Евровизија 2014 ќе биде 59-то по ред, шоу Евровизија. Натпреварот ќе се одржи во Данска, по победата на Емели де Форест на Евровизија 2013 со песната Само солзи (Only teardrops). Ова ќе биде третпат Данска да биде домаќин на Евровизија, последен пат ја организираше во 2001 година.

Евровизија 2014
Датум 6 мај (1ПФ)
8 мај (2ПФ)
10 мај (Финале)
Домаќин не објавено
Локација Копенхаген, Данска
Презентери не објавено
Победничка песна не објавено
Гласачки систем не објавено
Број на земји 37 досега
Земји кои прв пат настапуваат не објавено
Земји кои се вратиле не објавено
Земји кои се откажале не објавено
Нула бодови не објавено
Настап во интермецо не објавено
Настап кој го отвора натпреварот не објавено
Сала B&W– место каде се одржал настанот.

Официјални дати за двете полуфиналиња се 6 мај и 8 мај, а главното финале е планирано да се одржи на 10 мај 2014 година.[1]

Досега, 36 држави го потрвдија учеството на Евросонг 2014. На 10 мај 2013, на прес конференција од страна на организаторите во Малме, челникот на ЕБУ Јон Ола Санд, рече дека тој се надева на учество на државите кои се повлекоа од Евровизија 2013, и дека ЕБУ е во преговори со овие држави за нивно потенцијално враќање на Евровизија. Датумите кога ќе се одржат полуфиналињата се 6 и 8 мај 2014, додека финалето е планирано да биде одржано вечерта на 10 мај 2014, иако претходно датумите за одржување беа планирани за една недела подоцна. Причината поради која датите на фестивалот ее поместени е поради достапноста на салите во потенцијалните градови кандидати.

Копенхаген, Хернинг, Хорсенс, Фредериција и Алборг поставија кандидатури за одржување на фестивалот. Домаќин на Евросонг 2014 ќе биде Данската национална телевизија ДР, која ја назначи Пернил Гардбо како официјален продуцент за 2014 година. Валентина Монета, претставничка на Сан Марино во последните две години, повторно ќе ја претставува оваа мала држава на Евровизија 2014. Босна и Херцеговина и Португалија ќе се вратат на фестивалот по пауза од една година. Полска го најави своето учество по пауза од две години.

Локација

уреди

На 2 септември 2013, Данската Телевизија ДР соопшти дека го избра Копенхаген како град домаќин на Ебросонг 2014. Натпреварот ќе биде одржан во поранешното бродоградилиште Рефсхален, под мотото "Придружи ни се". Местото ќе биде реновирано и направено за да изгледа како концертна сала, додека сцената ќе биде трансформирана во "Евровизиски остров" кој ќе го служи Прес Центарот и други работи.

Градоначалникот на Копенхаген, Френк Јенсен, објави во август дека градот ќе придонесе околу буџетот со 40 милиони дански круни.

Можни локации

уреди
 
 
Аалборг
 
Фредериција
 
Хернинг
 
Хорсенс
Местоположба на потенцијалните градови-домаќини

Досега, пет градови се фаворити за да бидат домаќини на оваа Евровизија, вклучувајќи ги и Хернинг и Копенхаген.[2] Стадионот Паркен, сместен во Копенхаген, беше местото каде што се одржа Евровизија 2001 и Jyske Bank Boxen, сместен во Хернинг, каде што се одржа Dansk Melodi Grand Prix 2013 беа дадени на предлог.[3]

Глад Објект Забелешки
Аалборг Gigantium Одржано финале на Dansk Melodi Grand Prix 2012
Копенхаген Parken Stadium Се одржа Евровизија 2001.
Фредериција Messe C
Хернинг Jyske Bank Boxen Одржано финалето на Dansk Melodi Grand Prix 2013
Хорсенс Horsens Statsfængse

Потврдени учесници

уреди

Полуфиналисти

уреди
Држава # Јазик Изведувач Песна Бодови Место
  Албанија
  Австрија [4]
  Азербејџан [5]
  Белгија [6]
  Грција [7]
  Естонија [8]
  Ерменија [7] Aram Mp3 Not alone 4
  Израел [9] Mei Feingold
  Ирска [10]
  Исланд
  Латвија [11]
  Литванија [12]
  Малта [13]
  Норвешка [14]
  Македонија Тијана Дапчевиќ[15]
  Португалија [7]
  Сан Марино [16][17] Валентина Монета[18] Maybe 10 40
  Унгарија [19][20]
  Финска [21]
  Холандија [22]
  Шведска [23]

Финалисти

уреди

Други учесници

уреди
Држава # Јазик Изведувач Песна Бодови Место
  Германија [24]
  Данска [25]
  Франција [26]
  Велика Британија [27]
  Шпанија [28]
Во разговор со Јон Ола Санд, на пресконференција од 10 мај 2013 година, најави дека разговарал и дека е можно враќање на следните земји учеснички на Евровизија 2014:

