Евровизија 2018 беше 63-тото издание на Евровизија. Се одржало во Алтис Арената во Португалија, која победи на Евровизија 2017 со изведувачот Салвадор Собрал и песната „Amar Pelos Dois“ со рекордни 758 бода, вкупно од телевоутингот и стручното жири. Натпреварот се состоел од две полуфиналиња на 8 и 10 мај и финале на 12 мај 2018 година.

Евровизија 2018
Датум 8 мај (1ПФ)
10 мај (2ПФ)
12 мај (Финале)
Домаќин РТП
Локација Алтис Арена, Лисабон,  Португалија
Гласачки систем Секоја држава/жири доделува по 12, 10, 8–1 бода за нивните 10 најдобри песни
Број на земји 43
A coloured map of the countries of EuropeПортугалија на ЕвровизијаШпанија на ЕвровизијаСан Марино на ЕвровизијаФранција на ЕвровизијаВелика Британија на ЕвровизијаИрска на ЕвровизијаИсланд на ЕвровизијаБелгија на ЕвровизијаХоландија на ЕвровизијаШвајцарија на ЕвровизијаГерманија на ЕвровизијаДанска на ЕвровизијаМалта на ЕвровизијаИталија на ЕвровизијаНорвешка на ЕвровизијаШведскаФинска на ЕвровизијаЕстонија на ЕвровизијаЛатвија на ЕвровизијаЛитванија на ЕвровизијаСловачка на ЕвровизијаАвстрија на ЕвровизијаСловенија на ЕвровизијаУнгарија на ЕвровизијаХрватска на ЕвровизијаБосна и Херцеговина на ЕвровизијаЦрна Гора на ЕвровизијаСрбија на ЕвровизијаАлбанија на ЕвровизијаМакедонија на ЕвровизијаГрција на ЕвровизијаБугарија на ЕвровизијаРоманија на ЕвровизијаМолдавија на ЕвровизијаУкраина на ЕвровизијаБелорусија на ЕвровизијаАвстралија на ЕвровизијаРусија на ЕвровизијаГрузија на ЕвровизијаАзербејџан на ЕвровизијаТурција на ЕвровизијаКипар на ЕвровизијаИзраел на ЕвровизијаЕрменија на ЕвровизијаМароко на ЕвровизијаЛихтенптајн на ЕвровизијаАндора на ЕвровизијаМонако на ЕвровизијаПолска на ЕвровизијаЧешка на ЕвровизијаЛуксембург на ЕвровизијаЛибан на ЕвровизијаТунис на Евровизија

     финалисти
     држави кои не се квалификуваа во финале
     држави кои учествувале порано, но не и во 2018

Земји кои се вратиле Русија Русија
Нула бодови не објавено
Настап во интермецо не објавено
Настап кој го отвора натпреварот не објавено

Официјално, четириесет и три држави го имаат потврдено своето учество на фестивалот со што се изедначува рекордот од 2008 и 2011 година. Русија се враќа по едногодишно отсуство и за првпат после 2011 година, нема држава која се откажала од учество.

Локација уреди

За повеќе детали за државата домаќин, видете Португалија

Натпреварот се одржал за првпат во Португалија, по победата на земјата во изданието од 2017 година со песната „Amar Pelos Dois“, изведена од Салвадор Собрал.

Фаза на аукција и избор на град уреди

Локациите на градовите кандидати се означени со црвено. Градот домаќин ќе биде означен со зелено.

На денот на Евровизискиот финален натпревар во 2017 година, беше објавено дека португалскиот радиодифузер Радио Телевизија Португалија (РТП) ќе го прифати предизвикот да го организира натпреварот во 2018 година во случај на победа.[1] По триумфот на Собрал, извршниот надзорник на ЕБУ , Џон Ола Санд, ја издаде поканата за организирање на Евровизија 2018, на RTP за време на прес-конференција на победникот.[2] Следниот ден, генералниот директор на РТП, Нуно Артур Силвиа, потврди дека РТП ќе ја организира Евровизија 2018 и ја спомна МЕО Арена (подоцна преименувана во Алтис Арена) во Лисабон како највозможно место за организирање на натпреварот.[3]

 
Лисабонска арена
Град Место Капацитет Забелешки
Лисабон MEO Arena[3] 20,000 Домаќин на Експо '98,[4] FIBA 1999,[5] и МТВ Музички Награди 2005,[6] и различни концерти.
Гондомар Multiusos de Guimarães 5 000 Домаќин на големи концерти и меѓународни настани.
Фаро Estadio Algarve 35 000 И покрај тоа што има павилјон со капацитет за одржување на Евровизија, градот на Фаро го искажа својот интерес за да биде град домаќин. Една опција е да биде стадионот „Алгарве“, каде се одржуваа натпревари на Евро 2004, но ќе мора да се направи исправка и да се покрие.
Санта Марија Де Феира Europarque 11 000 Во оваа арена се имаат одржано едни од најважните настани во регионот на Порто, како на пример финалето на фестивалот „RTP da Canção“ во 2001 година и многу концерти и меѓународни настани.

Основните услови кои треба градот домаќин да ги исполнува, се истите како и во Киев:

 • Соодветна арена која има капацитет од минимум 10.000 гости;
 • Интернационален прес центар за 1.500 новинари;
 • Соодветен смештај кој вклучува хотелски соби, со различна ценовна категорија, каде што ќе можат да бидат сместени најмалку 2.000 делегати, акредитирани новинари и коментатори;
 • Делотворен јавен транспорт, вклучувајќи и близок интернационлен аеродром со спремна и достапна поврзаност до градот, арената и хотелите.

