Казањ (руски: Каза́нь; татарски: Казан) — главен град на Република Татарстан, Русија, и еден од најголемите руски градови. Казањ е најголем индустриски, деловен и културен центар на татарската култура. Градот е сместен во централна европска Русија каде што се спојуваат реките Волга и Казанка.

Казањ
View to the Agricultural Palace and Palace Square
Spasskaya TowerQolşärif Mosque
Söyembikä Tower at nightEpiphany Cathedral and Bauman Street
The Kazan Kremlin
Знаме на КазањГрб на Казањ
ДржаваРусија
Федерален субјектТатарстан
Основан во1005 (јулијански)Уреди википодатоци
Надм. вис.&1000000000000006000000060 м
Население
 • проц. од (2018)[1]1.243.500
Часовен појасмосковско време Уреди википодатоци[2] (UTC+3)
Поштенски код(ови)[3]420000–420999Уреди википодатоци

ДемографијаУреди

 
Црквата „Св. Благовештение“ во казањскиот кремљ

Според пописот од 2010 година во Казањ живееле 1,143,535 жители. Населението го сочинуваат Руси (48.6%) и Татари (47.6%). Најзастапени религии се провославието и сунитскиот ислам.

НаводиУреди

  1. http://tatstat.gks.ru/wps/wcm/connect/rosstat_ts/tatstat/resources/653e220044e2e011afb9afde4cdebdf4/%D0%9C%D0%9E%D1%87%D0%B8%D1%81%D0%BB2018.pdf.
  2. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
  3. Почта России. Информационно-вычислительный центр ОАСУ РПО. (Russian Post). Поиск объектов почтовой связи (Postal Objects Search) (на руски)

Надворешни врскиУреди