Светско првенство во фудбал 2018 - група A

Светско првенство во фудбал 2018 - група А била една од осумте групи во групната фаза на натпреварување на Светското првенство 2018 кое се одржало во Русија. Натпреварите во групата А ќе се одиграат од 14 до 25 јуни 2018 година.[1] Во оваа група се натпреварувале следните репрезентации: Русија, Саудиска Арабија, Египет и Уругвај.[2]

ЕкипиУреди

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-списокот на ФИФА
октомври 2017. јуни 2018.
 
A1   Русија 1 УЕФА Домаќин 2 декември 2010 3 2014. Групна фаза (1994, 2002, и 2014) 65.
A2   Саудиска Арабија 4 АФК 2. место АФК квалификации група Б 5 септември 2017 5 2006 Осминафинале (1994) 63.
A3   Египет 3 КАФ Победник КАФ квалификации група E 8 октомври 2017 3 1990 Прв круг (1934), Групна фаза (1990) 30.
A4   Уругвај 2 КОНМЕБОЛ 2. место КОНМЕБОЛ квалифиакции 10 октомври 2017 13 2014 Шампион (1930, 1950) 17.

ТабелаУреди

  Екипа која се квалификувала за осминафинале
Табела на групата А Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Уругвај 3 3 0 0 5 0 +5 9
2.   Русија 3 2 0 1 8 4 +4 6
3.   Саудиска Арабија 3 1 0 2 2 7 -5 3
4.   Египет 3 0 0 3 2 6 -4 0

НатпревариУреди

Русија - Саудиска АрабијаУреди

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Русија[3]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Саудиска Арабија[3]
GK 1 Игор Акинфеев  
RB 2 Марио Фернандес
CB 3 Иљја Кутепов
CB 4 Сергеј Игнашевич
LB 18 Јури Жирков
CM 8 Јури Газински
CM 11 Роман Зобнин
RW 19 Александар Самедов   64'
AM 9 Алан Ѕагоев   24'
LW 17 Александар Головин   88'
CF 10 Фјодор Смолов   70'
Замени:
MF 6 Денис Черишев   24'
MF 7 Далер Кузјајев   64'
FW 22 Артем Ѕјуба   70'
Селектор:
Станислав Черчесов
 
GK 1 Абдула Ал-Мајуф
RB 6 Мохамед Ал-Бреик
CB 3 Осама Хавсави  
CB 5 Омар Хавсави
LB 13 Јасер Ал-Шахрани
DM 7 Салман Ал-Фараџ
CM 14 Абдула Отајф   64'
CM 17 Таисир Ал-Џасим   90+3'
RW 18 Салем Ал-Давсари
LW 8 Јахја Ал-Шехри   72'
CF 10 Мохамад Ал-Сахлави   85'
Замени:
FW 19 Фахад Ал-Мувалад   64'
MF 9 Хатан Баебри   72'
FW 20 Муханад Асири   85'
Селектор:
  Хуан Антонио Пици

Играч на натпреварот:
Денис Черишев (Русија)

Помошни судии:
  Ернан Мајдана
  Хуан Пабло Белати
Четврти судија:
  Сандро Ричи
Video assistant referee:
  Масимилијано Ирати

Египет - УругвајУреди


 
 
 
 
 
 
 
 
 
Египет[5]
 
 
 
 
 
 
 
Уругвај[5]
GK 23 Мохамед Ел-Шенави
RB 7 Ахмед Фати  
CB 2 Али Габр
CB 6 Ахмед Хегази   90+6'
LB 13 Мохамед Абдел-Шафи
CM 8 Тарек Хамед   50'
CM 17 Мохамед Елнени
RW 22 Амр Варда   82'
AM 19 Абдала Саид
LW 21 Трезеге
CF 9 Марван Мосен   63'
Замени:
MF 5 Сем Морси   50'
FW 11 Кахраба   63'
FW 14 Рамадан Соби   82'
Селектор:
  Ектор Купер
 
GK 1 Фернандо Муслера
RB 4 Гилермо Варела
CB 2 Хосе Хименес
CB 3 Диего Годин  
LB 22 Мартин Касерес
RM 8 Наитан Нандес   58'
CM 15 Матијас Весино   87'
CM 6 Родриго Бентанкур
LM 10 Џорџијан Де Араскаета   59'
CF 9 Луис Суарес
CF 21 Единсон Кавани
Замени:
MF 5 Карлос Санчес   58'
MF 7 Кристијан Родригес   59'
MF 14 Лукас Тореира   87'
Селектор:
Оскар Табарес