Формат уреди

Визуелен дизајн уреди

Слоганот за овој фестивал е All Aboard!, кој беше објавен на 7 ноември 2017 на пресконференција одржана во Лисабон. Овој дизајн ги опфаќа специфичностите на океанот во Лисабон и локацијата на Португалија на Атлантскиот Океан и морската историја на државата.

Водители уреди

На 8 јануари 2018 година, РТП и ЕБУ ги објавија избраните водители и за првпат, тоа ќе бидат четири женски презентери и тоа Силвија Алберто, Филомена Каутела и Катарина Фуртадо, заедно со глумицата Даниела Руах. Првпат после 2015 и вторпат како водителите се од еден пол.

Жрепка во полуфинале уреди

На 29 јануари 2018 година се одржа жрепката за распоред на учесниците во полуфиналињата. Поделени во шест групи, претежно соседски држави, со цел да се одбегне „соседското гласање“. Тука беа сите држави учеснички освен домаќинот Португалија и учесничките во т.н. „големата петка“ која е составена од Франција, Германија, Италија, Шпанија и Велика Британија.

Група 1 Група 2 Група 3 Група 4 Група 5 Група 6

Отворање на фестивалот уреди

Список на учесници уреди

 
  Држави учеснички во првото полуфинале.
  Директно квалификувани држави кои имаат право да гласат во првото полуфинале
  Држави учеснички во второто полуфинале
  Директно квалификувани држави кои имаат право да гласат во второто полуфинале

Овие држави го потврдија своето учество на фестивалот:

Полуфинале 1 уреди

Деветнаесет држави ќе се натпреваруваат во првото полуфинале кое ќе се одржи на 8 мај 2018 година.

     квалификувани во финале

# Држава Изведувач Песна Јазик Место Бодови
01   Азербејџан Aisel "X My Heart" англиски 11 94
02   Исланд Ari Ólafsson "Our Choice" англиски 19 15
03   Албанија Eugent Bushpepa "Mall" албански 8 162
04   Белгија Sennek "A Matter of Time" англиски 12 91
05   Чешка Mikolas Josef "Lie to Me" англиски 3 232
06   Литванија Ieva Zasimauskaitė "When We're Old" англиски, литвански 2 9 119
07   Израел Netta "Toy" англиски1 1 283
08   Белорусија Alekseev "Forever" англиски 16 65
09   Естонија Elina Nechayeva "La forza" италијански 5 231
10   Бугарија Equinox "Bones" англиски 7 177
11   Македонија Eye Cue "Lost and Found" англиски 18 24
12   Хрватска Franka "Crazy" англиски 17 63
13   Австрија Cesár Sampson "Nobody but You" англиски 4 201
14   Грција Yianna Terzi "Oneiro mou" (Όνειρό μου) грчки 14 81
15   Финска Saara Aalto "Monsters" англиски 10 108
16   Ерменија Sevak Khanagyan "Qami" (Քամի) ерменски 15 79
17   Швајцарија Zibbz "Stones" англиски 13 86
18   Ирска Ryan O'Shaughnessy "Together" англиски 6 179
19   Кипар Eleni Foureira "Fuego" англиски3 2 262
1.^ Содржи зборови на израелски.
2.^ Верзија со неколку редови на литватски беше изведена на националниот избор, но официјалното видео и текст се целосно на англиски јазик.[7] Сè уште не е потврдено која верзија ќе биде изведена.
3.^ Иако целиот текст е на англиски, зборот 'Fuego' се повторува во песната.

Полуфинале 2 уреди

Осумнаесет држави ќе учествуваат во второто полуфинале. Франција, Германија и Италија ќе гласаат во ова полуфинале кое ќе се одржи на 10 мај 2018 година.

     квалификувани во финале

# Држава Изведувач Песна Јазик Место Бодови
01   Норвешка Alexander Rybak "That's How You Write a Song" англиски 1 266
02   Романија The Humans "Goodbye" англиски 11 107
03   Србија Sanja Ilić & Balkanika "Nova deca" (Нова деца) српски5 9 117
04   Сан Марино Jessika feat. Jenifer Brening "Who We Are" англиски 17 28
05   Данска Rasmussen "Higher Ground" англиски4 5 204
06   Русија Julia Samoylova "I Won't Break" англиски 15 65
07   Молдавија DoReDoS "My Lucky Day" англиски 3 235
08   Холандија Waylon "Outlaw in 'Em" англиски 7 174
09   Австралија Jessica Mauboy We Got Love англиски 4 212
10   Грузија Ethno-Jazz Band Iriao "For You" грузиски6 18 24
11   Полска Gromee feat. Lukas Meijer "Light Me Up" англиски 14 81
12   Малта Christabelle "Taboo" англиски 13 101
13   Унгарија AWS "Viszlát nyár" унгарски 10 111
14   Латвија Laura Rizzotto "Funny Girl" англиски 12 106
15   Шведска Benjamin Ingrosso "Dance You Off" англиски 2 254
16   Црна Гора Vanja Radovanović "Inje" црногорски 16 40
17   Словенија Lea Sirk "Hvala, ne!" словенечки 8 132
18   Украина Mélovin "Under the Ladder" англиски 6 179
4.^ Содржи фраза на исландски јазик која се повторува двапати.[8]
5.^ Содржи фрази на торлатски дијалект.
6.^ Иако песната е со англиски наслов, целиот текст е на грузиски јазик.

