Светско првенство во фудбал 2018 - група Е

Светско првенство во фудбал 2018 - група Е била една од осумте групи во групната фаза на натпреварување на Светското првенство 2018 кое се одржало во Русија. Натпреварите во групата Е ќе се одиграат од 17 до 27 јуни 2018 година.[1] Во оваа група се натпреварувале следните репрезентации: Бразил, Швајцарија, Костарика и Србија.[2]

ЕкипиУреди

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-листата на ФИФА
октомври 2017. јуни 2018.
 
Е1   Бразил 1 КОНМЕБОЛ Победник на КОНМЕБОЛ квалификациите 28 март 2017 21 2014 Шампион (1958, 1962, 1970, 1994, 2002) 2.
Е2   Швајцарија 2 УЕФА Победник на УЕФА баражите 12 ноември 2017 11 2014 Четвртфинале (1934, 1938, 1954) 11.
Е3   Костарика 3 КОНКАКАФ 2. место во 5. круг на КОНКАКАФ квалификациите 7 октомври 2017 5 2014 Четвртфинале (2014) 22.
Е4   Србија 4 УЕФА Победник на групата Д во УЕФА квалификациите 9 октомври 2017 2 2010 Групна фаза (2010) 38.

ТабелаУреди

Табела на групата E Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Бразил 3 2 1 0 5 1 +4 7
2.   Швајцарија 3 1 2 0 5 4 +1 5
3.   Србија 3 1 0 2 2 4 -2 3
4.   Костарика 3 0 1 2 2 5 -3 1

НатпревариУреди

Костарика - СрбијаУреди

 
 
 
 
 
 
 
Костарика
 
 
 
 
 
 
 
 
Србија
GK 1 Кејлор Навас
SW 3 Џанкарло Гонсалес
CB 2 Џони Акоста
CB 6 Оскар Дуарте
RWB 16 Кристијан Гамбоа
LWB 15 Франсиско Калво   22'
CM 20 Давид Гузман   56'   73'
CM 5 Селсо Борхес
RW 11 Јохан Венегас   60'
LW 10 Брајан Руис  
CF 21 Марко Урења   66'
Замени:
MF 7 Кристијан Болањос   60'
FW 12 Џоел Кемпбел   66'
MF 9 Даниел Колиндрес   73'
Селектор:
Оскар Рамирес
 
GK 1 Владимир Стојковиќ
RB 6 Бранислав Ивановиќ   59'
CB 15 Никола Миленковиќ
CB 3 Душко Тошиќ
LB 11 Александар Коларов  
CM 21 Немања Матиќ
CM 4 Лука Миливојевиќ
RW 10 Душан Тадиќ   83'
AM 20 Сергеј Милинковиќ-Савиќ
LW 22 Адем Љајиќ   70'
CF 9 Александар Митровиќ   90'
Замени:
MF 17 Филип Костиќ   70'
DF 2 Антонио Рукавина   83'
FW 8 Александар Пријовиќ   90+8'   90'
Селектор:
Младен Крстајиќ

Играч на натпреварот:
Александар Коларов (Србија)[4]

Помошни судии:
  Џибрил Камара
  Ел Хаџи Самба
Четврти судија:
  Бамлак Тесема Вејеса
Video assistant referee:
  Клеман Тирпен

Бразил - ШвајцаријаУреди

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Бразил
 
 
 
 
 
 
 
Швајцарија
GK 1 Алисон
RB 14 Данило
CB 2 Тијаго Силва
CB 3 Миранда
LB 12 Марсело  
CM 5 Каземиро   47'   60'
CM 15 Паулињо   67'
RW 19 Вилијан
AM 11 Филипе Коутињо
LW 10 Нејмар
CF 9 Габриел Жезус   79'
Замени:
MF 17 Фернандињо   60'
MF 8 Ренато Аугусто   67'
MF 20 Роберто Фирмино   79'
Селектор:
Тите
 
GK 1 Јан Зомер
RB 2 Стефан Лихтштајнер     31'   87'
CB 22 Фабијан Шер   65'
CB 5 Мануел Аканжи
LB 13 Рикардо Родригес
CM 11 Валон Бехрами   68'   71'
CM 10 Гранит Џака
RW 23 Џердан Шакири
AM 15 Блерим Џемаили
LW 14 Стивен Цубер
CF 9 Харис Шеферовиќ   80'
Замени:
MF 17 Денис Закарија   71'
FW 7 Брил Емболо   80'
DF 6 Михаел Ланг   87'
Селектор:
Владимир Петковиќ

