Жан Реноар (Jean Renoir, Париз, 15 септември 1894 - Лос Анџелес, 15 февруари 1979), француски филмски режисер, великан на францускиот и светскиот филм. Ги напишал книгите „Реноар, татко ми“ и „Мојот живот и моите филмови“. Режисер е на филмовите „Нана“, „Кучка“, „Мадам Бовари“, „Голема илузија“ и „Марселеза“[1],[2].

Жан Реноар
Младиот Реноар со Габриела Ренар, слика од татко му Пјер Огист Реноар
Роден(а)15 септември 1894(1894-09-15)
Париз, Франција
Починал(а)12 февруари 1979(1979-02-12) (возр. 84)
Беверли Хилс, Калифорнија, САД
ЗанимањеФилмски режисер, глумец, сценарист, продуцент, автор
Активен период1924–1978
СопружникКатрин Хеслинг (1920–1930)
Дидо Фрејре (1944–1979)
ПартнерМаргерит Реноар (1932–1939)

Наводи

уреди
  1. „Jean Renoir“. Архивирано од изворникот на 2021-02-12. Посетено на 2021-02-02.
  2. FILMOGRAPHY