Финале уреди

Финалето ќе се одржи на 12 мај 2018 година. Вкупно 26 држави ќе се натпреваруваат во финалето, десет од првото и десет од второто полуфинале како и „големата петка“ и државата домаќин.

     Прво место      Второ место      Трето место      Последно место

# Држава Изведувач Песна Јазик Место Бодови
01   Украина Mélovin "Under the Ladder" англиски 17 130
02   Шпанија Amaia & Alfred "Tu canción" шпански 23 61
03   Словенија Lea Sirk "Hvala, ne!" словенечки 22 64
04   Литванија Ieva Zasimauskaitė "When We're Old" англиски 12 181
05   Австрија Cesár Sampson "Nobody but You" англиски 3 342
06   Естонија Elina Nechayeva "La forza" италијански 8 245
07   Норвешка Alexander Rybak "That's How You Write a Song" англиски 15 144
08   Португалија Cláudia Pascoal "O jardim" португалски 26 39
09   Велика Британија SuRie "Storm" англиски 24 48
10   Србија Sanja Ilić & Balkanika "Nova deca" (Нова деца) српски 19 113
11   Германија Michael Schulte "You Let Me Walk Alone" англиски 4 340
12   Албанија Eugent Bushpepa "Mall" албански 11 184
13   Франција Madame Monsieur "Mercy" француски 13 173
14   Чешка Mikolas Josef "Lie to Me" англиски 6 281
15   Данска Rasmussen "Higher Ground" англиски 9 226
16   Австралија Jessica Mauboy "We Got Love" англиски 20 99
17   Финска Saara Aalto "Monsters" англиски 25 46
18   Бугарија Equinox "Bones" англиски 14 166
19   Молдавија DoReDoS "My Lucky Day" англиски 10 209
20   Шведска Benjamin Ingrosso "Dance You Off" англиски 7 274
21   Унгарија AWS "Viszlát nyár" унгарски 21 93
22   Израел Netta "Toy" англиски 1 529
23   Холандија Waylon "Outlaw in 'Em" англиски 18 121
24   Ирска Ryan O'Shaughnessy "Together" англиски 16 136
25   Кипар Eleni Foureira "Fuego" англиски 2 436
26   Италија Ermal Meta & Fabrizio Moro "Non mi avete fatto niente" италијански 5 308

Гласање уреди

Резултати од гласањата, од двете полуфиналиња и финалето, посебно и заедно прикажани бодовите од жирито и телевоутингот.

Полуфинале 1 уреди

Voting procedure used:
  100%телевоутинг
  100% жири
Резултати од гласањето на жирито[9]
Total Score                                              
Contestants Азербејџан 94 47   5     10 3 7   12       10    
Исланд 15 0   1 4   7   2         1      
Албанија 162 48 7 12 4 5 1 4 12 1 6 10 4 6 8 6 5   7 5 4 7
Белгија 91 20 2 4 10 8   4 12   1 7 5 6 2   10  
Чешка 232 134   5   10 5 3 10   7 8 10 8 2   7 8 4 1 3 7
Литванија 119 62   1   3 2 10 10   8 2   2 7 12  
Израел 283 116 4 10 10 7 12 7 6 5 5 12 12 4 12 12 5 10 12 2 12 8
Белорусија 65 45 12 7               1      
Естонија 201 120 1 6     4   4   3 10   8 12 8 5 8 6 6
Бугарија 177 70 2 6 2 7 3   5 7 12 6 4 6 10 3 6 6 7 3 12
Македонија 24 6 6   8     1     3      
Хрватска 63 17 5         6 8 2 4 6 5     4 1 5
Австрија 231 116   7 12 1 10 12 1 12 8 8 4 6 7 3 6 8 10
Грција 81 53 10 1 3           3     2 1 8    
Финска 108 73   4     2 7 3 5 1       2 5 2   1 3
Ерменија 79 41     6 2   5 4 2   10 3   4   2
Швајцарија 86 27 3 3 2 8 6 6 8   5 1 1 1 3 3   5 4
Ирска 179 108   8   5 8 12   2 6 1 7 5   4 10   2 1
Кипар 262 173 8 12 3       8 3 3 2 7 7 10 4 12   10
  100% телевоутинг
  100% жири
Резултати од гласањето од телевоутинг
Total Score                                              
Contestants Азербејџан 94 47 1 7   10 5     5 5 4 3       7  
Исланд 15 15                          
Албанија 162 114       3     12 4 1 10 1 10 1     5 1
Белгија 91 71 2       8 2 2 3         3      
Чешка 232 98 8 12 2 8 7 12 8 7 3 6 10 10 6 7 7 3 4 7 1 4 2
Литванија 119 57 1 3 4   6 10       2   12 3 6 3 12
Израел 283 167 10 8 4 3 12 1 10 1 7 3   6 2 10 4 8 5 8 2 7 5
Белорусија 65 20 12     6 6 2     1 3 10   5  
Естеонија 201 81 3 6 6 5 5 12 7 3 4 6 3 8 12 5 1 10 6 12 2 4
Бугарија 177 107 4   5   2 2 3 5   8   5 7   2 3 10   8 6
Македонија 24 18             5 1            
Хрваска 63 46             10 2   1 4        
Австрија 231 115 5 7 3 10 6 10 8 4 8 8   7 8 6 12 8 1 5  
Greece 81 28     10 1     10 4 3   8 2 12     3
Финска 108 35 10 8 2 1 3 6 12 1 2       5 6   4 6 7
Ерменија 79 38     6 8     12 6     5   4  
Швајцарија 86 59   2 1     1 2   1 2 8 4 2   3 1
Ирска 179 71 6 4 12 4 4 4 1 5   8 12 4 6   6 2 8 12 10
Кипар 262 89 7 5 12 7 7 5 10 7 4 12 7 12 7 12 5 12 7 7 10 10 8

