Евровизија 2019

Евровизија 2019 ќе биде 64 издание на фестивалот Евровизија. Домаќин ќе биде државата Израел која победи на Евровизија 2018 во Португалија со Нета Барзилаи (Netta Barzilai) со пеење Играчка (Toy). Презентерите беа Erez Tal & Assi Azar. Учеството го потврдија 43 земји, од кои 23 ја избраа својата песна, 11 во национално финале и 12 преку интерен избор.

Евровизија 2019
Eurovision Song Contest logo.svg.png
Датум 14 Мај 2019(1ПФ)
16 Мај 2019 (2ПФ)
18 Мај 2019 (Финале)
Домаќин KAN
Локација Тел Авив, Израел
Гласачки систем Секоја држава/жири доделува по 12, 10, 8–1 бода за нивните 10 најдобри песни
Број на земји 43
Португалија на ЕвровизијаШпанија на ЕвровизијаСан Марино на ЕвровизијаФранција на ЕвровизијаВелика Британија на ЕвровизијаИрска на ЕвровизијаИсланд на ЕвровизијаБелгија на ЕвровизијаХоландија на ЕвровизијаШвајцарија на ЕвровизијаГерманија на ЕвровизијаДанска на ЕвровизијаМалта на ЕвровизијаИталија на ЕвровизијаНорвешка на ЕвровизијаШведскаФинска на ЕвровизијаЕстонија на ЕвровизијаЛатвија на ЕвровизијаЛитванија на ЕвровизијаСловачка на ЕвровизијаАвстрија на ЕвровизијаСловенија на ЕвровизијаУнгарија на ЕвровизијаХрватска на ЕвровизијаБосна и Херцеговина на ЕвровизијаЦрна Гора на ЕвровизијаСрбија на ЕвровизијаАлбанија на ЕвровизијаМакедонија на ЕвровизијаГрција на ЕвровизијаБугарија на ЕвровизијаРоманија на ЕвровизијаМолдавија на ЕвровизијаУкраина на ЕвровизијаБелорусија на ЕвровизијаАвстралија на ЕвровизијаРусија на ЕвровизијаГрузија на ЕвровизијаАзербејџан на ЕвровизијаТурција на ЕвровизијаКипар на ЕвровизијаИзраел на ЕвровизијаЕрменија на ЕвровизијаМароко на ЕвровизијаЛихтенптајн на ЕвровизијаАндора на ЕвровизијаМонако на ЕвровизијаПолска на ЕвровизијаЧешка на ЕвровизијаЛуксембург на ЕвровизијаЛибан на ЕвровизијаТунис на ЕвровизијаA coloured map of the countries of Europe
За сликава

     држави кои го потврдиле своето учество

Земји кои се вратиле Австралија Австралија


Грција Грција

Земји кои се откажале Узбекистан Узбекистан
Нула бодови која било земја
Настап во интермецо Netta Barzilai - Toy
Настап кој го отвора натпреварот Nadav Guedj - Golden boy

До 12 мај 2019 година, 43 држави го потврдиле своето учество.

Список на учеснициУреди

Тука ќе бидат прикажани државите учеснички кои ќе го потврдат своето учество:

