Андрес Инјеста

шпански фудбалер

Андрес Инјеста Лухан (шпански изговор: [anˈdɾes iˈnjesta luˈxan] ; роден на 11 мај 1984во местото Фуентеалбилја во Шпанија) — шпански фудбалер, играч од средниот ред на Барселона и на Шпанската репрезентација.

Шпанија Андрес Инјеста
Лични податоци
Полно име Андрес Инјеста Лухан
Роден на 11 мај 1984(1984-05-11)(40 г.)
Роден во Албасете, Шпанија
Висина &100000000000001700000001,70 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона Барселона
Број 8
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002- Барселона Барселона 123 (13)
Репрезентација
2006- Шпанија Шпанија
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 1 јули 2012

Успеси уреди

Барселона уреди

Репрезентативни уреди

Поединечни уреди

Наводи уреди

  1. Европско првенство 2012 Тим на Првенството
  2. „Инјеста ја доби наградата „Златно стапало“, Вест, година XV, број 4297, среда, 15 октомври 2014, стр. 42.

Надворешни врски уреди