12 бода уреди

Државите со задеблено го имаат дадено максимумот од 24 бода (12 бода од жири и 12 бода од телевоутинг)

Жири уреди

Подолу се прикажани сите доделени 12 бода од секоја држава од професионалното жири во првото полуфинале:

# Држава Држава која ги дала бодовите
7   Израел Ерменија, Австрија, Хрватска, Кипар, Чешка, Финска, Шпанија
3   Австрија Белгија, Израел, Естонија
2   Албанија Belarus, Iceland
  Бугарија Македонија, Велика Британија
  Кипар Албанија, Ирска
1   Азербејџан Грција
  Белорусија Азербејџан
  Белгија Бугарија
  Естонија


Швајцарија
  Ирска


Литванија
  Литванија


Португалија
Телевоутинг уреди

Подолу се прикажани сите доделени 12 бода од секоја држава од телевоутингот во првото полуфинале:

# Држава Држава која ги дала 12 бода
5   Кипар Албанија, Ерменија, Бугарија, Хрватска, Грција
3   Естонија Финска, Литванија, Португалија
  Ирска Австрија, Белгија, Шпанија
2   Чешка Исланд, Израел
  Литванија Ирска, Велка Британија
1   Албанија Македонија
  Ерменија Белорусија
  Австрија Швајцарија
  Белорусија


Азербејџан
  Финска


Естонија
  Грција


Кипар
  Израел


Чешка

Полуфинале 2 уреди

  100% телевоутинг
  100% жири
Резултати од гласањето од жирито[10]
                                             
  Норвешка 266 133 2 8 7 6 10 10 5 12   5 12 7 1 5 12 
Романија 107 40 2     4 12 2   6 3 2 12   3 3 6 1  
Србија 117 72    6 1       1 6     12 4     1   1
Сан Марино 28 14     1       3             5
Данска 204 164     5     1   5     1 4       10
Русија 65 51         7               3    
Молдавија 235 153     12 10 12 3 10  3   4   6 2 5 5     4 4
Холандија 174 47  8 8 10 5   5 10 10  4 10 12   3
Австрија 212 82 10   6   12 10 4 8 7 10  12  10 3 2 6 12 8 7
Грузија 24 13               2     8      
Полска 81 60 1     2   5   4 1     2  
Малта 101   6 10 8 2 1 3 1 4 7 8   6   8
Унгарија 111   88           4 2   6       3       
Латвија 106 14  7 1 5   3 7 5 7   2 10 10  10  
Шведска 254 83 12   12  12 10 8   12 12 12 12 10 3 10 12 12   6
Црна Гора 40 17      7 7           5     1    
Словенија 132 65  5 4 2 3 6 8 5   4 5   2
Украина 179 114   3 6 7 7 2   1 10     
Voting procedure used:
  100% Televoting
  100% Jury vote
Voting results (Televoting vote)[10]
                                             
  Норвешка 266 133 6 6 7 12 8 6 10 6 5 7 6 8 4 10 5 10 8 4 4 1
Романија 107 67       12   8             8 12
Србија 117 45 1 4   6 10 1       2   4 12 12   10 6 4
Сан Марино 28 14         2   12              
Данска 204 40 12 8 4 12 7 4 12 12 3 8 8 12 7 12 3 8 10 5 10 7
Русија 65 14 1 7 1 8   6 3   12   8 3   2
Молдавија 235 82 5 12 5 6 6 12 7 10 12 2 4 10 8 5 4 6 12 12 5 10
Холандија 174 127 7 3 2 7   3 1 1 1 5 4 1 6 2 1   3  
Австрија 212 130 8 7 3 4 8 1 5 4 3 10 3 2 7   4   6 7
Грузија 24 11         3     5     5    
Полска 81 21 6     4     5   1 7   8 7 7 12 3
Малта 101 93       1     7              
Унгарија 111 23 2 10 12 8 4 1 8 3 4 10   3 1 1 5 2   8 6
Латвија 106 92       2       7 4       1    
Шведска 254 171 10 2 1 5 10 5 2 6 8 2 5 7 1 6 6 2 4 1    
Црна Гора 40 23     10                 7      
Словенија 132 67 3 8 3 3 2   3 4   6 5   3 10 6 2 2 5
Украина 179 65 4 5 2 10 5 10 7 2 5 10 12 2 6 10 2 7 3 3 1 8

12 бода уреди

Countries in bold gave the maximum 24 points (12 points apiece from professional jury and televoting) to the specified entrant.