Наводи

уреди
 1. Siim, Jarmo. „Malmö: Updates about the contest“. European Broadcasting Union. Посетено на 15 May 2013.
 2. „These cities want to host Eurovision 2014“. EBU. Посетено на 31 May 2013.
 3. Jiandani, Sanjay. „Denmark: Copenhagen and Herning bid to host Eurovision 2014“. esctoday. Посетено на 21 May 2013.
 4. „Austria: ORF Looking At An Internal Selection“. Eurovoix.com. 2 July 2013. Посетено на 2 July 2013.
 5. http://eurovoix.com/2014/01/16/azerbaijan-national-final-March-2nd/
 6. Van Bedts, Raf (17 December 2012). „VRT organiseert opnieuw Eurosong in 2014“ (холандски). Посетено на 22 May 2013.
 7. 7,0 7,1 7,2 „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2014-01-18. Посетено на 2014-01-19.
 8. „Estonia "set to return" for Eurovision 2014“. ESCDaily.com. 22 May 2013. Посетено на 22 May 2013.
 9. „גורם ברשות השידור: "חבל ששלחנו בלדה לאירוויזיון". mako (хебрејски). 5 June 2013. Посетено на 5 June 2013.
 10. „Only hope survives as RTÉ refuses to give up after latest flop“. The Independent. 20 May 2013. Посетено на 23 May 2013.
 11. „LTV Eurovision is a Priority“. Eurovoix. 6 May 2013. Посетено на 17 May 2013.
 12. Mikheev, Andy (3 May2013). „Eurovision News“. ESCKaz.com. Посетено на 22 May 2013. Giržadas also spoke about considerable shortage of financing of the Lithuanian entry...However, he said that they are not planning to withdraw from the contest Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 13. Calleja-Bayliss, Marc (22 May 2013). „Malta: Eurovision 2014 Participation Confirmed“. ESCFlashMalta. Архивирано од изворникот на 2013-07-13. Посетено на 23 May 2013.
 14. „MGP format will change for 2014“. Eurovoix. 6 May 2013. Посетено на 17 May 2013.
 15. „Tijana Dapcevic is Macedonian choise for ESC 2014“. EBU. Посетено на 28 August 2013.
 16. „ESC 2014, San Marino: "Disposti a riconfermare la Monetta". Eurofestival News (италијански). 21 May 2013. Посетено на 21 May 2013.
 17. „San Marino: 2014 Participation Is Confirmed“. Eurovoix. Посетено на 31 May 2013.
 18. „Valentina Monetta to represent San Marino in 2014“. EBU. Посетено на 19 June 2013.
 19. Imre, Klész (14 January 2013). „A Dal 2013: Teljes a magyar válogató mezőnye“ (унгарски). Архивирано од изворникот на 2013-01-21. Посетено на 22 May 2013.
 20. „Hungary "likely to return" for Eurovision 2014“ (англиски). 23 May 2013. Архивирано од изворникот на 2013-08-22. Посетено на 23 May 2013.
 21. „Finland: UMK Submissions Are Open“. Eurovoix. 19 May 2013. Посетено на 19 May 2013.
 22. van Lith, Nick (6 May 2013). „AvroTros confirms 2014 participation“. escXtra.com. Архивирано од изворникот на 2014-12-03. Посетено на 17 May 2013.
 23. „Om Svensktoppen nästa 2013“. Sveriges Radio (шведски). 25 May 2013. Посетено на 27 May 2013.
 24. Points, Douze (16 April 2013). „Derzeit ist für 2014 nur eine ESC-Vorentscheid-Show geplant“ (германски). Архивирано од изворникот на 2014-01-28. Посетено на 17 May 2013.
 25. „Denmark wins Eurovision 2013“. Deutsche Welle. 18 May 2013. Посетено на 18 May 2013.
 26. „By the way: San Marino is er bij in 2014. Opnieuw met Valentina?“. eurosong.be (холандски). 24 May 2013.
 27. „By the way: San Marino is er bij in 2014. Opnieuw met Valentina?“. eurosong.be (холандски). 24 May 2013.
 28. „By the way: San Marino is er bij in 2014. Opnieuw met Valentina?“. eurosong.be (холандски). 24 May 2013.

Надворешни врски

уреди
Држава Коментар
  Грција Владата на нашиот Грција, објави дека е можно затворање на националниот телевизиски и радио сервис ЕРТ. Со ова, не е сигурено нивното учество на оваа Евровизија.
  Казахстан Казахстан преговара за да се придружи на Европскиот радиодифузен сојуз; останува да се види дали ќе стигнат на време да испратат свој претставник оваа година.
  Косово Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селмани изјави за шведска телевизија дека кога Косово ќе добие полноправно членство во Европскиот радиодифузен сојуз ќе учествуваат и на Евровизија.
  Лихтенштајн Лихтенштајн се надеваше дека ќе учествува во 2013, но не беа во можност, па се надеваат дека проблемите ќе бидат надминати во 2014.
  Луксембург Главниот извршен директор на RTL Tele Letzebureg, Алајн Бервик, изјави дека Луксембург нема да се врати на натпреварот, поради финансиски проблеми и слабиот интерес на публиката.
  Полска Одлука во врска со враќањето на Евровизија, од Telewizija Polska (TVP) се очекува да излезе во есента 2013. Полска се откажа во 2012 поради финансии кои беа насочени на УЕФА Еуро 2012 кое се одржа во Полска и Украина.
  Чешка Чешката национална телевизија „Česká televize (ČT)“ коментираше дека немаат план да се вратат на овој настан.
  Словачка На 1 септември кога беа запрашани на нивниот официјален твитер профил, Словачката национална телевизија „Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS)“ тие го одбија учеството на Изборот за песна на Евровизија 2014.
  Турција На 14 септември 2013 година, генералниот директор на „Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT)“, Ибрахим Сахин, изјави дека не постојат планови Турција да се врати на натпреварот под сегашните услови. Незадоволство е од воведувањето на мешани жири / телевотинг систем на гласање и моменталниот статус на "Биг Пет" повторно беа наведени како причина за оваа одлука.
{  Андора Радиодифузерот Андора го информирал esctoday.com дека поради финансиски причини и со помал буџет радиодифузерот одлучи да не учествува на Евровизија. Од овде Андора нема да се врати на Евровизија ни следната година.