Играч на натпреварот:
Филипе Коутињо (Бразил)[6]

Помошни судии:
  Марвин Торентера
  Мигел Ернандес
Четврти судија:
  Џон Пити
Video assistant referee:
  Паоло Валери

Бразил - КостарикаУреди

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Бразил
 
 
 
 
 
 
 
 
Костарика
GK 1 Алисон
RB 22 Фагнер
CB 2 Тијаго Силва  
CB 3 Миранда
LB 12 Марсело
CM 5 Каземиро
CM 15 Паулињо   68'
RW 19 Вилијан   46'
AM 11 Филипе Коутињо   81'
LW 10 Нејмар   81'
CF 9 Габриел Жезус   90+3'
Замени:
FW 7 Даглас Коста   46'
FW 20 Роберто Фирмино   68'
MF 17 Фернандињо   90+3'
Селектор:
Тите
 
GK 1 Кејлор Навас
SW 2 Џони Акоста   84'
CB 3 Џанкарло Гонсалес
CB 6 Оскар Дуарте
RWB 16 Кристијан Гамбоа   75'
LWB 8 Брајан Овиедо
CM 20 Давид Гусман   83'
CM 5 Селсо Борхес
RW 11 Јохан Венегас
LW 10 Брајан Руис  
CF 21 Марко Урења   54'
Замени:
MF 7 Кристијан Болањос   54'
DF 15 Франсиско Калво   75'
MF 17 Јелтсин Техеда   83'
Селектор:
Оскар Рамирес

Играч на натпреварот:
Филипе Коутињо (Бразил)[8]

Помошни судии:
  Сандер ван Рекел
  Ервин Зеинстра
Четврти судија:
  Дамир Скомина
Video assistant referee:
  Дани Макели

Србија - ШвајцаријаУреди

 
 
 
 
 
 
 
 
Србија
 
 
 
 
 
 
 
Швајцарија
GK 1 Владимир Стојковиќ
RB 6 Бранислав Ивановиќ
CB 15 Никола Миленковиќ
CB 3 Душко Тошиќ
LB 11 Александар Коларов  
CM 21 Немања Матиќ   45+2'
CM 4 Лука Миливојевиќ   39'   81'
RW 10 Душан Тадиќ
AM 20 Сергеј Милинковиќ-Савиќ   34'
LW 17 Филип Костиќ   64'
CF 9 Александар Митровиќ   87'
Замени:
MF 22 Адем Љајиќ   64'
FW 18 Немања Радоњиќ   81'
Селектор:
Младен Крстајиќ
 
GK 1 Јан Зомер
RB 2 Стефан Лихтштајнер  
CB 22 Фабијан Шер
CB 5 Мануел Аканжи
LB 13 Рикардо Родригес
CM 11 Валон Бехрами
CM 10 Гранит Џака
RW 23 Џердан Шакири   90+1'
AM 15 Блерим Џемаили   73'
LW 14 Стивен Цубер   90+4'
CF 9 Харис Шеферовиќ   46'
Замени:
FW 18 Марио Гаврановиќ   46'
FW 7 Брил Емболо   73'
FW 19 Јосип Дрмиќ   90+4'
Селектор:
  Владимир Петковиќ

Играч на натпреварот:
Џердан Шакири (Швајцарија)[10]

Помошни судии:
  Марк Борш
  Стефан Луп
Четврти судија:
  Наваф Шукрала
Video assistant referee:
  Феликс Цвајер

Србија - БразилУреди

 
 
 
 
 
 
 
 
Србија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Бразил
GK 1 Владимир Стојковиќ
RB 2 Антонио Рукавина
CB 15 Никола Миленковиќ
CB 13 Милош Вељковиќ
LB 11 Александар Коларов  
CM 21 Немања Матиќ   48'
CM 20 Сергеј Милинковиќ-Савиќ
RW 10 Душан Тадиќ
AM 22 Адем Љајиќ   33'   75'
LW 17 Филип Костиќ   82'
CF 9 Александар Митровиќ   70'   89'
Замени:
MF 7 Андрија Живковиќ   75'
FW 18 Немања Радоњиќ   82'
FW 19 Лука Јовиќ   89'
Селектор:
Младен Крстајиќ
 