Jury уреди

Below is a summary of the maximum 12 points awarded by each country's professional jury in the second semi-final:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
9   Sweden Australia, Georgia, Germany, Netherlands, Norway, Poland, San Marino, Slovenia, Serbia
3   Australia Denmark, France, Latvia
  Norway Italy, Malta, Sweden
2   Romania Hungary, Moldova
  Moldova Romania, Russia
1   Serbia Montenegro
  Netherlands Ukraine
Televoting уреди

Below is a summary of the maximum 12 points awarded by each country's televote in the second semi-final:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
6   Denmark Australia, Hungary, Netherlands, Norway, San Marino, Sweden
5   Moldova France, Georgia, Romania, Russia, Ukraine
2   Romania Italy, Moldova
  Serbia Montenegro, Slovenia
1   Hungary Serbia
  Norway Denmark
  Poland Germany
  Russia Latvia
  San Marino Malta
  Ukraine Poland

Final уреди

Voting procedure used:
  100% Televoting
  100% Jury vote
Voting results (Jury vote)[11]
                                                                                         
  Ukraine 130 119 6                           5                              
Spain 61 18               6 1       1 10     1 2   7     7         6           2
Slovenia 64 23 5   4 6 1 2       5     1     1 7       2                   4     3
Lithuania 181 91     5 7     2       4   12   6 1     3   3 10     10   5 4 3 8   6
Austria 342 71 7   10   10   1 8 8 8 12 10 7     5 12 5 12 3 12 8 7 7 5 12 4 2 1 12   8   10 7   4 12 12 12 10 8
Estonia 245 102 1 3   5 4 12   10 1 2 7 6   8     3 3   7 12     8 3 1   3   5 2 6 10       5 12
Norway 144 84     8 3   4       5 2   5       2     12   4 6       2 7          
Portugal 39 18       2                 6                 3             3  
United Kingdom 48 25                   2   2           3 6             2     8    
Serbia 113 75   10   3 8             3                         2   12          
Germany 340 136   2   10 12 3   7 7 10 12   1 3 6   8 4 6 4 5 12 8 10 10 6 10   5 6     1 4 12 5 10 5
Albania 184 58   12 7     6 4   7   7   1 2 6 10   2         1 6   7 7 10 10         7   4 10
France 173 59 12       8   6 2   5 10   7 6 4     3   3 7       3 4 5 5     5 2     10 2 5
Czech Republic 281 215 4   6   4 5   4 3         1 4     1     7 4   1     5 6 8                 3
Denmark 226 188 3   3       1                       8         12 6   3   2    
Australia 99 9 2   2 2   3       10   8 6     2     7   6 10       2     7 7   5   7 4  
Finland 46 23         5       4 3         3           2               6  
Bulgaria 166 66   5       2 6 6 1 8 6 8 7 10   4 8         7           10   2 1 2   7
Moldova 209 115   7   7             2 8   7         2 5 10 10   10   8   12       6
Sweden 274 21 6   1 8 8 7 7 12 2 8 4 2   12 4     8 5   8 10 5 1 12 5 12 12 12 2 8 1 12 8 10 5 10 6 8 12
Hungary 93 65   8                       2             4   6         3 3 2
Israel 529 317 10 1 12 5 1 6 3 10 12 3 10 7   5 10 7   12 8 10   12 2 6   2   8 4 4 6   1 12 8 1   6 1 1
Netherlands 121 32 8           5   1     5     8     1 10 6     1 7   3     4 3 5       8 3 7
Ireland 136 62       1       5 4 3 4     3   10 4     1 1 5 4       1   3 8 2   6   5 4
Cyprus 436 253   4 12   6 10 12   12   5 12   10    12 5   2 6 5 3   8   7 3 12   1 3 6 7 7     1 8
Italy 308 249       4   10   3       12                 8 8     1 4   4 1       4
Voting procedure used:
  100% Televoting
  100% Jury vote
Voting results (Televoting vote)[11]
  Предлошка:Verth                                                                                      
  Ukraine 130 11 8 12 5   4   8       3       12 10     4 8     2 4 1   7     8   7 12     4
Spain 61 43                                 5                 1       12
Slovenia 64 41         2             7                   8     6          
Lithuania 181 90 2         5 7       12 7 12   12       12     12   6         4      
Austria 342 271       3   1   10   2   2     5   3 8     6   6 4   3   5 3   4 1 3 2
Estonia 245 143 3         6 2       10 4   4 5   1     7 6   4 2 2 4     12 3   8   12 7
Norway 144 60 7 10   1     3   8 8 2       4 5       1 2 3 5 7   3 5     5       5
Portugal 39 21                                 8                   10      
United Kingdom 48 23     1     1     3     3 10               6           1          
Serbia 113 38         10     8       12           1 1       7   12     12     12
Germany 340 204   3   4 12   4 6 6 12 3 5   8 3 8 4 3 8 4 2 6   3 2   3   2 1     6 3 1 2 4 8
Albania 184 126         12     2       4           12         10   10       7     1
France 173 114 7         4 4         5     6   8 1       1 5       4   6 3 5
Czech Republic 281 66 10 6 5 10 6 5 3   10 12 6 5 3 4   5 7 3 10 6 1 4   3 5 5 8 8 3 7 8   8 5 2   12 4 8 8
Denmark 226 38 8   7 6 8   2 2 5   2 12 5   2 2 2 7 12   5 10 2 4 10 8 4       12 3 10 7 2 4 6 10 7 2
Australia 99 90         6     2 1                                          
Finland 46 23                   6         3         4 10                    
Bulgaria 166 100 1 1     7 7 5     6 6 1   5 1   3           2 12   5 4            
Moldova 209 94 6 4 6 2 1   3     4   7   1 12 6       6 10 5 1 1   1 8 1 2     12   10     6
Sweden 274 253   2             7             2     3               2     1       4
Hungary 93 28 1   2   2     3           10   2     2   3 12   5   3 2 8     7 3
Israel 529 212 12 12 8 12 10 3 8 12 12 7   7 10  8 1 6 6 8 10 7 12 10 7 12 7 12   7 10 10 10 6 10 1 10 7 10 5 10 1 1
Netherlands 121 89             5   1     3       12 5               4     2          
Ireland 136 74     3 4     1 4 4 10   7   1 4   4     8           7       2   3
Cyprus 436 183 4 10 3 7 5 8 10 10 8 1 1 8 4 1 10 8 5 7 8 1 7 7 2 3 5 7 4 10 12 12 12 7 5 6 1 4 3 2 8 6 6 5
Italy 308 59 5 5 4 8 7 6 12 5 7 10     6 12 10   6 2 8 6   10   7 6 7 3 6 8 6 8 12 6 6 8 5 5 7 10 10