Играч на натпреварот:
Мохамед Ел-Шенави (Египет)[6]

Помошни судии:
  Сандер ван Рокел
  Ервин Зеинстра
Четврти судија:
  Милорад Мажиќ
Video assistant referee:
  Дани Макели

Русија - ЕгипетУреди

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Русија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Египет
GK 1 Игор Акинфеев  
RB 2 Марио Фернандес
CB 3 Иљја Кутепов
CB 4 Сергеј Игнашевич
LB 18 Јури Жирков   86'
CM 11 Роман Зобнин
CM 8 Јури Газински
RW 19 Александар Самедов
AM 17 Александар Головин
LW 6 Денис Черишев   74'
CF 22 Артем Ѕјуба   79'
Замени:
MF 7 Далер Кузјајев   74'
FW 10 Фјодор Смолов   84'   79'
DF 13 Фјодор Кудрјашов   86'
Селектор:
Станислав Черчесов
 
GK 23 Мохамед Ел-Шенави
RB 7 Ахмед Фати  
CB 2 Али Габр
CB 6 Ахмед Хегази
LB 13 Мохамед Абдел-Шафи
CM 8 Тарек Хамед
CM 17 Мохамед Елнени   64'
RW 10 Мохамед Салах
AM 19 Абдала Саид
LW 21 Трезеге   57'   68'
CF 9 Марван Мосен   82'
Замени:
FW 22 Амр Варда   64'
FW 14 Рамадан Соби   68'
FW 11 Кахраба   82'
Селектор:
  Ектор Купер

Играч на натпреварот:
Денис Черишев (Русија)[8]

Помошни судии:
  Едуардо Кардосо
  Хуан Сорилја
Четврти судија:
  Џунејт Чакир
Video assistant referee:
  Масимилијано Ирати

Уругвај - Саудиска АрабијаУреди

 
 
 
 
 
 
 
 
Уругвај
 
 
 
 
 
 
 
 
Саудиска Арабија
GK 1 Фернандо Муслера
RB 4 Гилермо Варела
CB 2 Хосе Хименес
CB 3 Диего Годин  
LB 22 Мартин Касерес
RM 5 Карлос Санчес   82'
CM 15 Матијас Весино   59'
CM 6 Родриго Бентанкур
LM 7 Кристијан Родригес   59'
CF 9 Луис Суарес
CF 21 Единсон Кавани
Замени:
MF 17 Диего Лаксалт   59'
MF 14 Лукас Тореира   59'
MF 8 Наитан Нандес   82'
Селектор:
Оскар Табарес
 
GK 22 Мохамед Ал-Оваис
RB 6 Мохамед Ал-Бреик
CB 3 Осама Хавсави  
CB 4 Али Ал-Булаихи
LB 13 Јасер Ал-Шахрани
DM 14 Абдула Отајф
CM 7 Салман Ал-Фараџ
CM 17 Таисир Ал-Џасим   44'
RW 9 Хатан Баебри   75'
LW 18 Салем Ал-Давсари
CF 19 Фахад Ал-Мувалад   78'
Замени:
MF 16 Хусаин Ал-Могави   44'
MF 12 Мохамед Кано   75'
FW 10 Мохамед Ал-Сахлави   78'
Селектор:
  Хуан Антонио Пици

Играч на натпреварот:
Луис Суарес (Уругвај)[10]

Помошни судии:
  Никола Дано
  Сирил Грингор
Четврти судија:
  Џон Пити
Video assistant referee:
  Шимон Марцињак

Уругвај - РусијаУреди

 
 
 
 
 
 
 
 
Уругвај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Русија
GK 1 Фернандо Муслера
CB 19 Себастијан Коатес
CB 3 Диего Годин  
CB 22 Мартин Касерес
DM 14 Лукас Тореира
CM 15 Матијас Весино
CM 6 Родриго Бентанкур   59'   63'
RW 8 Наитан Нандес   73'
LW 17 Диего Лаксалт
CF 9 Луис Суарес
CF 21 Единсон Кавани   90+3'
Замени:
MF 10 Џорџија Де Араскаета   63'
MF 7 Кристијан Родригес   73'
FW 18 Макси Гомес   90+3'
Селектор:
Оскар Табарес
 
