Фудбалска репрезентација на Панама

Фудбалска репрезентација на Панама (шпански: Selección de fútbol de Panama) е претставник на Панама во меѓународниот фудбал. Тимот е контролиран од страна на управното тело за фудбал во Панама, Панамската фудбалска федерација, којa е член на КОНКАКАФ и регионалната УНКАФ. Панама за првпат во нејзината историја се квалификувала за Светското првенство 2018 година во Русија.

Фудбалска репрезентација на Панама
Прекари(и)Лос Каналерос (The Canal Men)
La Marea Roja (The Red Tide)
СојузFederación Panameña de Fútbol
КонфедерацијаКОНКАКАФ
СелекторХернан Дарио Гомез
КапитенФелипе Балоу
Најмногу натпревариГабриел Гомез (140)
Најдобар стрелецЛуис Теједа (43)
Домашен стадионСтадион Ромел фернандез
ФИФА моментално рангирање60 Септември 2017
ФИФА највисоко рангирање29
ФИФА најниско рангирање150
Ело моментално рангирањеПредлошка:Nft rank
Нaјвисоко Ело рангирање28 (Јули 2013)
Нaјниско Ело рангирање151 (Јуни 1984)
Домашни бои
Гостински бои
Светско првенство
Учества1

Панама стигнала многу близу до четвртото коло од квалификациите за Светското првенство во фудбал 2014 година. Во нивниот последен натпревар, кој бил против фудбалската репрезентација на САД, тие воделе со 2-1 и по 90 минути игра. и биле подготвени да стигнат до плејоф квалификациите за Светското првенство во 2014 година, но примиле два гола во дополнителното време и биле елиминирани, со тоа што Мексико го зезело местото во плејофот наместо Панама.[1]

Панама завршила како второпласирана во 2005 година на КОНКАКАФ Голден Купот и во 2013 година на истото натпреварување. Панама, исто така, се натпреварувала во субрегионалното Првенството на Средна Америка што го освоила во 2009 година.

ИсторијаУреди

Првиот Панамски национален фудбалски тим бил формиран во 1937 година.

Натпреварувачка евиденцијаУреди

Светско првенствоУреди

  Главна статија: „Панама на Светско првенство .
Фифа Светски првенства
Year Round Position GP W D* L GF GA
  1930 Не се квалификувала
  1934
  1938
  1950
  1954
  1958
  1962
  1966
  1970
  1974
  1978 Не се квалификувала
  1982
  1986
  1990
  1994
  1998
    2002
  2006
  2010
  2014
  2018 Квалификувана
Total 0/21

ЦЦЦФ ШампионатУреди

The ЦЦЦФ турнирот започнал во 1941 година, но подоцна бил укинат во 1961 година.

КОНКАКАФ ШампионатУреди

КОНКАКАФ Шампионатот е турнит кој започнал во 1963 година, но подоцна бил укинат во 1989 година.

  • 1963 – Прва рунда
  • Не се квлификувале 1965–1989.

НаводиУреди

  1. "USA Saves Mexico From World Cup Elimination In The Most Unbelievable Night In North American Soccer History". Business Insider. 16 октомври 2013. Посетено на 16 октомври 2013.

Надвореши врскиУреди