12 points уреди

Countries in bold gave the maximum 24 points (12 points apiece from professional jury and televoting) to the specified entrant.

Jury уреди
N. Contestant Nation(s) giving 12 points
9   Austria Belgium, Bulgaria, Estonia, Iceland, Israel, Lithuania, Romania, Poland, United Kingdom
8   Sweden Armenia, Australia, Cyprus, Georgia, Germany, Latvia, Serbia, Slovenia
6   Cyprus Belarus, Greece, Ireland, Malta, Spain, Sweden
5   Israel Austria, Czech Republic, France, Finland, San Marino
4   Germany Denmark, Netherlands, Norway, Switzerland
3   Estonia Macedonia, Moldova, Portugal
1   Lithuania Croatia
  Norway Italy
  Serbia Montenegro
  Albania Azerbaijan
  France Ukraine
  Denmark Hungary
  Moldova Russia
  Italy Albania
Televoting уреди
N. Contestant Nation(s) giving 12 points
8   Israel Australia, Azerbaijan, France, Georgia, Moldova, San Marino, Spain, Ukraine
5   Lithuania Estonia, Ireland, Latvia, Norway, United Kingdom
4   Serbia Croatia, Montenegro, Slovenia, Switzerland
3   Cyprus Armenia, Bulgaria, Greece
  Denmark Hungary, Iceland, Sweden
  Italy Albania, Germany, Malta
  Ukraine Belarus, Czech Republic, Poland
2   Czech Republic Austria, Israel
  Estonia Finland, Lithuania
  Germany Denmark, Netherlands
  Albania Italy, Macedonia
  Moldova Romania, Russia
1   Bulgaria Cyprus
  Hungary Serbia
  Spain Portugal
  Netherlands Belgium

Други држави уреди

Други учесници уреди

1.   Андора  – Генералниот директ на националната телевизија на Андора, на 14 мај 2017 година најави дека Андора нема да учествува на ова издание на Евровизија поради финансиски проблеми и рестрикции на телевизијата.[12]

2.   Босна и Херцеговина  – На 14 август 2017 година, националната телевизија на БиХ потврди дека не се заинтересирани за учество на ова издание на Евровизија поради финансиски проблеми. Иако немаат официјално потврдено, тоа треба да го направат до 15 септември.

3.   Луксембург  – Директорот на програмата на луксмбуршката телевизија РТЛ минатата година ги објасна причините поради која Луксембург не учествува на Евровизија. Тој исто така забележа дека шансата за успех на Луксембург на Евровизија е ограничен, «Верувам дека (со) зголемувањето на Евровизија, деновите (на победа) ги нема. Со новиот гласачки систем, Луксембург нема да биди успешен. Малите држави немаат повеќе успех». Луксембург последен пат учествуваше на Евровизија во 1993.

4.   Молдавија  – Молдавија учествуваше на Евровизија 2017, но сѐ уште нема никаков одговор за учество на ова издание на Евровизија

5.   Монако  – На 31 август 2017 година, националната телевизија на Монако објави дека Монако нема да учествува на ова издание на Евровизија.

6.   Мароко  – Сѐ уште не се знае дали Мароко би се вратиле на Евровизија, но според досегашниот интернес, веројатно не би учествувале на ова издание на Евровизија.

7.   Словачка  – RTVS, словачката национална телевизија објавија промена на правилата за избор на песна и претставник на Евровизија, објавувајќи дека нема да има песни кои ќе се изведуваат на англиски јазик. Но, сѐ уште немаат потврдено нивно учество.

8.   Турција  – Вечерта на 12 јули 2017 година, Сертаб Еренер, која победи на Евровизија 2003 година, објавила на инстаграм дека Турција би се вратила и дека ѝ посакува среќа на нареднот претставник. Претставниците од 2009 и 2010 година исто така изјавија дека Турција ќе се враќа на Евровизија оваа година. Но и покрај овие извави, на 7 август 2017 година, беше изјавено дека не е планирано враќање на Турција на Евровизија. Истиот ден, TRT, националната телевизија на Турција објави дека нема да учествуваат.

Придружни членки уреди


1.   Казахстан  – Казахстан е членка на ЕРД од 1 јануари 2016 година, па можно е нивно учество на ова издание на Евровизија.

