Роберто Фирмино

Роберто Фирмино Барбоса де Оливеира (е роден на 2 октомври 1991 година) — бразилски професионален фудбалер кој игра во Премиер Лигата во тимот на Ливерпул и за репрезентацијата Бразил како напаѓач, играч за врска, или крило.

Роберто Фирмино
Firmino 2018.jpg
Фирмино со Бразил во 2018
Лични податоци
Полно име Роберто Фирмино Барбоса
де Оливеира[1]
Роден на 2 октомври 1991 (1991-10-02) (30 г.)[2]
Роден во Масеијо, Бразил[2]
Висина 1.80 m[3]
Позиција напад, крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул
Број 9
Младинска кариера
2004–2008 ЦРБ
2008–2009 Фигуеренсе
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2010 Фигуеренсе 38 (8)
2011–2015 Хофенјам 140 (38)
2015– Ливерпул 133 (48)
Репрезентација
2014– Бразил 27 (8)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17
25, 31 March 2018 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 23 March 2018

По започнување на неговата кариера со Фигуеренсе во 2009 година, тој поминал четири и пол сезони во Хофенхајм во Бундеслигата. Неговите 16 гола во 33 натпревари во сезоната 2013-14 година, ја заработил наградата за за најпробивен играч во лигата. Во јули 2015 година, тој потпишал за премиерлигашот Ливерпул.

Фирмино го направил своето репрезеннативно деби за Бразилската репрезентација во ноември 2014 година и ја претставувал нацијата на Копа Америка во 2015.

Клупска кариераУреди

НаводиУреди

  1. „Updated squads for 2017/18 Premier League confirmed“. Premier League. 2 February 2018. Посетено на 11 February 2018.
  2. 2,0 2,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име SW.
  3. http://www.espnfc.us/player/147234/roberto-firmino