GK 1 Игор Акинфеев  
RB 23 Игор Смолников     27', 36'
CB 3 Иљја Кутепов
CB 4 Сергеј Игнашевиќ
LB 13 Фјодор Кудрјашов
CM 11 Роман Зобнин
CM 8 Јури Газински   9'   46'
RW 19 Александар Самедов
AM 15 Алексеј Миранчук   60'
LW 6 Денис Черишев   38'
CF 22 Артем Ѕјуба
Замени:
DF 2 Марио Фернандес   38'
MF 7 Далер Кузјајев   46'
FW 10 Фјодор Смолов   60'
Селектор:
Станислав Черчесов

Играч на натпреварот:
Луис Суарес (Уругвај)[12]

Помошни судии:
  Џибрил Камара
  Ел Хаџи Самба
Четврти судија:
  Бамлак Тесема Вејеса
Video assistant referee:
  Клеман Тирпен

Саудиска Арабија - ЕгипетУреди

 
 
 
 
 
 
 
 
Саудиска Арабија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Египет
GK 21 Јасер Ал-Мосаилем
RB 6 Мохамед Ал-Бреик
CB 3 Осама Хавсави  
CB 23 Мотаз Хавсави
LB 13 Јасер Ал-Шахрани
DM 14 Абдула Отајф
CM 7 Салман Ал-Фараџ
CM 16 Хусаин Ал-Могави
RW 9 Хатан Баебри   65'
LW 18 Салем Ал-Давсари
CF 19 Фахад Ал-Мувалад     79'
Замени:
FW 20 Муханад Асири   65'
MF 8 Јахја Ал-Шехри   79'
Селектор:
  Хуан Антонио Пици
 
GK 1 Есам Ел-Хадари  
RB 7 Ахмед Фати   86'
CB 2 Али Габр   45+5'
CB 6 Ахмед Хегази
LB 13 Мохамед Абдел-Шафи
CM 17 Мохамед Елнени
CM 8 Тарек Хамед
RW 10 Мохамед Салах
AM 19 Абдала Саид   45+7'
LW 21 Трезеге   81'
CF 9 Марван Мосен   64'
Замени:
FW 22 Амр Варда   45+7'
FW 14 Рамадан Соби   64'
FW 11 Кахраба   81'
Селектор:
  Ектор Купер

Играч на натпреварот:
Мохамед Салах (Египет)[14]

Помошни судии:
  Александер Гусман
  Кристијан де ла Крус
Четврти судија:
  Рикардо Монтеро
Video assistant referee:
  Артур Соареш Диаш

НаводиУреди

 1. „FIFA World Cup Russia 2018 - Match Schedule“ (PDF) (англиски). FIFA.com. 1 декември 2017. Посетено на 2 декември 2017.
 2. „Regulations – 2018 FIFA World Cup Russia“ (PDF) (англиски). FIFA.com. Посетено на 2 декември 2017.
 3. 3,0 3,1 „Tactical Line-up – Group A – Russia-Saudi Arabia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 14 June 2018. Посетено на 14 June 2018.
 4. „Match report – Group A – Egypt-Uruguay“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 June 2018. Посетено на 15 June 2018.
 5. 5,0 5,1 „Tactical Line-up – Group A – Egypt-Uruguay“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 June 2018. Посетено на 15 June 2018.
 6. „Egypt v Uruguay – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 June 2018. Посетено на 15 June 2018.
 7. „Match report – Group A – Russia-Egypt“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 19 June 2018. Посетено на 19 June 2018.
 8. „Russia v Egypt – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 19 June 2018. Посетено на 19 June 2018.
 9. „Match report – Group A – Uruguay-Saudi Arabia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 20 June 2018. Посетено на 20 June 2018.
 10. „Uruguay v Saudi Arabia – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 20 June 2018. Посетено на 20 June 2018.
 11. „Match report – Group A – Uruguay v Russia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 25 June 2018. Посетено на 25 June 2018.
 12. „Uruguay v Russia – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 25 June 2018. Посетено на 25 June 2018.
 13. „Match report – Group A – Saudi Arabia v Egypt“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 25 June 2018. Посетено на 25 June 2018.
 14. „Saudi Arabia v Egypt – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 25 June 2018. Посетено на 25 June 2018.

Надворешни врскиУреди