Квалификации за Светско првенство во фудбал 2018 - плејоф (ОФК - КОНМЕБОЛ)

Квалификации за Светско првенство во фудбал 2018 – плејоф (ОФК–КОНМЕБОЛ) било фудбалско натпреварување, односно два натпревари од дополнителните квалификации помеѓу победникот на 3. круг на квалификациите на ОФК конфедерацијата Нов Зеланд, и петопласираната екипа во квалификациите на КОНМЕБОЛ конфедерацијата Перу. Натпреварите од плејофот биле одиграни на 11 и 15 ноември 2017 година.[1] Перу победил со вкупен резултат 2–0 и се квалификувал за Светското првенство.

Квалификации за Светско првенство во фудбал 2018
(плејоф ОФККОНМЕБОЛ)
ПрвенствоКвалификации за СП 2018
вкупен резултат
Прв натпревар
Датум11 ноември 2017 (2017-11-11)
СтадионСтадион Вестпак, Велингтон
СудијаСАД Марк Гајгер
Гледачи37,034
Втор натпревар
Датум15 ноември 2017 (2017-11-15)
СтадионСтадион Насионал, Лима
СудијаФранција Клеман Тирпен
Присутни гледачи39,125

ПрегледУреди

Нов Зеланд трет пат по ред настапил во дополнителниот интерконтинентален бараж за Светско првенство. Во баражот 2009 година биле поуспешни од Бахреин, додека четири години подоцна биле поразени од Мексико. За разлика од Нов Зеланд, за Перу ова бил прв интерконтинентален бараж.[2]

Прв натпреварУреди

11 ноември 2017 (2017-11-11)
16:15 UTC+13
Нов Зеланд   0–0   Перу Стадион Вестпак, Велингтон
Гледачи: 37,034
Судија: Марк Гајгер (  САД)
Извештај
 
 
 
 
 
 
 
 
Нов Зеланд
 
 
 
 
 
 
 
 
Перу
GK   1 Стефан Мариновиќ
RWB 18 Кип Колвеј
CB   5 Мајкл Боксал   75'
CB   2 Винстон Рид  
CB 20 Томи Смит   67'
LWB   3 Деклан Вајн
RM 15 Клејтон Луис   74'
CM   8 Мајкл МекГлинчи   68'
LM 14 Рајан Томас
CF 11 Марко Рохас   78'
CF   7 Коста Барбарусес
Замени:
DF 22 Ендрју Дуранте   67'
FW   9 Крис Вуд   74'
MF   6 Бил Туилома   78'
Селектор:
  Антони Хадсон
 
GK   1 Педро Галесе
RB   3 Алдо Корсо
CB 15 Кристијан Рамос
CB   2 Алберто Родригес  
LB   6 Мигел Трауко
DM   8 Кристијан Куева   90+1'
CM 13 Ренато Тапија
CM 19 Јошимар Јотун   24'   88'
RW 18 Андре Карилјо   77'
LW 20 Едисон Флорес
CF 10 Џеферсон Фарфан
Замени:
MF   7 Паоло Уртадо   77'
MF 23 Педро Акино   88'
MF 14 Анди Поло   90+1'
Селектор:
  Рикардо Гарека

Помошни судии:
  Џо Флечер
  Франк Андерсон
Четврти судија:
  Хаир Маруфо

Втор натпреварУреди

15 ноември 2017 (2017-11-15)
21:15 UTC−5
Перу   2–0   Нов Зеланд Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 39,125
Судија: Клеман Тирпен (  Франција)
Фарфан   27'
Рамос   65'
Извештај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Перу
 
 
 
 
 
 
 
Нов Зеланд
GK 1 Педро Галесе   80'
RB 17 Луис Адвинкула
CB 15 Кристијан Рамос   75'
CB 2 Алберто Родригес  
LB 6 Мигел Трауко
DM 13 Ренато Тапија
RM 14 Анди Поло   74'
CM 8 Кристијан Куева   86'
CM 20 Едисон Флорес   21'
LM 10 Џеферсон Фарфан
CF 11 Раул Руидијас   65'
Замени:
MF 19 Јошимар Јотун   65'
FW 18 Андре Карилјо   74'
DF 4 Адријан Села   86'
Селектор:
  Рикардо Гарека
 
GK 1 Стефан Мариновиќ
CB 5 Мајкл Боксал
CB 2 Винстон Рид  
CB 22 Ендрју Дуранте   77'
RWB 18 Кип Колвеј
LWB 3 Деклан Вајн
RM 15 Клејтон Луис   58'
CM 8 Мајкл МекГлинчи
CM 14 Рајан Томас   19'
LM 6 Бил Туилома   46'
CF 7 Коста Барбарусес
Замени:
FW 9 Крис Вуд   46'
MF 11 Марко Рохас   58'
FW 17 Џереми Броки   77'
Селектор:
  Антони Хадсон

Помошни судии:
  Никола Дано
  Сирил Гринжор
Четврти судија:
  Беноа Бастиен

НаводиУреди

  1. All Whites to play first leg against Peru on Saturday afternoon“, The New Zealand Herald, 15. 10. 2017 (посет. 18. 12. 2017 г). (на англиски)
  2. „Preliminary Draw procedures outlined“ (англиски). FIFA.com. 9. 7. 2015. конс. 19. 12. 2017. 

Надворешни врскиУреди