Држави кои не се членки на ЕБУ уреди

1.   Косово  – Косоварската национална телевизија изјавија дека се надеваат за учество на овогодинешното издание на Евровизија. Директорот на националната телевизија изјавил дека добил поддршка од балканските држави со цел нивно учество на Евровизија.

2.   Лихтенштајн  – На 1 септември 2017 година, националната телевизија објави дека нема да учествуваат на овогодинешното издание на Евровизија.

Коментатори и презентери на бодови уреди

Презентери на бодови уреди

1.   Австралија –  Ricardo Gonçalves
2.   Белорусија –  Naviband
3.   Белгија –  Danira Boukhriss Terkessidis
4.   Хрватска –  Uršula Tolj
5.   Кипар –  Hovig
6.   Чешка -  Radka Rosická
7.   Данска –  Ulla Essendrop
8.   Естонија –  Ott Evestus
9.   Финска -  Anna Abreu
10.   Франција –  Élodie Gossuin
11.   Грузија –  Tamara Gachechiladze
12.   Германија –  Barbara Schöneberger
13.   Грција –  Olina Xenopoulou
14.   Исланд –  Edda Sif Pálsdóttir
15.   Израел –  Lucy Ayoub
16.   Италија –  Giulia Valentina Palermo
17.   Литванија –  Eglė Daugėlaitė
18.   Холандија –  O'G3NE
19.   Норвешка -  Aleksander Walmann и JOWST
20.   Полска –  Marcelina Zawadzka
21.   Португалија -  Pedro Fernandes
22.   Романија –  Sonia Argint-Ionescu
23.   Сан Марино –  John Kennedy O'Connor
24.   Словенија –  Maja Keuc
25.   Шпанија –  Nieves Álvarez
26.   Шведска –  Felix Sandman
27.   Швајцарија –  Letícia Carvalho
28.   Украина –  Nata Zhyzhchenko
29.   Велика Британија –  Mel Giedroyc

Коментатори уреди

Повеќето држави ќе испратат свои коментатори директно во Лисабон или преку нивната национална телевизија. Подолу е прикажан списокот на потврдени коментатори:

1.   Австралија  – Myf Warhurst и Joel Creasey(SBS, сите фестивали)
2.   Ерменија   – не објавено(Armenia 1 иPublic Radio of Armenia, сите фестивали)
3.   Кипар   – Costas Constantinou, Vaso Kominou (CyBC, сите фестивали)
4.   Чешка   – Libor Bouček (ČT, сите фестивали)
5.   Франција   – Christophe Willem и André Manoukian (France 4, полуфиналиња), Stéphane Bern, Christophe Willem иAlma (France 2, финале)
6.   Грузија   – Demetre Ergemlidze (GPB First Channel, сите фестивали)
7.   Германија  – не објавено(One, полуфиналиња), Peter Urban (Das Erste, финале)
8.   Грција   – Alexandros Lizardos иDaphne Skalioni (ERT1, ERT HD, ERT World, ERA 2, Voice of Greece, сите фестивали)
9.   Унгарија   – Krisztina Rátonyi и Freddie (Duna, сите фестивали)
10.   Италија   – необјавено(Rai 4, полуфиналиња), Serena Rossi и Federico Russo (Rai 1, финале)
11.   Русија   – необјавено(Channel One, сите фестивали)
12.   Шпанија   – Tony Aguilar и Julia Varela (La 1, финале)
13.   Украина   – Serhiy Prytula (STB, сите фестивали), Timur Miroshnychenko и Tetiana Terekhova (UA:PBC, сите фестивали)
14.   Велика Британија   – Scott Mills и Rylan Clark-Neal (BBC Four, полуфиналиња), Graham Norton (BBC One, финале), Ken Bruce (BBC Radio 2, финале)

Држави кои не учествуваат уреди

1.   САД  – Michelle Visage и Ross Mathews (Logo TV, сите фестивали)

Инциденти уреди

Избор на белоруската песна уреди

На 10 јануари 2018 година, на руската друштвена мрежа VK беше објавено дека украинскиот пејач Алексеев извел руска верзија на својата песна "Засекогаш" (како Навсегда) во мај 2017 година во Ставропол - пред 1 септември 2017 година, кога започна конкурсот за нови песни од страна на ЕБУ, со што тоа беше потенцијално кршење на правилата на натпреварот. Шест уметници се заканиле дека ќе се повлечат од селекцијата ако им било дозволено да се натпреварува. На Алексеев конечно му беше дозволено да се натпреварува со БТРК по мелодичната преработка на песната, а потоа го освои изборот, со што ја претставува Белорусија на натпреварот за песна на Евровизија 2018. Сепак, на 23 февруари 2018 година, беше објавено дека ЕБУ му дал дозвола на Алексеев да ја изведе својата оригинална верзија на песната на англиски јазик на натпреварот, и тој ќе се одлучи да ја пее таа верзија на песната во мај.

Официјален албум уреди

„Eurovision Song Contest: Lisbon 2018“
компликација од Евровизија
Издаден20 април 2018
Жанрпоп
Издавачка куќаUniversal
Евровизија — Хронологија
Eurovision Song Contest: Kyiv 2017
(2017)
Eurovision Song Contest: Lisbon 2018
(2018)

Eurovision Song Contest: Lisbon 2018 е официјалнот име на албумот за овогодинешното издание на Евровизија. Ги содржи сите песни од полуфиналињата и финалето. Официјално е издаден на 20 април 2018 година и содржи 43 песни.