ПолуфиналеУреди

# Држава Изведувач Песна Јазик Место Бодови
01   Албанија Jonida Maliqi Ktheju tokës Албански
02   Ерменија Srbuk "Walking Out" англиски
03   Австрија Paenda "Limits" англиски
04   Азербејџан
05   Белорусија ZENA Like it Англиски
06   Белгија
07   Бугарија
08   Хрватска Roko "The dream" англиски
09   Кипар Tamta Replay Англиски
10   Чешка
11   Данска Leonora "Love is forever" англиски, дански, германски, француски, бугарски, италијански,холандски
12   Естонија
13   Финска
14   Франција
15   Грузија Oto Nemsadze Sul tsin iare Грузиски
16   Германија S!ster Sisters Англиски
17   Грција Katerine Duska Better love Англиски
18   Унгарија Joci Pápai "Az én apám" унгарски
19   Исланд Hatari Hatrið mun sigra Исланд Исландската национална телевизија изјави дека размислува за повлекување
20   Израел Kobi Marimi Home хебрејски
21   Ирска Sarah McTernan "Twenty two" англиски
22   Италија Махмуд "Soldi" италијански, арапски
23   Латвија
24   Литванија
25   Македонија Тамара Тодевска "Proud" англиски, Македонски
26   Малта
27   Молдавија
28   Црна Гора D-Mol Heaven англиски, хебрејски
29   Холандија
30   Норвешка
31   Полска Tulia Pali sie (The fire of love) англиски, полски
32   Португалија
33   Романија
34   Русија Sergey Lazarev Scream англиски, руски
35   Сан Марино Serhat Say na na na Англиски, турски, Албански, италијански
36   Србија
37   Словенија
38   Шпанија Miki La venda шпански
39   Шведска Шведска е една од четирите држави кои повикуваат на бојкот
40   Швајцарија
41   Украина
42   Велика Британија Michael Rice "Bigger than us" Англиски
43   Австралија Kate Miller-Heidke Zero Gravity англиски, Хебрејски

ФиналеУреди

# Држава Изведувач Песна Јазик Место Бодови
01   Унгарија Joci Pápai "Az én apám" унгарски 4 96
02   Исланд Hatari Hatrið mun sigra Исланд 3 100
03   Израел Kobi Marimi Home хебрејски 16 13
04   Италија Махмуд "Soldi" италијански, арапски 1 133
05   Црна Гора D-Mol Heaven англиски 10 34
06   Австрија Paenda "Limits" англиски 12 27
07   Русија Sergey Lazarev Scream англиски, руски 6 76
08   Сан Марино Serhat Say na na na Англиски, турски, Албански, италијански 2 105
09   Шпанија Miki La venda шпански 8 54
10   Велика Британија Michael Rice "Bigger than us" Англиски 11 28
11   Албанија Jonida Maliqi Ktheju tokës Албански 17 12
12   Грузија Oto Nemsadze Sul tsin iare Грузиски 14 18
13   Белорусија ZENA Like it Англиски 18 11
14   Германија S!ster Sisters Англиски 7 69
15   Данска Leonora "Love is forever" англиски, дански 9 41
16   Грција Katerine Duska Better love Англиски 5 82
17   Кипар Tamta Replay Англиски 15 15
18   Полска Tulia Pali sie (The fire of love) англиски, полски 13 23

Други државиУреди

Право на учество имаат сите членки на Европската радиодифузија која во догледно време ќе испрати покана до сите педесет и шест членки.

Активни членки на ЕРДУреди

Следните држави учествуваат на Евровизија 2018, со што се очекува да учествуваат и на ова издание на Евровизија.

Други државиУреди

- на 22 декември 2017, Канал 31 објави дека ќе учествуваат на ова издание на Евровизија откако станаа член на ЕРД. На 23 декември 2017 ЕРД го негираше ова со изјава дека Казахстан сѐ уште не е член на ЕРД.[1] [2]

Држави кои не се членки на ЕРДУреди

– во ноември 2017, националната телевизија на Лијтенштајн објави дека се заинтересирани за учество на Евровизија доколку станат полноправен член.[3]

Забелешки и наводиУреди

НаводиУреди

  1. „Kazakhstan 🇰🇿 31 Channel claims deal with EBU for Eurovision… 2019! – OIKOTIMES.com“. OIKOTIMES.com (англиски). 2017-12-22. Архивирано од изворникот на 2017-12-22. Посетено на 2017-12-23.
  2. „EBU clarifies potential participation of Kazakhstan at Eurovision 2018“. wiwibloggs (англиски). 2017-12-23. Посетено на 2017-12-24.
  3. „Liechtenstein: More Details Regarding Planned 2019 Debut Released - Eurovoix“. Eurovoix (англиски). 2017-11-07. Посетено на 2017-12-23.

Надворешни странициУреди