Евровизија 2023 ќе биде 67 издание на фестивалот Евровизија. Ќе биде организирано од Европската Радиодифузија и планирано е да биде составено од две полуфиналиња и едно финале во мај 2023 година.

Евровизија 2023
Eurovision Song Contest.svg
Датум 9 Мај 2023(1ПФ)
11 Мај 2023 (2ПФ)
13 Мај 2023 (Финале)
Број на земји
A coloured map of the countries of EuropePortugal in the Eurovision Song ContestSpain in the Eurovision Song ContestSan Marino in the Eurovision Song ContestFrance in the Eurovision Song ContestUnited Kingdom in the Eurovision Song ContestIreland in the Eurovision Song ContestIceland in the Eurovision Song ContestBelgium in the Eurovision Song ContestNetherlands in the Eurovision Song ContestSwitzerland in the Eurovision Song ContestGermany in the Eurovision Song ContestDenmark in the Eurovision Song ContestMalta in the Eurovision Song ContestItaly in the Eurovision Song ContestNorway in the Eurovision Song ContestSweden in the Eurovision Song ContestFinland in the Eurovision Song ContestEstonia in the Eurovision Song ContestLatvia in the Eurovision Song ContestLithuania in the Eurovision Song ContestSlovakia in the Eurovision Song ContestAustria in the Eurovision Song ContestSlovenia in the Eurovision Song ContestHungary in the Eurovision Song ContestCroatia in the Eurovision Song ContestBosnia and Herzegovina in the Eurovision Song ContestMontenegro in the Eurovision Song ContestSerbia in the Eurovision Song ContestAlbania in the Eurovision Song ContestNorth Macedonia in the Eurovision Song ContestGreece in the Eurovision Song ContestBulgaria in the Eurovision Song ContestRomania in the Eurovision Song ContestMoldova in the Eurovision Song ContestUkraine in the Eurovision Song ContestBelarus in the Eurovision Song ContestAustralia in the Eurovision Song ContestRussia in the Eurovision Song ContestGeorgia in the Eurovision Song ContestAzerbaijan in the Eurovision Song ContestTurkey in the Eurovision Song ContestCyprus in the Eurovision Song ContestIsrael in the Eurovision Song ContestArmenia in the Eurovision Song ContestMorocco in the Eurovision Song ContestLiechtenstein in the Eurovision Song ContestAndorra in the Eurovision Song ContestMonaco in the Eurovision Song ContestPoland in the Eurovision Song ContestCzech Republic in the Eurovision Song ContestLuxembourg in the Eurovision Song ContestLebanon in the Eurovision Song ContestTunisia in the Eurovision Song Contest
Нула бодови не објавено
Настап во интермецо не објавено
Настап кој го отвора натпреварот не објавено
Арена Ливерпул – место каде се одржал настанот.

Локација уреди

На 2022 издание на Евровизија победник беше Украина и традиционално ќе биде поканета да биде домаќин на овогодинешното издание на евровизија, како што и претходно беше во 2005 и 2017 година. Во екот на Руската инвазија врз Украина, беше шпекулирано дека алтернативно, држава која е дел од „Големата петка“, составена од Франција, Германија, Италија, третопласираната Шпанија и второпласираната Велика Британија, можеби би биле поканети да бидат домаќини на Евровизија 2023 година.

Ако фестивалот биде одржан надвор од Украина, тоа би било прв пат после 1980 година, кога Евровизија не би била одржана во земјата која победила минатата година.

Неофицијално, украинскиот претседател Влодомир Зеленски изјави дека се надева дека овогодинешното издание ќе биде одржано во Мариупол.

Следните држави покажаа интерес да бидат домаќини, во случај Украина да не е во можност:

  • Италија - на 15 мај 2022, директорот на Раи 1 изјави дека доколку Украина нема да е во можност да биде домаќин, РАИ би била заинтересирана за да ги преземе обврските за одржување на Евровизија во градот Турин.
  • Холандија - еден од организаторите на Евровизија 2021 изјави дека исто така Холандија би можела да биде домаќин на овогодинешното издание на Евровизија.
  • Полска - полската национална телевизија изјави дека би се нафатиле да бидат домаќини, доколку тоа од нив било побарано.
  • Шпанија - РТВЕ изјави дека ако Украина не е во можност да ја организира Евровозија, би биле подготвени истата да се одржи во Шпанија, во еден од градовите како на пример Мадрид, Барселона, Валенсија, Лас Палмас де Гран Канариа, Мерида итн.
  • Шведска - исто така Шведска објави дека би биле заинтересирани во случај да Украина не е во можност.
  • Велика Британија - национална телевизија изјави дека би се нафатиле да бидат домаќини, доколку тоа од нив било побарано.

Листа на држави кои го потврдиле своето учество уреди

До 15 мај 2022, следните 10 држави го потврдија своето учество за овогодинешната Евровизија:

Други држави уреди

Право на учество имаат сите членки на Европската радиодифузија која во догледно време ќе испрати покана до сите педесет и шест членки.

Активни членки на ЕРД уреди

Следните држави учествуваат на Евровизија 2018, со што се очекува да учествуваат и на ова издание на Евровизија.

Други држави уреди

Забелешки и наводи уреди

Наводи уреди


Надворешни страници уреди