CD 1
Бр. НасловArtist Траење
1. „Mall“ (  Албанија)Eugent Bushpepa  
2. „Qami“ (  Ерменија)Sevak Khanagyan  
3. „We Got Love“ (  Австралија)Jessica Mauboy  
4. „Nobody but You“ (  Австрија)Cesár Sampson  
5. „X My Heart“ (  Азербејџан)Aisel  
6. „A Matter of Time“ (  Белгија)Sennek  
7. „Bones“ (  Бугарија)Equinox  
8. „Forever“ (  Белорусија)Alekseev  
9. „Stones“ (  Швајцарија)Zibbz  
10. „Fuego“ (  Кипар)Eleni Foureira  
11. „Lie to Me“ (  Чешка)Mikolas Josef  
12. „You Let Me Walk Alone“ (  Германија)Michael Schulte  
13. „Higher Ground“ (  Данска)Rasmussen  
14. „Tu canción“ (  Шпанија)Amaia and Alfred García  
15. „La Forza“ (  Естонија)Elina Nechayeva  
16. „Monsters“ (  Финска)Saara Aalto  
17. „Mercy“ (  Франција)Madame Monsieur  
18. „Storm“ (  Велика Британија)SuRie  
19. „For You“ (  Грузија)Iriao  
20. „Oneiro mou“ (  Грција)Yianna Terzi  
21. „Crazy“ (  Хрватска)Franka  
22. „Viszlát nyár“ (  Унгарија)AWS (band)  
CD 2
Бр. НасловArtist Траење
1. „Together“ (  Ирска)Ryan O'Shaughnessy  
2. „Our Choice“ (  Исланд)Ari Ólafsson  
3. „Toy“ (  Израел)Netta  
4. „Non mi avete fatto niente“ (  Italy)Ermal Meta and Fabrizio Moro  
5. „When We're Old“ (  Литванија)Ieva Zasimauskaitė  
6. „Funny Girl“ (  Латвија)Laura Rizzotto  
7. „My Lucky Day“ (  Молдавија)DoReDoS  
8. „Lost and Found“ (  Македонија)Eye Cue  
9. „Taboo“ (  Малта)Christabelle  
10. „Inje“ (  Црна Гора)Vanja Radovanović  
11. „Outlaw in 'Em“ (  Холандија)Waylon  
12. „That's How You Write a Song“ (  Норвешка)Alexander Rybak  
13. „Light Me Up“ (  Полска)Gromee and Lukas Meijer  
14. „O jardim“ (  Португалија)Cláudia Pascoal  
15. „The Humans“ (  Романија)The Humans  
16. „I Won't Break“ (  Русија)Julia Samoylova  
17. „Who We Are“ (  Сан Марино)Jessika and Jenifer Brening  
18. „Nova deca“ (  Србија)Sanja Ilić and Balkanika  
19. „Hvala, ne!“ (  Словенија)Lea Sirk  
20. „Dance You Off“ (  Шведска)Benjamin Ingrosso  
21. „Under the Ladder“ (  Украина)Mélovin  

Извори уреди

 1. Costa, Nelson (13 мај 2017). „ESC2017: Organização da Eurovisão falou com a RTP na hipótese de vitória“. escportugal.pt. ESC Portugal. Архивирано од изворникот на 15 мај 2017. Посетено на 14 мај 2017.
 2. Costa, Nelson (13 мај 2017). „ESC2017: Organização da Eurovisão falou com a RTP na hipótese de vitória“. escportugal.pt. ESC Portugal. Архивирано од изворникот на 15 мај 2017. Посетено на 14 мај 2017.
 3. 3,0 3,1 Granger, Anthony (14 мај 2017). „ESC'18 organisers suggest MEO Arena as venue“. eurovoix.com. Eurovoix. Архивирано од изворникот на 16 мај 2017. Посетено на 15 мај 2017.
 4. Nash, Elizabeth (30 January 1998). „Expo 98: Lisbon dreams of turning wasteland into lasting beauty“. independent.co.uk. The Independent. Посетено на 15 May 2017.
 5. FIBA Archives (25 July 1999). „1999 World Championship for Junior Men“. FIBA. Архивирано од изворникот на 2017-04-18. Посетено на 15 May 2017.
 6. NME (8 December 2004). „MTV Europe Music Awards announce 2005 venue“. nme.com. NME. Посетено на 15 May 2017.
 7. Ieva Zasimauskaitė, Eurovision Song Contest.
 8. Rasmussen, Eurovision Song Contest.
 9. „2018 First Semi-final Scoreboard“. Eurovision Song Contest. Архивирано од изворникот на 2018-05-12. Посетено на 13 May 2018.
 10. 10,0 10,1 „2018 Second Semi-final Scoreboard“. Eurovision Song Contest. Архивирано од изворникот на 2018-05-12. Посетено на 13 May 2018.
 11. 11,0 11,1 „2018 Grand Final Scoreboard“. Eurovision Song Contest. Архивирано од изворникот на 2018-05-12. Посетено на 13 May 2018.
 12. Granger, Anthony (14 May 2017). „Andorra: No Return To The Eurovision Song Contest in 2018“. Eurovoix. Посетено на 15 May 2017.

Надворешни страници уреди