GK 1 Алисон
RB 22 Фагнер
CB 2 Тијаго Силва
CB 3 Миранда  
LB 12 Марсело   10'
CM 15 Паулињо   66'
CM 5 Каземиро
RW 19 Вилијан
AM 11 Филипе Коутињо   80'
LW 10 Нејмар
CF 9 Габриел Жезус
Замени:
DF 6 Филипе Луис   10'
MF 17 Фернандињо   66'
MF 8 Ренато Аугусто   80'
Селектор:
Тите

Играч на натпреварот:
Паулињо (Бразил)[12]

Помошни судии:
  Реза Сохандан
  Мохамадреза Мансури
Четврти судија:
  Хаир Маруфо
Video assistant referee:
  Масимилијано Ирати

Швајцарија - КостарикаУреди

 
 
 
 
 
 
 
Швајцарија
 
 
 
 
 
 
 
 
Костарика
GK 1 Јан Зомер
RB 2 Стефан Лихтштајнер     37'
CB 22 Фабијан Шер   83'
CB 5 Мануел Аканжи
LB 13 Рикардо Родригес
CM 11 Валон Бехрами   60'
CM 10 Гранит Џака
RW 23 Џердан Шакири   81'
AM 15 Блерим Џемаили
LW 7 Брил Емболо
CF 18 Марио Гаврановиќ   69'
Замени:
MF 17 Денис Закарија   75'   60'
FW 19 Јосип Дрмиќ   69'
DF 6 Михаел Ланг   81'
Селектор:
Владимир Петковиќ
 
GK 1 Кејлор Навас
SW 3 Џанкарло Гонсалес
CB 2 Џони Акоста
CB 19 Кендал Вотсон   89'
RWB 16 Кристијан Гамбоа   11'   90+3'
LWB 8 Брајан Овиедо
CM 5 Селсо Борхес
CM 20 Давид Гусман   90+1'
RW 9 Даниел Колиндрес   81'
LW 10 Брајан Руис  
CF 12 Џоел Кемпбел   29'
Замени:
MF 13 Родни Валас   81'
MF 14 Рандал Азофеифа   90+1'
DF 4 Ијан Смит   90+3'
Селектор:
Оскар Рамирес

Играч на натпреварот:
Блерим Џемаили (Швајцарија)[14]

Помошни судии:
  Никола Дано
  Сирил Грингор
Четврти судија:
  Норберт Ауата
Video assistant referee:
  Феликс Цвајер

НаводиУреди

 1. "FIFA World Cup Russia 2018 - Match Schedule" (PDF) (англиски). FIFA.com. 1. 12. 2017. Посетено на 3. 12. 2017. Check date values in: |accessdate=, |date= (help)
 2. "Regulations – 2018 FIFA World Cup Russia" (PDF) (англиски). FIFA.com. Посетено на 3. 12. 2017. Check date values in: |accessdate= (help)
 3. "Match report – Group E – Costa Rica-Serbia" (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 17 June 2018. Посетено на 17 June 2018.
 4. "Costa Rica v Serbia – Man of the Match". FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 17 June 2018. Посетено на 17 June 2018.
 5. "Match report – Group E – Brazil-Switzerland" (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 17 June 2018. Посетено на 17 June 2018.
 6. "Brazil v Switzerland – Man of the Match". FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 17 June 2018. Посетено на 17 June 2018.
 7. "Match report – Group E – Brazil-Costa Rica" (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 22 June 2018. Посетено на 22 June 2018.
 8. "Brazil v Costa Rica – Man of the Match". FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 22 June 2018. Посетено на 22 June 2018.
 9. "Match report – Group E – Serbia-Switzerland" (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 22 June 2018. Посетено на 22 June 2018.
 10. "Serbia v Switzerland – Man of the Match". FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 22 June 2018. Посетено на 22 June 2018.
 11. "Match report – Group E – Serbia v Brazil" (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 27 June 2018. Посетено на 27 June 2018.
 12. "Serbia v Brazil – Man of the Match". FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 27 June 2018. Посетено на 27 June 2018.
 13. "Match report – Group E – Switzerland v Costa Rica" (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 27 June 2018. Посетено на 27 June 2018.
 14. "Switzerland v Costa Rica – Man of the Match". FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 27 June 2018. Посетено на 27 June 2018.

Надворешни врскиУреди