Црна Гора на Евровизија

Црна Гора по стекнувањето на независност и спроведувањето на Референдумот за независност, се стекна со право да учествува на Евровизија како самостојна држава. Црна Гора дебитираше на Евровизија 2007 во Хелсинки, која беше одржана во мај 2007, кога ги претставуваше Стеван Феди.

Црна Гора

Знаме

Медиумски организатор Радио Телевизија Црна Гора
Национален избор Монтенегросонг
Број на учества 5 (0 пати квалификувана во финале)
Прво учество 2007
Најдобар пласман 11 место, во полуфинале 2009
Најлош пласман 22 место, во полуфинале 2007

Црна Гора на Песна на Евровизија учествуваше во периодот помеѓу 2007–2009. Сепак црногорските претставници не се пласираа во Евровизиското финале, во сите три обиди. Радио-телевизија Црне Горе (РТЦГ) не се пријави за учество на Евросонг 2010, поради финансиски проблеми.[1] Црна Гора повторно се врати на Евросонг 2012, во Баку, Азербејџан, кога ги претставуваше Рамбо Амадеус со песната "Еуро Неуро".

Претходните учества на црногорски изведувачи имаше на Евровизија 1983 и Евровизија 1984 во составот на СФРЈ и на Евровизија 2005 во состав на државната заедница Србија и Црна Гора (СЦГ).

РТЦГ ја испрати апликацијата за учество на Евросонг 2011 во Диселдорф, Германија. Од потенцијалниот претставник за Црна Гора беше побарано самиот да најде спонзор за да го финансира учеството во Германија.[2] Во декември 2010, РТЦГ одлучи да не учествува на Евросонгот во Диселдорф, поради финансиски причини.

УчеснициУреди

Година Изведувач(и) Песна Финале Поени Полуфинале Поени
2007. Стеван Феди 'Ајде, крочи X X 22 33
2008. Стефан Филиповиќ Заувјек волим те X X 14 23
2009. Андреја Демировиќ[3][4][5] -{Just Get Out of My Life}-[3][4][5] X X 11 44

Историја на гласањеУреди

Црна Гора најмногу поени му дала (до 2008):

Ранг Држава Поени
1   Србија 24
2   Босна и Херцеговина 17
3   Русија 14
4   Македонија 10
5   Словенија 8

НАПОМЕНА: Вкупниот број на поени во горенаведените табели се однесува само на поените од финалето, додека полуфиналните поени не се прикажани .

Црна Гора најмногу поени му дала на

Ранг Држава Поени
1   Босна и Херцеговина 29
2   Србија 24
3   Албанија 14
=   Русија 14
5   Хрватска 10
=   Македонија 10
=   Норвешка 10
8   Израел 10

НаводиУреди

  1. http://www.esctoday.com/news/read/14738
  2. Hondal, Victor (2010-12-04). „Montenegro applied for Eurovision 2011“. ESCToday. Посетено на 4 December 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  3. 3,0 3,1 „EUROSONG 2009“. RTCG. 23 јануари 2009. Посетено на 23 јануари 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  4. 4,0 4,1 Klier, Marcus (23 јануари 2009). „Montenegro: Andrea Demirovic to Eurovision“. ESCToday. Посетено на 23 јануари 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  5. 5,0 5,1 van Tongeren, Mario (23 јануари 2009). „Montenegro: Andrea Demirovic to Moscow!“. Oikotimes. Посетено на 23 јануари 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)