи

уреди

Моментален состав

уреди
Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Педро Галесе 23 февруари 1990(1990-02-23)(34 г.) 47 0     Веракрус
21 ГМ Хосе Карвалјо 1 март 1986(1986-03-01)(38 г.) 8 0     УТК Кахамарка
28 ГМ Патрисио Алварес 24 јануари 1994(1994-01-24)(30 г.) 0 0     Спортинг Кристал
15 ОД Кристијан Рамос 4 ноември 1988(1988-11-04)(35 г.) 76 3     Ал-Наср
17 ОД Луис Адвинкула 2 март 1990(1990-03-02)(34 г.) 75 1     Рајо Валјекано
6 ОД Мигел Трауко 25 август 1992(1992-08-25)(31 г.) 35 0     Фламенго
3 ОД Алдо Корсо 20 мај 1989(1989-05-20)(35 г.) 26 0     Университарио
4 ОД Андерсон Сантамарија 10 јануари 1992(1992-01-10)(32 г.) 12 0     Пуебла
5 ОД Мигел Араухо 24 октомври 1994(1994-10-24)(29 г.) 11 0     Талјерес
22 ОД Нилсон Лојола 26 октомври 1994(1994-10-26)(29 г.) 7 0     Мелгар
25 ОД Луис Абрам 27 февруари 1996(1996-02-27)(28 г.) 6 0     Велес Сарсфилд
19 СР Јошимар Јотун 7 април 1990(1990-04-07)(34 г.) 83 2     Орландо Сити
20 СР Едисон Флорес 15 мај 1994(1994-05-15)(30 г.) 39 11     Морелија
13 СР Ренато Тапија 28 јули 1995(1995-07-28)(28 г.) 39 3     Фејенорд
23 СР Педро Акино 13 април 1995(1995-04-13)(29 г.) 22 3     Леон
14 СР Анди Поло 29 септември 1994(1994-09-29)(29 г.) 22 1     Портланд Тимберс
24 СР Кристијан Бенавенте 19 мај 1994(1994-05-19)(30 г.) 18 2     Шарлероа
27 СР Кристофер Гонсалес 12 октомври 1992(1992-10-12)(31 г.) 9 1     Мелгар
16 СР Орасио Калсатера 22 февруари 1989(1989-02-22)(35 г.) 4 0     Спортинг Кристал
10 НП Џеферсон Фарфан 26 октомври 1984(1984-10-26)(39 г.) 90 26     Локомотив Москва
11 НП Раул Руидијас 25 јули 1990(1990-07-25)(33 г.) 37 4     Сиетл Саундерс
18 НП Андре Карилјо 14 јуни 1991(1991-06-14)(33 г.) 56 6     Ал-Хилал
26 НП Жорди Рејна 17 септември 1993(1993-09-17)(30 г.) 23 2     Ванкувер Вајткапс

Наводи

уреди
  1. „Selección: Paolo Guerrero y los delanteros de Perú“. El Comercio (шпански). Empresa Editora El Comercio. 4 October 2017. Посетено на 26 November 2017.
  2. 2,0 2,1 Peru - Record International Players rsssf.com; пристапено: 22. 11. 2018.
  3. 3,0 3,1 José Paolo Guerrero - Goals in International Matches, rsssf.com; пристапено: 22. 11. 2018.
  4. 4,0 4,1 „La Blanquiroja“ (шпански). ArkivPeru. Архивирано од изворникот на 2013-12-24. Посетено на 28 June 2013.

Надворешни врски

уреди