Евровизија 2020 ќе биде 65. издание на Евровизија. Ќе се одржи во Ротердам, Холандија, после победатата на Данкан Лоренс (Duncan Laurence) со песната „Arcade“ минатата година во Тел Авив. Ова ќе биде 5-ти пат Холандија да биде домаќин на концертот, последно во 1980. и 2012. на детската евровизија. Двете полу-финалиња ќе бидат одржани на 12. и 14. мај, а финалето на 16. мај 2020.[1]

Вкупно четириесет и една (41) држава ќе се натпреваруваат во ова издание.


Слоганот на ова издание е " Open Up ".

ЛокацијаУреди

 
Арената Ahoy во Ротердам.

Подготовките започнаа уште на 19 мај 2019, веднаш по победата на Холандија во Тел Авив, Израел. По долго размислување, беше одлучено Евровизија 2020 да се оддржи во арената Ahoy во Ротердам, Холандија.

Фаза на изборУреди

Key:  †  Домаќин  ‡  Кандидат во потесен круг

Град Забелешка изв.
Arnhem GelreDome [2]
's-Hertogenbosch Brabanthallen [2]
Maastricht MECC Maastricht [2][3]
Ротердам Rotterdam Ahoy [2][3]
Утрехт Jaarbeurs [2]

Други градовиУреди


ФорматУреди

Визуелен дизајнУреди

Слоганот на ова издание "Open Up", беше објавен на 24 октомври 2019 година, додека официјалното лого беше објавено на 28 ноември 2019. Дизајнирано од CLEVER°FRANKE, логото е "апстрактна репрезентација на боите од знамињата на 41. земји учеснички во 2020 од нивното прво појавување на натпреварот.

Дизајн на сценаУреди

EBU го објави Евровизискиот дизајн на сцената во Декември 2019. Инспиран слоганот и од типичниот холандски рамен пејзаж. Сцената беше дизајнирана од Германскиот сценски дизајнер Florian Wieder, кој исто така ги дизајнираше Евровизиските сцени во 2011, 2012, 2015, 2017, 2018 и 2019. Овој пат, за разлика од 2019, Green Room ќе се наоѓа во главната сала каде ќе настапуваат артистите.

ВодителиУреди

65. издание на Евровизија ќе го водат 3 Холандски водители, односно:

  • Chantal Janzen
  • Edsilia Rombley
  • Jan Smit

Жрепка на полуфиналињаУреди

Жрепката се оддржа на 28. јануари 2020 во Ротердам. Македонија ќе настапува во првата половина на првото полуфинале.

ГласањеУреди

Принципот на гласање ќе биде ист како и во последните неколку години, односно 50% жири и 50% гласови од публика, доделени од секоја држава во принцип 1-8, 10 и 12 бода, плус истиот принцип на бодирање од публика.

Држави учесничкиУреди

На 13 ноември 2019 беше објавено дека четириесет и една држава ќе се натпреваруваат во ова издание, каде што Бугарија и Украина се враќаат повторно после претходно отсуство, а Унгарија и Црна Гора нема да учествуваат.[4]

Полу-финалињаУреди

Држава[4] Изведувач[5][6] Песна Јазик
  Албанија Arilena Ara "Shaj" албански
  Ерменија Athena Manoukian Chains On You
  Австралија Montaigne Don't Break Me Англиски
  Австрија Vincent Bueno "Alive"
  Азербејџан
  Белорусија 28 февруари 2020 28 февруари 2020
  Белгија Hooverphonic Release me англиски
  Бугарија Victoria март 2020
  Хрватска 29 февруари 2020 29 февруари 2020
  Кипар Sandro Running
  Чешка Benny Cristo Kemama
  Данска 7 март 2020 7 март 2020
  Естонија 29 февруари 2020 29 февруари 2020
  Финска 7 март 2020 7 март 2020
  Грузија Tornike Kipiani Take Me as I am
  Грција Stefania Liberakakis SUPERG!RL
  Исланд 29 февруари 2020 29 февруари 2020
  Ирска
  Израел Eden Alene 3 март 2020
  Латвија Samanta Tina Still Breathing Англиски
  Литванија The Roop Band On Fire
  Малта Destiny Chukunyere
  Молдавија 29 февруари 2020 29 февруари 2020
  Македонија Васил Гарванлиев You
  Норвешка Ulrikke Brandstorp Attention
  Полска 23 февруари 2020 23 февруари 2020
  Португалија 7 март 7 март
  Романија Roxen 1 март 2020
  Русија
  Сан Марино
  Србија 1 март 2020 1 март 2020
  Словенија 22 февруари 2020 22 февруари 2020
  Шведска 7 март 2020 7 март 2020
  Швајцарија 4 март 2020 4 март 2020
  Украина 22 февруари 2020 22 февруари 2020

ФиналеУреди

Држава[7] Изведувач[5][6] Песна[6] Јазик
  Франција Tom Leeb The Best in Me
  Германија 27 февруари 2020 27 февруари 2020
  Италија Diodato Fai Rumore
  Холандија Jeangu Macrooy
  Шпанија Blas Cantó Universo Шпански
  Велика Британија

Други државиУреди

ПродукцијаУреди


Онлајн платформиУреди


Забелешки и референциУреди

РеференциУреди

  1. LaFleur, Louise (30 August 2019). „Rotterdam to host Eurovision 2020!“. Eurovision.tv. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 2 October 2019. конс. 2 October 2019.  Unknown parameter |url-status= ignored (помош)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 van Lith, Nick (6 July 2019). „Eurovision 2020: Meet the bidding Host Cities“. ESCXtra. Архивирано од изворникот на 9 July 2019. конс. 17 July 2019.  Unknown parameter |url-status= ignored (помош)
  3. 3,0 3,1 „Rotterdam of Maastricht, waar is de beste Songfestivalzaal?“ [Rotterdam or Maastricht, where is the best Song Contest hall?]. Nederlandse Omroep Stichting (Dutch). 18 July 2019. Архивирано од изворникот на 19 July 2019. конс. 19 July 2019.  Unknown parameter |url-status= ignored (помош)
  4. 4,0 4,1 „41 countries will 'Open Up' at Eurovision 2020 in Rotterdam“. Eurovision.tv. 13 November 2019. Архивирано од изворникот на 13 November 2019. конс. 13 November 2019.  Unknown parameter |url-status= ignored (помош)
  5. 5,0 5,1 „Participants of Rotterdam 2020“. Eurovision.tv. EBU. Архивирано од изворникот на 2 October 2019. конс. 2 October 2019.  Unknown parameter |url-status= ignored (помош)
  6. 6,0 6,1 6,2 „National Selection Calendar 2020“. Eurovision.tv. Архивирано од изворникот на 2 September 2019. конс. 13 November 2019.  Unknown parameter |url-status= ignored (помош)
  7. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Учесници.

Надворешни странициУреди